Technologie i Firma

Najważniejsze trendy w branży IT w 2018 roku

przeczytasz w 2 min.

Dynamicznie zwiększała się liczba cyberataków, ale świadomość tego typu zagrożeń. Wśród najprężniej rozwijających się sektorów znalazły się z kolei Internet Rzeczy i Big Data as a Service.

Wzrost liczby cyberataków i wycieków danych, pozytywny wpływ wejścia RODO na bezpieczeństwo infrastruktury IT, zwiększenie przystępności Internetu Rzeczy oraz wzrost popularności usług BDaaS (Big Data as a Service). To cztery główne trendy w branży IT, z jakimi mieliśmy do czynienia w 2018 roku. 

Więcej zagrożeń, ale i większe bezpieczeństwo

W 2018 roku co sekundę w niepowołane ręce trafiało 214 rekordów z firmowych baz danych – to wzrost aż o 72 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Właściwie nie było miesiąca bez informacji o dużym wycieku danych – wystarczy wspomnieć choćby o sprawach z Cambridge Analytica, British Airways czy Mariott w rolach głównych. 

Łącznie w ciągu całego roku utracie lub skradzeniu uległo więcej niż 6,7 mld rekordów, co jest bardzo niepokojącą liczbą. Jeszcze bardziej do myślenia daje statystyka przedstawiana przez Gartnera, z której wynika, że prawie połowa (48 proc.) wycieków była wynikiem nieodpowiedzialności lub lekkomyślności pracowników. 

Jeśli chodzi o RODO, to jak dotąd nie mieliśmy do czynienia z żadną spektakularną grzywną, bo też sama jej perspektywa okazała skutecznym motywatorem dla przedsiębiorstw. Jak podaje Computerworld, aż 87 proc. polskich firm usprawniło swoją infrastrukturę informatyczną pod kątem bezpieczeństwa w ramach przygotowań do wejścia w życie unijnego rozporządzenia. Zdecydowanie więc można mówić o pozytywnym efekcie.

Rosnące znaczenie technologii IoT i BDaaS 

Kolejny istotny trend to popularyzacja Internetu Rzeczy. Wartość sektora dynamicznie rośnie, a koszty wdrożenia związanych z nim rozwiązań – drastycznie maleją. – „Produkty działające w ramach tej technologii stają się coraz tańsze, czego przykładem są chociażby inteligentne głośniki – obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów IoT” – komentuje Marcin Zmaczyński, Head of Marketing CEE w Aruba Cloud – firmie, która wskazała właśnie taką czwórkę najważniejszych trendów.

„Obecnie [inteligentny głośnik] można kupić już średnio za ok. 170 PLN, co czyni go przystępnym dla użytkowników. Agencja badawcza Strategy Analytics podaje, że w 2018 r. sprzedano 86 mln tych urządzeń” – dodał Zmaczyński. Ekspert przewiduje, że w 2020 roku wyniki Internetu Rzeczy będą zdecydowanie lepsze, a motorem napędowym będzie technologia 5G.

Bardzo szybko rośnie też znaczenie sektora technologii Big Data as a Service – globalnie tempo wynosi około 30 proc. rocznie. Przetwarzanie danych w chmurze wciąż nie jest jednak szczególnie popularne w naszym kraju, ale niewykluczone, że sytuacja ta będzie się zmieniać. Raczej jednak nieprędko, bo 58 proc. respondentów badania PwC wykluczyło możliwość wdrożenia takich rozwiązań na obecnym etapie. 

Źródło: Aruba Cloud, inf. własna. Foto na wejście: MiraCosic/Pixabay

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    pablo11
    -1
    Łączenie technologii 5G z ogromnym rozwojem jest dla mnie nieco zabawne. Wejdzie ona w miastach dopiero za kilka lat, na terenach wiejskich nie wiadomo, czy wszędzie. Różni się od LTE przede wszystkim szerokością pasma. w przypadku LTE jest to 15MHz, w przypadku 5G, jest to 200MHz lub 4x200MHz, dla całego pasma, ale to raczej nie nastąpi, bo wszyscy operatorzy musieliby swoje wykupione pasma współdzielić.

    Do tego zasięg jest niższy niż w 4G, poza tym, LTE IOT i LORAWAN mają ograniczone zastosowanie przez cenę, kilka lat po premierze LTE, to nadal nie jest często wykorzystywane w projektach IOT.