Peryferia

Nowa "Malinka" otrzymała "kapelusz" na moduły M.2… Że co dostała?

przeczytasz w 2 min.

Raspberry Pi Foundation cały czas rozwija swoje urządzenia, czego ostatnim efektem była premiera „Malinki” piątej generacji. W nowym sprzęcie zostało dodane m.in. złącze PCIe, które można wykorzystać do połączenia np. SSD. Problem był taki, że brakowało do tego adaptera.

Raspberry Pi 5 zostało wyposażone w obsługę interfejsu PCIe 2.0 (x1), który jak dotąd nie mógł być wykorzystywany – Problemem było niestandardowe złącze (FPC), które wymaga odpowiedniego adaptera. Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedniego rozwiązania od Raspberry Pi Ltd, dlatego polska ekipa z PineBerry Pi uznała, że zapełni tę niszę. Szanowni Państwo, oto nakładka (HAT) o uroczej nazwie HatDrive!

PineBerry Pi M.2 HAT

HatDrive! został wyposażony w gniazdo M.2 Key-M, które jest kompatybilne z modułami kart o długości 2230 i 2242. Oznacza to, że w tym „kapeluszu” można zainstalować dysk SSD, akcelerator AI lub inny kompatybilny moduł na złącze M.2. HAT podłącza się za pomocą 16-pinowej taśmy FPC i 40-pinowego złącza GPIO. Konstrukcja została tak zaprojektowana, żeby ów piny były dostępne dla kolejnych kart rozszerzeń.

PineBerry Pi M.2 SSD

Jeżeli chodzi o techniczne aspekty, to na płytce o wymiarach 65 x 56,5 mm znalazły się:

 • Stabilizator napięcia dostarczający do 3 amperów dla szyny zasilającej (3,3 V), zgodny ze standardem M.2 (NGFF)
 • 2 diody LED informujące o dostarczonym napięciu („PWR”) i aktywności dysku M.2 („ACT”)
 • Funkcję monitorowania i diagnostyki magistrali zasilającej (pomiar napięcia, prądu i parametrów mocy) w czasie rzeczywistym poprzez interfejs I2C

Polska firma na ten moment zaplanowała wyprodukowanie 5000 egzemplarzy modułów HatDrive! i przyjmuje już na nie przedsprzedażowe zamówienia. Cena jednej karty rozszerzeń wyniesie około 117 złotych (bez dostawy), a wysyłka planowana jest na początku grudnia.

Co ciekawe, PineBerry Pi zapowiedział już wprowadzenie podobnego modułu, który będzie się różnił sposobem montażu (od spodu), wymiarami (90 x 56 mm), długością obsługiwanych modułów (2230, 2242 i 2280), dodatkowym 4-pinowym złączem (5 V), który ma działać jako redundantny zasilacz (do 2 A przy 5 V) oraz oczywiście ceną (około 150 zł).

PineBerry Pi M.2 (Bottom)

Co sądzicie o „patriotycznym” rozwiązaniu, oferowanym przez PineBerry Pi? Mając Raspberry Pi 5, zdecydowalibyście się na zakup któregoś z tych modułów? Zapraszam do wyrażania swoich opinii w sekcji komentarzy!

Źródło: CNX Software

Komentarze

8
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Mr 0pp3n Altz He1mer
  3
  To teraz czekamy aż ZMASLO zrobi film o tym jak podłączyć kartę graficzną do malinki (są w Chinach odpowiednie przejściówki)
  • avatar
   Silver
   0
   Trochę słabe, że złącze, na które jest miejscem i powinno być w standardzie trzeba jeszcze dopłacać. Przykładowo w Orange Pi 5 jest a sama platforma jest znacznie tańsza (wiadomo support, nieco słabszy procek natomiast to pierwsze się zaciera)
   • avatar
    DarioX7
    0
    Obstawiam, że Jeff Geerling zrobi recenzję tego modułu na swoim kanale.
    • avatar
     xmexme
     0
     Niech się śpieszą z dystrybucją bo Chińczycy szybko przejmą pomyśl w wypuszczą swoją dwukrotnie tańszą wersję.
     • avatar
      pawluto
      0
      Polak Potrafi ! Brawoooo !!!!!!!!!

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login