SSD

Dysk SSD o pojemności 100 TB już dostępny w sprzedaży - nie zgadniesz ile kosztuje

Paweł Maziarz | Redaktor serwisu benchmark.pl
30 komentarzy Dyskutuj z nami

Najpojemniejszy dysk SSD w końcu trafia do sprzedaży. Nimbus Data ExaDrive DC100 zaskakuje pojemnością, ale jego cena może powalić na kolana.

O Nimbus Data ExaDrive DC100 pisaliśmy już dwa lata temu, ale wtedy nie znaliśmy ani pełnej specyfikacji, ani tym bardziej ceny nośnika. Amerykański producent ujawnił szczegóły konstrukcji, więc postanowiliśmy powrócić do tematu.

Najpojemniejszy dysk SSD na świecie

Dysk ExaDrive DC100 oferuje pojemność 100 TB, ale, w odróżnieniu od standardowych dysków SSD, został zamknięty w 3,5-calowej obudowie – jego rozmiary można więc porównać do standardowego dysku talerzowego (HDD).

Nośnik występuje w wersji z interfejsem SATA i SAS, a w środku znalazły się kości pamięci eMLC NAND oraz aż cztery kontrolery (de facto mamy do czynienia z kilkoma połączonymi dyskami).

Nimbus Data ExaDrive DC100

Transfery sekwencyjne mają dochodzić do 500/460 MB/s, a liczba operacji losowych sięga 114 000/105 000 IOPS (odpowiednio dla odczytu/zapisu). Pobór mocy wynosi od 8 do 16 W.

ExaDrive DC100 – cena dysku może szokować

ExaDrive DC100 został wyceniony na 40 000 dolarów. W ofercie producent można znaleźć także model ExaDrive DC50 o pojemności 50 TB – jego cena to już „tylko” 12 500 dolarów. Udzielana gwarancja trwa 5 lat.

Nimbus Data ExaDrive DC100

Zwykłego klienta cena może szokować. Warto jednak pamiętać, że to dysk przeznaczony do centrów danych, gdzie spore znaczenie odgrywają także inne aspekty – zastosowanie takiego modelu przełoży się na poprawę wydajności, gęstsze upakowanie danych, a także redukcję kosztów związaną z eksploatacją systemu.

Źródło: Nimbus Data, ComputerBase

Zobacz więcej o dyskach SSD:

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  HardCorak
  pomyślałem że w c**j i zgadłem
  20
 • avatar
  Lister
  Myślałem, że sprzęcik będzie kosztował 100 tysi, a tu tylko 40 tysi - toż to tanio jak barszcz ;)
  6
 • avatar
  Quenser
  Czyli nie opyla się 100 TB lepiej 2 razy 50 w RAID i śmiga lepiej XD
  5
 • avatar
  Agresor
  E, to nie ma tragedii - powiedział Bill Gates
  2
 • avatar
  speedy9
  Cena za 1GB wcale nie jest wygórowana. Popatrzcie na ceny SSD klasy enterprise a nie konsumenckich. Poza tym liczy się na przykład ile slotów na dyski w macierzy jest zajętych. Nie oceniajcie Waszą miarą.
  2
 • avatar
  Mar3k
  Za 20 lat będą chodzić nówki o dwókrotnie wiekszej pojemności po 75 baksów.
  1
 • avatar
  angelboy
  przy obecnym kursie dolara 1TB = 1580zł za dysk 100TB xD padłem xD
  1
 • avatar
  kokosnh
  "a liczba operacji losowych sięga 14 000/105 000 IOPS" to by wskazywało na zbyt małą liczbę CE kontrolerów względem kości NAND, częsta sprawa przy super pojemnych konstrukcjach. Nie kojarzę kontrolera, co mógłby równocześnie być podpięty pod 25TB kostek NAND, więc nie jest to niemożliwe.
  1
 • avatar
  Irrlicht
  Cena wysoka? Wysoka w porównaniu do ... ? Eee ... no właśnie. Owszem, w 2U można mieć i 300 TB, ale przy innym poborze prądu, trzeba by doliczyć porządny kontroler RAID i obudowę z odpowiednimi backplane'ami. I szybciutko mamy kilkanaście k PLN w kosztach pozadyskowych do zamontowania w racku min. 80cm. Można bez racka pójść w Qnap czy podobne, ale też naleci tysi na gratach i półkę na te kilka kilo sprzętu trzeba zarezerwować.

  A przede wszystkim, to nie jest sprzęt adresowany do domu, bo naprawdę mało kto w domu potrzebuje 100 TB (i drugie 100 TB na backup , obowiązkowo).
  1
 • avatar
  maxbit
  to policzmy
  40000 / 100TB = 400 $ * 4 * 1,23 = 2000 PLN za TB
  Czyli ktoś wpadł na genialny pomysł jak zarobić ok 2,5 raza na czymś na czym normalnie zarabiał kilkanaście procent .
  Bo sama filozofia upchania prierdyliona chipów w jednej obudowie to żadna filozofia
 • avatar
  BariGT
  Osobiscie wolalbym trzymac wazne dane za 10-20 mniejszych dyskach. Tutaj 1 awaria i po wszystkim...
 • avatar
  Kapitan Nocz
  czyli technologia zatacza koło :) z powrotem wracamy do dużych starych dysków 3,5". Cena od bani przeliczając na jeden TB, jak to nie są sztuki pod konkretne zamówienie to nie wiem kto to weźmie w tej cenie, tym bardziej, że za kilka lat to będzie śmieszna cena za tą pojemność.
  -1
 • avatar
  Konto usunięte
  Dariospata kupi se kilka i wreszcie będzie miał gdzie trzymać wszystkie filmy z torrentów w 8K a nawet 32K.