Bezpieczeństwo

Niebezpiecznik vs UseCrypt? Co tu się wyprawia?!

przeczytasz w 2 min.

Redakcja portalu Niebezpiecznik poświęconego tematyce bezpieczeństwa w ogólnie pojętej branży komputerowej, informuje o niepokojącej i nieprzyjemnej akcji, wymierzonej w niebezpiecznik.pl oraz dwie inne redakcje. W tle ma ponoć pojawiać się motyw komunikatora UseCrypt.

Ktoś komuś nadepnął na odcisk i może się to skończyć w sądzie

W stronie niebezpiecznik.pl można właśnie przeczytać, że w opinii ich redakcji, tutaj posłużę się cytatem: “wobec Niebezpiecznika oraz redakcji Zaufanej Trzeciej Strony i Informatyka Zakładowego prowadzona jest od pewnego czasu akcja o charakterze dezinformacyjnym, mająca na celu podważenie zaufania i naruszenie dobrego imienia zarówno konkretnych osób związanych z naszymi redakcjami, jak i całych redakcji”. O co tutaj chodzi?

Niebezpiecznik vs UseCrypt?

Puls Biznesu na swojej stronie opublikował informację, że spółka tworząca komunikator UseCrypt zarzuca portalom oszustwo i doniosła na nie do prokuratury.

Rzecz jasna jeśli jesteście dogłębnie zainteresowani tym tematem, to odsyłamy bezpośrednio do źródeł, czyli Niebezpiecznika i Pulsu Biznesu. Z naszej strony możemy tylko zachęcić Was do zastanowienia się, co mogło spowodować aż tak nieprzyjemną sytuację.

Wszystkie trzy redakcje we wspólnym oświadczeniu twierdzą, że w ich stronę kierowano żądania usunięcia komentarzy lub artykułów, a niektóre działania zostały nawet odebrane jako próba zastraszania. I tutaj najważniejsza część: wspomniane trzy redakcje na podstawie różnych źródeł doszły do wniosku, że mogą za tymi akcjami stać osoby powiązane z Usecryptem.

Otwórzcie ten artykuł na Niebezpieczniku, w którym przedstawiona jest historia komunikacji z Usecryptem. Według tej redakcji problemy zaczęły się po tym, jak odrzuciła propozycję współpracy i publicznie zaprzeczyła, że chwali komunikator UseCrypt (tweet znajdziecie tutaj). Wtedy jedna z osób pracujących dla firmy obsługującej Usecrypt pod kątem komunikacji, miała ponoć proponować dużej polskiej redakcji materiały kompromitujące serwis niebezpiecznik.pl (tak przynajmniej wynika z deklaracji Niebezpiecznika w podlinkowanym na początku artykule).

Żądanie usunięcia komentarzy

Redakcja serwisu niebezpiecznik.pl twierdzi również, że otrzymała żądanie usunięcia artykułu, w którym UseCrypt Messenger wcale nie jest opisywany. Pojawia się jednak w komentarzach użytkowników, więc to one mogły być pretekstem, bo ich usunięcia też zażądano.

Słabe strony

Rzućcie też okiem na artykuł Informatyka Zakładowego: Bo do komunikatora trzeba dwojga. Wykonuje on tam kilka testów odnoszących się do Usecrypt Messengera. Rezultaty są bardzo interesujące, a na ich podstawie... możecie wysnuć własne wnioski. Warto też zapoznać się z innymi źródłami, żeby wyrobić sobie możliwie jak najlepszą opinię w tej kwestii.

Czy faktycznie złożono zawiadomienie do prokuratury, czy jest to zwykły straszak? Warto śledzić dalszy ciąg tej nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli okazałoby się to prawdziwe, to próby wpływania na niezależne, wolne media przez niezadowolonych przedstawicieli firm byłyby absolutnie godne potępienia. Niezależnie od firmy i redakcji.

Dajcie znać co sądzicie o tej sprawie. Napiszcie też jaki komunikator sami polecacie.

Zobacz również:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  natalleos
  21
  Wystarczy się przyjrzeć kto jest teraz właścicielem usecrypt i wszystko wiadomo
  • avatar
   Blejd
   17
   W dzisiejszych czasach i za tych rządów takie metody to standard , wystarczy sobie włączyć TvPiS i sprawdzić co tam się wyrabia :)
   • avatar
    sn00p
    1
    Najlepszy komunikator to SMS ewentualnie MMS :)
    • avatar
     Massai
     -12
     Przecież niebezpiecznik to de facto tablica reklamowach ich szkoleń. Szkoda tracić czas na ich czytanie.
     "Tego i innych problemów unikniecie kupując udział w naszym szkoleniu!"
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      szkoda że w ankiecie nie ma opcji usecrypt :)

      ja na miejscu redakcji bym zrobił tak:
      1. zablokowałbym czasowo sporne artykuły wraz z komentarzami. zamiast nich wstawiłbym odnośnik do strony wyjaśnienia
      2. wskazałbym kto/co żąda takiej akcji, i bym wyjaśnił czego żądają
      3. wskazałbym niejasności w sprawie doniesienia do prokuratury
      4. zamiast oceny programu jako takiego, zrealizowałbym opartą na faktach akcję oczerniania i dezinformacji właśnie na tle tego programu. oraz bym poddał pod rozwagę, że skoro tak zachowują się właściciele programu/platformy, czy warto w to wchodzić jako szary użytkownik, i skoro właściciel tak drapieżnie podchodzi do sprawy, o czy mamy jakąkolwiek pewność że faktycznie zrealizują funkcje obiecywane w programie.

      Generalnie opierać się na faktach, i rozdmuchać drapieżność. Ja swojej rekomendacji nie napiszę, poddaję to pod rozwagę każdego potencjalnego użytkownika. to chyba nie jest bezprawne z mojej strony? :)
      • avatar
       Marucins
       0
       Padalce znaleźli sposób zareklamowania się.
       A najlepiej gdzie? Na znanych markach bezpieczeństwa w sieci - niebezpiecznik, zaufanatrzeciastrona. itd...