Ciekawostki

Czasem jeden palec to za mało

przeczytasz w 2 min.

Netflix wie, że czasem jeden palec to za mało, by wyrazić swoje odczucia i dlatego też wprowadza nowy przycisk: z dwoma kciukami. Co oznacza i w jakim celu został dodany?

Dwa kciuki – Netflix wzbogaca system ocen 

Dawno, dawno temu treści w Internecie oceniało się w skali: od 1 do 10, od 1 do 5… – różnie bywało. Z czasem jednak uproszczono ten system do granic możliwości, pozwalając użytkownikom na przyznanie kciuka w górę lub w dół. I to wszystko, a ostatnio rezygnuje się nawet z tego ostatniego. Netflix tymczasem nie tylko go zachowuje, ale też dodaje kolejną opcję: z dwoma uniesionymi kciukami. 

Netflix 2kciuki oceny

Niektórzy mówią, że komplikuje w ten sposób to, co w zamyśle miało być ułatwieniem. A może po prostu robi krok wstecz, wracając częściowo do tego, co było dobre? Zacznijmy jednak od początku. Netflix oficjalnie zapowiedział wprowadzenie skali ocen z trzema dostępny opcjami:

 • kciuk w dół – „nie dla mnie”
 • kciuk w górę – „lubię to”
 • dwa kciuki w górę – „uwielbiam to”

Co oznaczają dwa kciuki na Netflix?

Jak czytamy w zapowiedzi, para kciuków ma umożliwić serwisowi jeszcze bardziej precyzyjne dobieranie rekomendacji. Jeden kciuk oznacza, że podobał ci się dany film czy serial, dwa kciuki zaś – że koniecznie chcesz tego więcej. Netflix mówi, że to krok do przodu, ja natomiast widzę w tym krok wstecz – wszak jeszcze pięć lat temu serwis zawierał pięciogwiazdkową skalę. I w żadnym razie moja ocena nie jest przytykiem – wręcz przeciwnie: myślę, że to dobra zmiana. 

Netflix 2kciuki mobile Netflix 2kciuki desktop

A jakie jest twoje zdanie na te temat? Daj znać w komentarzu. Podziel się też swoją opinią, czy podwójny kciuk w dół również byłby dobrym rozwiązaniem – w znaczeniu „nigdy, przenigdy więcej nie pokazuj mi podobnych rzeczy”. 

Tymczasem… sprawdź też, jakie nowości Netflix są szczególnie warte obejrzenia, a jeśli jeszcze nie korzystasz z tego serwisu, to dowiedz się, ile kosztuje Netflix i jakie pakiety są do wyboru.

Źródło: Netflix, The Verge, Android Police, informacja własna

Komentarze

3
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  9
  Kiedyś było 1-5 gwiazdek, ale potem admini zauważyli, jakie dziadostwo tam wrzucają twórcy i że mnóstwo 1 gwiazdek leci, więc aby ludzie tego nie widzieli zmieniono na łapki...

  Podobnie, jak na YouTube, już nie widać negatywnych łapek...

  Bo przecież wszystko jest piękne i wartościowe.
  • avatar
   Pawlus
   5
   Jeśli Netflix chce poprawić system oceniania treści, to niech najpierw nie leci w kulki i wróci do mierzenia zaangażowania na podstawie obejrzanego 70% materiału, a nie obecnych bodajże 3 min..
   • avatar
    Tu_Szczecin
    0
    A ja myślę, że to dobre posunięcie. Wszak w języku mówionym też jest(?) stopniowanie emocji, bo istnieje różnica między "OK"/"W porządku"/"Lubię" a "Cool"/"Gitara"/"Kocham to". Tak samo dwa kciuki w dół oznaczałyby np."Syfiaste" . Po dwóch kciukach w dół można jeszcze wprowadzić ikonkę z wyprostowanym środkowym palcem, tłumaczenie zbędne. @Kenji 512: aktualizuję apkę YT na bieżąco i ikonka "kciuk w dół" dalej tam jest, tyle, że nie zawsze się z niej korzysta..