Ciekawostki

Niezwykły wyświetlacz! Możesz go zginać jak chcesz, a nawet rozciągać

przeczytasz w 2 min.

Firma LG Display zaprezentowała niezwykły wyświetlacz. Możesz go zupełnie swobodnie zginać, a nawet rozciągnąć i to spokojnie o kilkanaście procent.

Rozciągliwy wyświetlacz LG Display robi wrażenie

LG Display tworzy nie tylko jedne z najlepszych wyświetlaczy do telewizorów i mniejszych urządzeń, ale też rozwija najbardziej ekscytujące rozwiązania z tego zakresu. Przezroczyste i półprzezroczyste panele OLED czy też ekrany zwijane i wyginane potrafią zrobić olbrzymie wrażenie, nawet jeśli ich droga na rynek jest jeszcze długa, a potencjalne praktyczne zastosowania – ograniczone. Niedawno naszą uwagę przykuł pierwszy telewizor z elastycznym ekranem, a teraz firma przedstawiła naprawdę niezwykłą koncepcję… 

To, co widzisz na zdjęciach w tym newsie, to nic innego jak… rozciągliwy wyświetlacz. Normalnie ma przekątną 12 cali, ale chwytając za krawędzie i ciągnąc w przeciwnych kierunkach możesz osiągnąć nawet 14 cali! To wszystko przy pełnej palecie RGB i zagęszczeniu pikseli na poziomie 100 ppi. 

To działa! Jak to jest zrobione?

Jak zachwala LG Display, ten wyświetlacz może mieć dowolny kształt, a użytkownik może go ciągnąć, zginać i skręcać. Koreańczycy idą zatem o krok dalej względem (obecnych już) wyświetlaczy elastycznych, które składać i wyginać można, ale rozciągać już nie. 

Rozciągliwy wyświetlacz LG Display

Aby stało się to możliwe, inżynierowie opracowali podłoże z silikonu podobnego do tego, jaki znajdziesz w soczewkach kontaktowych, a następnie umieścili na nim diody microLED – malutkie, trwałe i indywidualnie świecące. Dopełnieniem projektu są obwody w kształcie sprężyn – gotowe na zginanie, składanie i rozciąganie. 

Rozciągliwy wyświetlacz będzie gotowy w 2024 roku. A na co on komu?

Prace nad tą technologią ruszyły w laboratoriach LG Display w 2020 roku i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2024 gotowy będzie rzeczywisty produkt. Zastanawiasz się po co? Inżynierowie spieszą z odpowiedzią: 

„Rewolucyjna technologia rozciągliwego wyświetlacza zapewnia wszechstronność na wysokim poziomie w najróżniejszych codziennych zastosowaniach. Taki wyświetlacz można łatwo przymocować do zakrzywionych powierzchni, takich jak skóra, ubrania, meble, samochody czy samoloty. To poszerza potencjał wyświetlaczy w różnych branżach: od mody, przez elektronikę użytkową, po gry”. 

Źródło: LG Display, Engadget

Komentarze

7
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  robertmo
  4
  kończysz pracę, wciskasz guzik na pilocie i twój 32" monitor rozciąga się do 50" , przesiadasz się na kanapę i relaksujesz się przy TVPinfo ;)
  • avatar
   HelmuD
   2
   "Jak myślisz, gdzie najpierw znajdzie zastosowanie?" - w reklamie, oczywiście.
   • avatar
    zack24
    1
    Może wojsko się nim zainteresuje.
    • avatar
     piomiq
     0
     W sondzie brakuje opcji: "w wojskowości" i być może tam najpierw znajdzie zastosowanie
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      0
      no to teraz można będzie z wyświetlaczy uszyć majtki? :)

      a tak na serio, obecnie problematyczne jest zrobienie okularów VR, bo one są robione na płaskich wyświetlaczach. Ale lepsze efekty uzyska się na wyświetlaczach wklęsłych, i ta technologia to umożliwi. może przy okazji waga spadnie. pytanie, czy 100ppi wystarczy? wątpię. ale to w końcu pierwsza wersja wyświetlacza.

      jednak mnie mocno zastanawia co to ma wspólnego z microLED ? moim zdaniem NIC. microLED bazuje na diodach nieorganicznych (czytaj trwałych) które są umieszczone na wspólnym sztywnym podłożu. tutaj na elastycznym podłożu są umieszczone zupełnie osobne miniaturowe LEDy. To jest zupełnie inna technologia, bardziej zbliżona koncepcyjnie do dużych "telewizorów" LEDowych stosowanych do dekoracji koncertów, i jako reklamy uliczne. są one zrobione z segmentów, gdzie każdy segment jest zrobiony z tradycyjnych osobnych LEDów. Dzięki temu osiągają duże jasności, i mają wysoką trwałość.

      ja już dawno pisałem, że na podłożu trzeba montować osobne nieorganiczne ledy, a nie bawić się w drukowanie oledów. zresztą na osobnych ledach zatopionych w szytwnym podłożu są coraz częściej robione reklamy w wielu sklepach. jest to relatywnie tanie i trwałe, ale do potrzeb reklam 'pixele' to są elementy RGB lub RGBW, oddalone od siebie o 2mm lub więcej, czyli niska rozdzielczość. jednak ten kierunek uważam za właściwy w budowaniu współczesnych wyświetlaczy, gdzie oledy po prostu nie dają rady, i z wyjątkiem czerni, przegrywają we wszystkim z LCD.