Ciekawostki

Największy na świecie. To zwierzę to istny olbrzym

przeczytasz w 2 min.

Największym ssakiem lądowym wszech czasów wcale nie jest słoń, jak mogłoby się wydawać. Rekordzistą jest wymarły już gatunek nosorożca, który zamieszkiwał Ziemię dziesiątki milionów lat temu.

Płetwal błękitny to bez wątpienia największy ssak, jakiego znają naukowcy. Mierzące ok. 30 m długości i ważące nawet 20 t zwierzę zamieszkuje jednak akweny. Jaki więc jest największy w historii Ziemi ssak lądowy? Obecnie najprawdopodobniej jest to wspomniany słoń afrykański, który mierzy 7 m długości, 3,7 m wysokości i waży do 7 t. Ale w przeszłości istniał ssak lądowy, który był jeszcze większy od tego giganta. Mowa o Paraceratherium.

Prawdziwy rekordzista. Największy ssak lądowy w historii

Paraceratherium występował głównie w Azji, Chinach, Mongolii, Kazachstanie i Pakistanie – wyjaśnia portal IFL Science. To żyjący w późnej epoce oligocenu (34-23 mln lat temu) nosorożec bezrogi z długą szyją, która może przywodzić na myśl żyrafę. Ssaki z rodzaju Paraceratherium mogły pochwalić się iście gigantycznym korpusem, kończynami przypominającymi słupy oraz długimi siekaczami podobnymi do ciosów.

Wedle szacunków naukowów Paraceratherium miał osiągać niebagatelną długość 7,4 m i wysokość niespełna 5 m. Największe osobniki mogły natomiast ważyć ok. 15-20 t. To wniosek, który naukowcy wyciągnęli na podstawie częściowo zrekonstruowanego szkieletu Paraceratherium w amerykańskim Muzeum Historii Naturalnej. Wspomniana waga jest niemal pięciokrotnością wagi żyjącego dziś odpowiednika Paraceratherium – nosorożca białego południowego.

Porównanie wielkości największych ssaków Porównanie wielkości człowieka z największymi ssakami lądowymi (Źródło: Wikimedia Commons)

Portal IFL Science przypomina też, że jeszcze w 2021 r. w Tybecie odkryto nowy gatunek wspomnianego nosorożca bezrogiego. Zidentyfikowanie Paraceratherium linxiaense pozwoliło potwierdzić, jak duże czaszki miały żyjące miliony lat temu ssaki lądowe. Znaleziony w Tybecie gatunek miał czaszkę długą na ponad metr. Jednocześnie było to wyjątkowe odkrycie nie tylko ze względu na jego gabaryty, ale też z uwagi na fakt, iż “bardzo rzadko zdarzało się, aby czaszka tej wielkości była dobrze zachowana” – mówił wówczas w rozmowie z CNN Deng Tao, autor badania związanego ze znaleziskiem.

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  endogie
  6
  @Norbert Garbarek. Czy ty w ogóle przeczytałeś to co napisałeś? Mam rozumieć, że ty jesteś normalny? Płetfal błekitny 30 m długości i 20 ton? Właśnie to jest robienie z ludzi idiotów. Bez sprawdzania wiedziałem ile waży ten gigant. Mianowicie nawet 190 ton. Także artykuł do wyjeba.nia.
  • avatar
   WardedMan
   5
   Brawo. Na tego newsa czekałem. Portal do zamknięcia.
   • avatar
    piomiq
    2
    Autorze. Proszę sprawdzać o czym piszesz, bo z informacji o płetfalu błękitnym wynika, że tego nie sprawdziłeś. Nie wiemy na czym w ogóle bazowałeś podają te swoje 20 ton, bo NIE RACZYŁEŚ podać ŹRÓDŁA. Skąd wziąłeś drogi autorze te liczby?
    Generalnie temat i jakość tego artykułu zakrawa żenadę, porażkę merytoryczną.
    Dno, i jeszcze dno.
    Dodam, że wikipedia mówi o ponad 100 tonach.
    "... was estimated to weigh approximately 101–119 tonnes (111–131 short tons), while a 30 metres (98 ft) long individual was estimated to weigh approximately 184–205 tonnes (203–226 short tons)."

    Ahh, no i gdzie jest choćby nawiązanie do technologii w tym bieda, żal, śmieć newsie? BRAK.
    • avatar
     Stachozaur
     1
     No nie do końca ten był największy. Poza tym widać ile żeś tu researchi zrobił, na skamieniałości Paraceratherium natrafiono również w europie. No a płetwal nie waży 20t, a minimum u dorosłego jakieś to 120t. No a większymi ssakami lądowymi od niego mogą być jego potencjalny krewny - Indricotherium, oraz równie fragmentaryczny mamutowaty - Palaeoloxodon namadicus, polecam jednak cos poczytać
     • avatar
      assistant
      0
      Ile miał RAMu ?
      • avatar
       Golden
       0
       Myślałem na początku - patrząc na tytuł - że artykuł dotyczy moje siusiaka. Okazało się, że jednak nie. Niemniej temat okazał się
       zaskakująco (nie) ciekawy. Cytując klasyka - pora umierać.
       • avatar
        vacotivus
        0
        Powiązany filmik na Sideprojects:
        https://www.youtube.com/watch?v=PmzQHnQ-njE