Nauka

Świat skazany na nieuchronną zagładę jest pod obserwacją

przeczytasz w 2 min.

Astronomowie potwierdzają, że pierwsza egzoplaneta, jaką odkrył kosmiczny teleskop Keplera, jest też pierwszą zaobserwowaną planetą, której orbita jest pochłaniana przez starzejącą się gwiazdę.

Nasz dom też czeka ten los

Obserwatorium kosmiczne Kepler zakończyło swoją misję w 2018 roku, kiedy wyczerpały się jego zapasy paliwa. Jednym z pierwszych ciał niebieskich, jakie zakwalifikowano w 2009 jako potencjalne egzoplanety była Kepler-1658b, obiegająca swoją gwiazdę w zaledwie 3,8 dnia. Literalnie była to pierwsza egzoplaneta Keplera, lecz dopiero w 2019 roku ostatecznie potwierdzono jej prawdziwą naturę. Świat ten aktualnie krąży spiralnie wokół swojej rozszerzającej się gwiazdy, która ostatecznie pochłonie go, sprowadzając nań zagładę.

Odkrycie tego fenomenu oferuje astronomom nowe spojrzenie na powolny proces rozpadu orbit planetarnych i daje bezprecedensową możliwość obserwacji układu słonecznego na tak późnym etapie jego cyklu życia. Śmierć w głębi swej macierzystej gwiazdy czeka wiele światów, w tym także naszą Ziemię, której kres nastąpi za około 5 miliardów lat. Keplerowi-1658b pozostało dużo mniej czasu, gdyż naukowcy twierdzą, że egzoplaneta ulegnie zniszczeniu za mniej niż 3 miliony lat (tak, wiem, emocje opadły, ale w końcu to skala kosmiczna).

Od dziesięcioleci mieliśmy teoretyków, którzy przewidywali losy gwiazd i ich planet, ale nigdy nie mieliśmy obserwacji, z którymi można by je porównać. Możemy również pomyśleć o tym w kategoriach naszego własnego Układu Słonecznego. Jak długo Ziemia przetrwa, gdy Słońce zamieni cały swój wodór w hel? Mamy kilka pomysłów, ale ostatecznie trudno powiedzieć na pewno. Te systemy pojedynczych planet są naprawdę bardzo ważne, aby pomóc doprecyzować nam nasze teorie.
- Ashley Chontos, astrofizyk w Princeton, współautorka badania opisującego zagładę Kepler-1658b

Ewolucja gwiazd

W przypadku gwiazd podobnych do Słońca to, że „wyewoluowały" znaczy tyle, co zamieniły cały swój wodór w hel i przeszły do kolejnego etapu swojego życia. W tym przypadku gwiazda zaczęła rozszerzać się do podolbrzyma. Zgodnie z istniejącymi teoriami wyewoluowana gwiazda bardzo skutecznie pozbawia energii orbitę swojej planety, co powoduje spiralne opadanie planety w objęcia rozszerzającej się żarłocznej „matki".

 Cały proces oczywiście z perspektywy ludzkie życia jest diabelnie powolny i trudny do zauważenia. Najnowsze badania donoszą, że okres obiegu orbity Keplera-1658b zmniejsza się o około 131 milisekund na rok. Wykrycie tego spadku wymagało wielu lat uważnej obserwacji, która rozpoczęta została przez Keplera, kontynuowana przez teleskop Hale z Południowej Kalifornii, a w końcu przejęta przez teleskop TESS wystrzelony w 2018 roku. Wszystkie te teleskopy obserwowały tranzyt Keplera-1658b, czyli jego przejście na tle tarczy swojej gwiazdy (co powoduje nieznaczne przyciemnienie jej światła). W ciągu ostatnich 13 lat odstęp między kolejnymi tranzytami egzoplanety nieznacznie, ale w sposób stały się pomniejszał. Według obliczeń astronomów Kepler-1658b ma około 2 miliardy lat i jest w ostatnim 1% swojego życia.

Źródło: technology.org 

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  janex2
  2
  Jeśli Ziemia chce przetrwać 5mld lat, to będzie nam musiała niedługo spuścić niezły wpi...ol, żebyśmy jej wcześniej nie wysadzili w przestrzeń kosmiczną xD
  • avatar
   MarianPtok
   -20
   Czy chciałbyś wyjsc w nowym roku z biedy i zostać bogaczem? Na pewno tak! Jak właśnie wyszedłem pare miesięcy temu z nędzy i żyje w totalnym luksusie!
   Nazywam się Marian Ptok. Przez większość życia byłem bezrobotny a jak miałem robotę to robiłem na czarno u prywaciarza na budowie za nędzne pieniądze i żyłęm od wypłaty do wypłaty która jie zawsze dostawałem.
   Zapierdalalem z taczkami pełnych cegieł az do momentu jak przeciazylem się i doznałem urazu kręgosłupa! Jako ze robiłem na czarno to od razu zostałem wyrzucony z roboty jak śmieć ktory jie jest już poczebny! Chodziłem od lekarza do lekarza i za ostatnie pieniądze kupowałem leki.
   Jednak jien miałem kasy już na mieszkanie, prąd, wodę, gaz i mnie eksmitowali i zamieszkałem na ulicy! Nie miałem żadnych perspektyw, topilwm smutki w alkoholu i miałem myśli samobójcze!
   W zimę zamieszkałem u brata Alberta i tam przez przypadek zobaczyłem w gazecie reklamę AMULETU FORTUNY. Przeczytałem ze przynosi on bogactwo, szczęście w życiu i życzliwych ludzi. Za ostatnie pieniądze kupiłem go bo był w promocji. Kiedy przyszedł do przytułku brata Alberta założyłem go i poczulem jakby otoczyła mnie magiczna aura inodnrazu poprawił mnie sie nastrój. W ciągu kilku dni bule kregoslopa minęły ale to nie wszystko, dwa tygodnie pozniej puściłem mini lotka in okazało sie ze trafiłlem piątkę! Wygrałem 100 tysięcy złotych! Od tamtego czasu regularnie wygrywałem w różne zdrapki i konkursach. Tu wpadło 5000 zł, tu 7000, tu 10000 zł itd. Po trzech miesiącach zagrałem w dużego lotka i truflelem szóstkę i wygrałem 2 miliony źl!!!!!
   To wszystko dzięki AMULETOWI FORTUNY!!!
   Prawdziwy mandżurski AMULET FORTUNY zrobiony przez słynna jasnowidz Ade Szabo w Mandżurii w CHinach w starożytnym klasztorze mnichów Szaolin!!!! zgodnie ze starożytna mandżurska tradycja!!!
   Byłem s beznadziejnej sytuacji a potem dzięki wygranym pieniądzom przeszłem rechabilitacje w jednej z najlepszych klinik w USA pod okiem najlepszych amerykańskich specjalistów!!!!
   Kupiłem wille, dwa samoxhody i znalzlaslsm piękna żonę i bedziemy mieć dzieci!!!!
   Tego wszystkiego bym nie miał gdyby nie AMULET FORTUNY!!!
   Zamów jeszcze dzisi z 70% zniżki ze strony z link która podaje!

   https://newsyoucanread24.com/article/esoteric_pl/6-miesiecy-temu-brakowalo-jej-pieniedzy-na-czynsz-int/?_url=%252Fr%252FxYJsRS0wtE-nijmo5QGLC&utm_campaign=36330&utm_content=35632&utm_medium=4&utm_source=21&sub_id=A647a45cc9286dd7aecf85e