Ciekawostki

Sonda NewHorizons odpowiedziała - zobacz z kim jeszcze "rozmawiają" naukowcy

przeczytasz w 1 min.

Kontakt nastąpił w mijający weekend z pomocą sieci Deep Space Network

New Horizons plan misji

Najdalej znajdujący się od Ziemi naukowy instrument badawczy wyposażony w działającą aparaturę do wykonywania zdjęć to obecnie sonda New Horizons. Mknie ona na spotkanie Plutona, a w przyszłości może i innych obiektów pasa Kuipera. Pluton, kiedyś uznawany za planetę, obecnie za planetę karłowatą, jest jednym z ciał niebieskich, którego jeszcze nie widzieliśmy z bliska, a które aktywnie obserwujemy z Ziemi od około 80 lat. Jego powierzchnię znamy jedynie z obrazów przesłanych przez teleskop Hubble, a te z racji dużej odległości nie są zbyt dokładne. W mijający weekend sukcesem zakończono wybudzanie aparatury sondy, która pozostanie aktywna już cały czas do momentu przeprowadzenia obserwacji.

Sonda New Horizons została wystrzelona 19 stycznia 2006 roku, czyli niespełna 2 lata po sondzie Rosetta. Miała jednak kompletnie inną trajektorię, a także znacznie większą prędkość jej nadano na samym początku - 16,26 km/s - przez co w ciągu około 8 lat trafiła nie do odległej o około 500 milionów kilometrów komety, ale w pobliże obiektu znajdującego się prawie dziesięć razy dalej. Opóźnienie w przypadku komunikacji Rosettą trwa godzinę (w obie strony), a sygnał z NewHorizons podróżował do anten sieci nasłuchowej Deep Space Network około 4 i pół godziny. Oznacza to, że gdy sonda znajdzie się w sąsiedztwie Plutona, dopiero po takim czasie dowiemy się, czy obserwacje wizualne się powiodły i czy Pluton rzeczywiście jest tam gdzie powinien być. A co najważniejsze, czy wygląda tak jak się spodziewamy.

New Horizons
New Horizons jeszcze na Ziemi. Wtedy zwany był Pluto-Kuiper Express.

New Horizons to jednak nie jedyna sonda, którą nasłuchuje kompleks anten znajdujących się w Australii, Europie i Stanach Zjednoczonych. By przekonać się kogo w danej chwili nasłuchują naukowcy, za pomocą jednego z kilkunastu odbiorników, a także dowiedzieć się jak daleko się znajduje, zapraszamy na stronę Deep Space Network. Wystarczy kliknąć na jedną z ikon anten, by poznać szczegóły.

Deep Space Network

Źródło: JPL

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  -2
  "...i czy Pluton rzeczywiście jest tam gdzie powinien być." No ciekawe, gdzie on będzie, jak go tam nie będzie :)
  • avatar
   Konto usunięte
   -4
   Nie lubię takich nic nie wnoszących misji. Zamiast inwestować pieniądze w Afrykę czy inne regiony świata, gdzie ludzie nie mają co jeść, to grupa pseudo naukowców żąda setek milionów dolarów, aby sfotografować latającą w kosmosie skałę.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    Na Plutonie pewnie nic ciekawego nie będzie.
    Lepiej by posłali jakieś łaziki na Tytan-a, Enceladus-a i Europę.