Nauka

NASA chce eksplorować wodę pod lodem

przeczytasz w 1 min.

Misje agencji NASA to nie tylko Księżyc i Mars.

BRUIE
foto: NASA/JPL-Caltech

Agencja NASA chlubi się misjami eksploracyjnymi przeprowadzanymi na odległych ciałach niebieskich lub w ich pobliżu. To jednak nie jedyny kierunek, w którym zmierzają Amerykanie. Właśnie rozpoczęły się testy prototypowego łazika BRUIE. Rozwinięcie tego skrótu: Buoyant Rover for Under-Ice Exploration mówi wszystko – będzie on służył do eksploracji wody pod lodem, o ile oczywiście testy te zakończą się pomyślnie.

BRUIE jest większy od swojego poprzednika i może pracować w oceanach na głębokości sięgającej 200 metrów. Prototyp został też wyposażony w kamery, elementy łączności i czujniki – pod tym względem bardzo przypomina on Mars Cube One (to zmierzające na Czerwoną Planetę satelity oparte na CubeSatach).

Obecne testy prototypu odbywają się w California Science Center, gdzie BRUIE obserwuje i fotografuje tropikalne ryby. Prototyp jest już niemal w pełni funkcjonalny, brakuje mu jedynie kół. Jak wspominaliśmy, jest to bowiem łazik i będzie mógł się przemieszczać. Jego dwa kółka będą toczyć się po spodniej części pokrywy lodowej.

Na razie testy będą miały miejsce w ziemskich oceanach, głównie w takich regionach jak Arktyka i Antarktyda. Agencja NASA już teraz myśli jednak o przyszłości i ma nadzieję, że łaziki takie jak BRUIE pozwolą na eksplorację lodowych światów, takich jak Europa Jowisza czy Enceladus Saturna. 

Źródło: NASA, Engadget

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Lonnger
  13
  I bardzo dobrze:) Aktualnie wiemy o wiele więcej o kosmosie niż o głębinach morskich. 200 metrów to wprawdzie nie dużo, ale każdy musi od czego zacząć:)
  • avatar
   wizard2233
   3
   Najpierw musimy poznać ziemie i z kosmosem będzie łatwiej, na przykład odkryją coś na marsie a za kilkadziesiąt lat okaże sie że to występuje też na ziemi pod lodem...
   • avatar
    Marucins
    0
    Skoro kosmos jest zbyt ciężko...