Technologie i Firma

Nokia prezentuje sieć 5G: Potężny transfer, wirtualna rzeczywistość i autonomiczne samochody

przeczytasz w 2 min.

Proponowane przez Nokie zastosowanie 5G jest dość szerokie: od, rozrywki, po... czystsze środowisko naturalne.

internet rzeczy w sieci 5g

Nokia zaprezentowała możliwości zastosowania architektury 5G. To nie tylko szybsze wyświetlanie multimediów na ekranie tabletów i smartfonów. Nowa technologia posunie naprzód rozwój internetu rzeczy, autonomicznych aut, wirtualnej rzeczywistości i produkcji.

Nokia zaprezentowała możliwości zastosowania technologii 5G. Uwaga! Ci, którzy pamiętają ile radości przed laty powodowała możliwość przeglądania stron internetowych w WAP i jaką magią wydawało się przesyłanie MMS-ów, poczują się starzy!

Do niedawna technologia 5G była nieuniknionym, ale dość abstrakcyjnym określeniem. Po prezentacjach eksperckich Bell Labs wiadomo już dokładnie w jaki sposób wykorzystanie zostanie ten system komunikacji. Wiemy już na pewno, że nowe rozwiązanie oferować będzie olbrzymią przepustowość, a co za tym idzie niemal zerowe opóźnienie transmisji danych.

Proponowane przez Nokie zastosowanie jest dość szerokie: od, rzecz jasna, rozrywki, poprzez produkcję fabryczną i bezpieczny transport, aż po... czystsze środowisko naturalne. Jakie propozycje ma fińskie przedsiębiorstwo?

Autonomiczne samochody 5G

Samochody autonomiczne to już kwestia czasu. Kolejnym i być może ostatnim krokiem do ich wjazdu na ulice jest wdrożenie architektury 5G. Pozwoli to na niską latencję transmisji danych i nieprzerwaną łączność. To wystarczy, żeby utrzymać kontakt z szybko przemieszczającym się autem i w efekcie zmniejszyć ryzyko na drodze oraz korki.

Sieci przemysłowe 5G do obsługi robotów

Te same zalety, które znajdują zastosowanie przy autach, sprawdzą się w fabrykach. Krótko mówiąc, dzięki pozbawionemu lagów połączeniu fabryką będzie można sterować zdalnie. To rozwiązanie całkowicie wyprze stosowane dziś rozproszone systemy przemysłowe.

Systemy 5G dla stadionów

Synchroniczny multicast na wielu smartfonach sprawi, że użytkownicy będą mogli oglądać mecze transmitowane z wielu kamer, oraz udostępniać treści w sieci. Rzecz jasna - bez opóźnień.

Interaktywna wirtualna rzeczywistość 5G

Urządzenia do wirtualnej rzeczywistości będą potrzebować wysokiej przepustowości łączy. Sieć 5G zagwarantuje opóźnienia na poziomie maksymalnie 1 milisekundy. Według Nokii pozwoli to na połączenie równie sprawne, jak gdyby praca odbywała się w tym samym pomieszczeniu. Mówi się m.in. o systemach zdalnej pracy grupowej i teleobecności oraz zdalnych narzędziach edukacyjnych.

Potężny transfer 5G

Rekord szybkości połączenia 5G wynosi obecnie 30 Gbps. Był on możliwy dzięki agregacji różnorodnych technologii mobilnych i stacjonarnych w ramach jednego systemu streamingu danych.

Masowa łączność 5G to nowa era internetu rzeczy

Nokia i Bell Labs są przekonane, że nowa sieć komórkowa, korzystająca z nowego sposobu kształtowania fal (waveforms) pozwoli połączyć rekordową liczbę urządzeń. Ma to być nowa era internetu rzeczy i masowej automatyzacji. 

Ekstremalna automatyzacja w 5G

Nokia przedstawi projekty demonstrujące koncepcję “ekstremalnej automatyzacji” (“extreme automation”) opartej na technologii 5G. Koncepcja obejmuje metody uproszczenia sposobów wykorzystania szerokiej gamy nowych, złożonych aplikacji wykorzystujących technologię 5G.

Nokia współpracuje z wiodącymi uczelniami wyższymi w Chinach, Europie i Stanach Zjednoczonych, rozwijając swoje możliwości w zakresie technologii 5G i dzieląc się wiedzą z partnerami. Firma realizuje również szereg projektów związanych z systemami 5G w Europie. Przedstawiciel koncernu zasiada w zarządzie stowarzyszenia 5G-PPP. Nokia angażuje się w projekty 5G wspólnie z największymi światowymi operatorami, takimi jak China Mobile, Deutsche Telekom, NTT DOCOMO, Korea Telecom, SK Telecom i Verizon Wireless.

Źródło: Nokia, fot. Jack Moreh

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Kotowaru
  3
  Mi przynajmniej na początek marzy się rozszerzona rzeczywistość, dopiero potem ta wirtualna.
  • avatar
   Kenjiro
   1
   Marketing i tyle. Zebrali w jedno kilka modnych obecnie "tematów" i rzucili hasło, że dzięki 5G to teraz będzie możliwe. Tylko, że większość już obecnie jest możliwa przy użyciu obecnych technologii. No, ale głośne hasła sprzedają się nieźle...
   • avatar
    b1tzz
    1
    " olbrzymią przepustowość, a co za tym idzie niemal zerowe opóźnienie transmisji danych." Co ma piernik do...?
    • avatar
     Konto usunięte
     1
     Wszystko pięknie, wszystko ładnie, tylko jak się poczyta troche o tym na internecie, to technologia będzie dostępna w 2020-2023...
     • avatar
      zakius
      1
      "Sieć 5G zagwarantuje opóźnienia na poziomie maksymalnie 1 milisekundy." na drodze BTS urządzenie, czyli co prawda eliminuje opóźnienia na końcowym odcinku, ale nadal wiele pracy, żeby działało jak trzeba
      • avatar
       gukeskl
       0
       Ciekawe czy powstanie kiedyś takie coś że gry będą zapisane w chmurach (jak na dysku, nie stream tak jak na nV shield ) i komputer nabierząco będzie pobierał potrzebne dane bez potrzeby instalacji na dysku hmmm

       Jeszcze mam pytanie czy dobrze rozumiem że 30 Gbps to 3,75 GB/s ?! to jest niewyobrażalnie dużo, nie słyszałem jeszcze o pojedynczym dysku który by mógł to zapisać... jedynie tylko jakieś macierze albo to jest tylko w zaawansowanem przemyśle, ewentualnie by wszystko musiało być zapisywane w RAMie, potem na dysk hmm..
       • avatar
        ahael
        0
        Po co nam 5G jak z LTE jeszcze raczkujemy...a H+ jest w większości szybsze niż Internet stacjonarny w większości domów...
        • avatar
         siwyandrew
         0
         latencja sratencja, opóźnienie kur..!