Foto

Nikon D5 może pobić wszelkie rekordy czułości ISO

przeczytasz w 2 min.

Na razie to jedynie kalkulacje, ale całkiem prawdopodobne

Nikon D5 specyfikacja przypuszczenia

Premiera pełnoklatkowej lustrzankiNikon D5, następcy D4 sprzed ponad trzech lat, która ma nastąpić najprawdopodobniej na początku 2016, choć niezbyt odległa w czasie, na razie nie zaprząta naszych umysłów skoncentrowanych na wakacyjnych wyjazdach. Niektórzy jednak zadają sobie trud analizy spodziewanych parametrów aparatu i ich porównania z historycznymi osiągami Nikona. Wnioski są ciekawe, sugerują bowiem iż Nikon D5 może być pierwszym aparatem cyfrowym, który w trybie rozszerzonego ISO przekroczy barierę 1 000 000, albo bardzo się do niej zbliży.

Informacje o specyfikacji Nikona D5, oficjalnie nie potwierdzone, sugerują konsekwentne dążenie do stworzenia najlepszego w danym momencie na rynku aparatu do pracy w bardzo słabym oświetleniu. Nikon D5 tak jak poprzednik nie będzie bił rekordów w rozdzielczości matrycy, ale i tak nieco ją podniesie do 20 Mpix. Aparat będzie miał AF ze 173 punktami detekcji fazowej. Spodziewany jest także tryb seryjny 15 kl/s oraz po raz pierwszy w lustrzance Nikon tryb wideo 4K.


Sensor zastosowany w aparacie Nikon D4

Skupmy się jednak na wspomnianej czułości. Natywna maksymalna wartość ISO wyniesie 102400. Nikon zwykle stosuje dodatkowe ustawienia z rozszerzoną wartością ISO i stąd przypuszczenia Lirona Samuelsa z DIY Photography, który sugeruje rekordowe osiągi.

Taki wniosek bierze się stąd iż dotychczasowe modele Nikona z topowej serii oferowały cztery stopnie rozszerzonego ISO. A zatem, jeśli maksymalne ISO wynosi 102400, to skok o 1 EV da nam 204800, o 2 EV z kolei 409600. Nawet jeśli na tej wartości zatrzyma się ISO i tak będzie to rekord współdzielony z Sony A7S. Gdy jednak dodamy jeszcze dwa kroki, to zgodnie z zasadą przyrastającego w postępie geometrycznym ISO (mnożnik x2), dostaniemy czułość około 1 600 000.

Owszem, maksymalnie podbita czułość nie jest wartością w pełni używalną, choć Nikon jak dotąd dowodził, że nie skazaną na straty. A nawet jeśli ograniczymy się do natywnego zakresu, który kończy się na ISO 102400, fotografowanie w bardzo słabym świetle zastanym nie będzie jakimkolwiek problemem.

Dyskusje na temat maksymalnej wartości ISO w Nikonie D5 brzmią niesamowicie, ale i tak mniej niż przypuszczenia, że sensor (model MN2WS03101A) dla tego aparatu skonstruowała firma Socionext, której właścicielami są Panasonic i Fujitsu.

Źródło: DIY Photography, Nikonrumors

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  gumol
  10
  A ja się zastanawiam, czy przy słabym świetle podnieś ISO do 1600 i czy mi to zdjęcia nie zrujnuje :D ciekawe, czy można wziąć kredyt hipoteczny na aparat :D
  • avatar
   Q'bot
   1
   Kiedy test na benchmark'u? ;>
   • avatar
    Konto usunięte
    -2
    \Nowy serwis aukcyjny na którym można kupić np. laptopa za 15 złotych :
    http://xli.pl/aukcje
    Polecam serwis, póki co mało użytkowników i łatwo się wygrywa :)
    Ja wylicytowałem monitor a kupiłem kredytów za 25 złotych :)