Akcesoria

Nawigacja 3D jak w filmie SF

przeczytasz w 1 min.

AIDA 2.0 to system, który zmieni deskę rozdzielczą w nawigację i panel obsługi samochodu. Czy jednak nie jest niebezpieczny?

Warto przeczytać:
AMD stawia na APU, nie na ARM
Przecieki Windows 8 opłacają się Microsoftowi

Laboratoria MIT opracowały nowoczesny i nowatorski system, który ma usprawnić i zautomatyzować naszą podróż. Całość to nie tylko GPS ustalający najszybszą trasę. Ma także uczyć się przyzwyczajeń kierowców i prowadzić tak, żeby zaliczać po drodze istotne punkty. Gdy zacznie kończyć się paliwo, ma alarmować o tym stanie i od razu obierać drogę na najbliższą stację benzynową.

Poza funkcją nawigacji, AIDA ma sterować wszystkimi opcjami takimi jak radio czy klimatyzacja. Ma także służyć licznymi poradami wyświetalając nam informacje o mijanych miejscach. Dla przykładu, przejeżdżając obok restauracji będziemy mogli zarezerwowąć stolik bez wysiadania z samochodu.

Całością można zsterować za pomocą... gestów dłoni. Jest to rozwiązanie co najmniej zaskakujące, bo przecież ręce powinny opierać się na kierownicy. Czy twórcy systemu naprawdę myślą, że kierowcy wyposażeni w to urządzenie stawaliby na poboczu za każdym razem kiedy chcieliby skorzystać z jakiejkolwiek opcji?

Do AIDA 2.0 podchodzę co najmniej sceptycznie. Przecież korzystanie z telefonu komórkowego jest zabronione, a co dopiero wydawanie poleceń wirtualnemu kokpitowi. Poza tym, mając tyle opcji na ekranie ciężko skupić się na drodze. Chyba jednak zostanę przy tradycyjnej nawigacji, a jeszcze lepiej - przy własnej orientacji i okazyjnie atlasie samochodowym rozkładanym na postoju.

 

Źródło: Popsci

 

Polecamy artykuły: 
 
Tablet czy netbook - co jest lepsze?AMD Phenom II X4 980 Black Edition - cztery rdzenie w dobrej cenieEFI vs BIOS - najważniejsze różnice

 

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  0
  Dziwnie to wygląda...
  Aby wszystko ogarnąć trzeba by jeździć z pilotem ;D
  • avatar
   Konto usunięte
   0
   za dużo wyświetlanych informacji skutecznie rozproszy kierowcę, a prócz tego w tej demonstracyjnej wersji brak asystenta pasa ruchu, co w nowszych nawigacjach już jest
   informacje o knajpach, imprezach itp. mogą się wyświetlać ale jedynie podczas postoju na światłach
   • avatar
    Eddek
    0
    Z lokalnej kroniki policyjnej: "Powodem wypadku byla reklama baru ze striptizem wyswietlajaca sie na desce rozdzielczej samochodu, ktora odwrocila uwage kierowcy".
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Chore.
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      Jak dla mnie pomysł spoko. Trochę jak hud w grach, trzeba tylko to lepiej zrobić choćby poprzez przemyślenie wątpliwości z powyższych komentarzy.
      • avatar
       Szymon331
       0
       Przyjrzyjcie się na końcu. Jazda samochodu została przyśpieszona a HUD nie. To co pokazuje się w 3D jest różne od tego gdzie jest samochód. Też mi nawigacja, pokazuje rzeczy których nie ma.

       Skoro to lipny render to mogliby się ogarnąć i nie robić błędów.
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        na pewno można ustawić co ma się wyświetlać ,wystarczyłaby virtualna linia która nas prowadzi do celu "ala" gry z serii GTA :)
        • avatar
         niesmiertelny
         0
         Dla mnie bomba. A po pewnym czasie, np dwóch tygodniach, myślę, że nawigacja stałaby się bardzo pomocna i wcale tak by nie przeszkadzała, jak można wyczytać w w/w komentarzach.
         • avatar
          Rakoth
          0
          Za 20-30 lat jak nie dojdzie do żadnych wojen to życie stanie się strasznie uproszczone.
          • avatar
           yamata
           0
           Mam nadzieję, że w Polsce ten system nie będzie oferowany. Wolałbym żeby żaden system nie uczył się "przyzwyczajeń" polskich kierowców. Dotyczących zarówno jazdy, przestrzegania przepisów jak i kultury na drodze czy choćby parkowania... ;)
           • avatar
            malyperelka
            0
            Paranoja , ten pierwszy mijany autobus był by już mój :))
            • avatar
             TranceEternity
             0
             W samochodach powinien być autopilot.

             Siada się z tyłu, podaje się adres i wysiada na miejscu, bezpiecznie i na czas :)
             • avatar
              Konto usunięte
              0
              Ostatni akapit - no comments...

              Ja bym proponował, żeby pozostać przy orientacji za pomocą gwiazd, słońca i oglądaniu z której strony mech porasta drzewa...

              GPS IMHO w wydatny sposób przyczynia się do POPRAWIENIA bezpieczeństwa. Kierowca nie musi wyszukiwać drogowskazów i tablic, tylko może się skupić na jeździe.
              Przegapienie zjazdu na autostradzie (prawdziwej, nie mówię tu o polskich autostradach), wiąże się często z nadrobieniem kilkudziesięciu kilometrów - przy GPS problem ten odpada.
              Poza tym - wystarczy wybrać się do miasta takiego jak Berlin, Kopenhaga, Geteborg itd. - naprawdę powodzenia życzę przy podróży z mapą...

              Urządzenia takie jak opisywane też stopniowo się pojawią - może w trochę zmienionej formie, ale zawsze.

              I z góry odpowiadam wszystkim tradycjonalistom - nie, nie boję się mapy i nie mam problemów z jej czytaniem - pytanie tylko - po co, skoro są wygodniejsze, szybsze i bezpieczniejsze sposoby.
              Używam GPS, podobnie jak używam zapalniczki - nie muszę rozpalać ognia hubką i krzesiwem...