Systemy operacyjne

Linuksowy menedżer plików zmienia się na lepsze

przeczytasz w 1 min.

Nautilus to domyślny menedżer plików w linuksowych dystrybucjach wykorzystujących środowisko GNOME. Szalenie popularny eksplorator już niebawem stanie się dużo lepszy.

W marcu pojawił się GNOME 44, a jego następca – GNOME 45 – ma być gotowy już we wrześniu.  Choć konkretów na temat tego, czego powinniśmy się po nim spodziewać, doczekamy się dopiero pod koniec lipca, to już teraz wiemy, że w planach jest między innymi ulepszone dostosowywanie rozmiaru treści na ekranie oraz uproszczona konfiguracja podstawowych ustawień systemowych. Dużej aktualizacji doczeka się także Nautilus – podstawowy eksplorator plików. 

Jak zmieni się Nautilus w GNOME 45?

Jedną z kluczowych zmian, które zobaczymy w odświeżonym Nautilusie, jest znaczne zwiększenie wydajności wbudowanej wyszukiwarki. Co więcej, dostęp do niej będzie szybki i łatwy, dzięki skrótowi Ctrl+F. Do tego dojdzie jeszcze ulepszona funkcja bezpośredniego przeciągania obrazów ze stron internetowych do katalogów na dysku.

Nautilusfot. 9to5Linux

Wprowadzone zostaną również modyfikacje dotyczące aspektów wizualnych. Dzięki przeprojektowaniu ustawień „Widocznych Kolumn” użytkownik będzie mógł swobodnie zmieniać sposób prezentowania elementów w eksploratorze. Poprawiony zostanie również widok siatki (z wyróżnieniem plików oznaczonych gwiazdką), a całe okno Nautilusa będzie lepiej reagować na zmiany rozmiaru. 

Wspomina się również o spójnym formacie daty i godziny, lepszej archiwizacji (z możliwością pomijania błędów) czy blokowaniu nieuprawnionego formatowania woluminów. Nie zabraknie także poprawek błędów, co powinno przyczynić się do zwiększenia stabilności i niezawodności menedżera plików na co dzień.

Źródło: 9to5Linux

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Diuran
  2
  Dla mnie wszystkie linuksowe menedżery plików to są tragiczne w użytku jeśli nie mogę sobie je dostosować jak na Windows. Niby można, ale droga bardzo naokoło i efekt jest mizerny. Na pewno są szybsze od windowsowego, w końcu używam, ale to tyle jak dla mnie.
  • avatar
   biuro74
   2
   Wszystko po amigowym Directory Opusie wyglada kwadratowo.

   Witaj!

   Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
   Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

   Połącz konto już teraz.

   Zaloguj przez 1Login