Komputery

Wchodzą nowe oznaczenia portów USB. Teraz ma być prościej

przeczytasz w 2 min.

Zaczęliście się przyzwyczajać do oznaczeń portów USB? Niepotrzebnie, bo będą nowe znaczki. Organizacja USB-IF wprowadziła nowe logotypy, które mają uprościć i ujednolicić oznaczenia.

Oznaczenia portów USB nie należą do zbyt intuicyjnych – na rynku funkcjonuje USB 2.0, USB 3.0, USB 3.2, USB 3.2 Gen 2x2, USB4, a niedawno doszło jeszcze USB4 2.0. Gdy zaczęliśmy się przyzwyczajać, organizacja USB-IF postanowiła to zmienić i wprowadziła nowe oznaczenia.

Wchodzą nowe oznaczenia portów USB

Nowy sposób oznaczeń to przede wszystkim wskazówka dla użytkownika danego produktu. Według USB-IF, zbyt często są tutaj używane takie terminy, jak USB SuperSpeed czy USB4, co może okazywać się mylące lub wprowadzać w błąd.

W ten sposób organizacja zaproponowała nowy, ujednolicony schemat oznaczeń produktów.

Nowe oznaczenia portów USB

Na urządzeniu powinno się znaleźć czerwono-niebieskie logo USB Certified z prędkością danego złącza: USB 5 Gbps, USB 10 Gbps, USB 20 Gbps lub USB 40 Gbps (można podejrzewać, że wkrótce pojawi się też wersja USB 80 Gbps). Jeśli dane urządzenie może być ładowane z portu USB, na oznaczeniu powinna się znaleźć grafika przedstawiająca baterię z konkretnym oznaczeniem przepustowości.

Czy stare systemy oznaczeń znikną? Najpewniej nie. Można podejrzewać, że oznaczenia protokołów typu USB 3.2 Gen2x2 nadal będą używane wewnętrznie, wśród ekspertów czy w arkuszach ze specyfikacją produktów.

Nowe oznaczenia ładowarek USB

Organizacja USB-IF wprowadza też nowe systemy oznaczeń ładowarek USB Certified: standard USB Charger potrafi dostarczyć 240 W mocy, natomiast USB Fast Charger 100 W mocy.

Oznaczenia mogą wydawać się mylące, bo Fast Charger wydaje się słabsze od zwykłego Charger. Różnice wynikają z faktu, iż standard USB Fast Charger obsługuje funkcję PPS (Programmable Power Supply), który pozwala regulować w czasie rzeczywistym napięcie i prąd ładowania, a tym samym dostarczając odpowiednią moc względem stanu naładowania urządzenia.

Nowe oznaczenia przewodów USB

No i jeszcze nowe oznaczenia przewodów. Organizacja USB-IF na opakowaniu zaleca posługiwać się tutaj czerwono-niebieskim logo, na którym umieszczono informację o maksymalnej szybkości transmisji danych i szybkości ładowania (na samym kablu można umieścić uproszczoną wersję logo).

Jak oceniacie nowe znaczki USB? Myślicie, że rzeczywiście pozwolą uprościć oznaczenia?

Źródło: ComputerBase, USB-IF

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  13
  A mogło być tak pięknie:
  USB
  USB 2.0
  USB 3.0
  USB 4.0

  ...
  • avatar
   piterk2006
   5
   Wincyj oznaczeń! Żeby już nikt nie wiedział jakiego standardu jest urządzenie, kabel i ładowarka!
   Czemu urządzenie nie ma podanych watów? Czemu ładowarka może mieć 100W ale kabel tylko 60?
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    mamy 10 różnych standardów. wprowadźmy 11 standard który wyeliminuje tamtych 10.
    po wprowadzeniu zmiany....

    mamy 11 różnych standardów.....

    to i tak nie rozwiązuje problemu spliterów we współczesnych komputerach (głównie laptopach), gdzie pojedynczym gniazdkiem USB taki laptop jest ładowany ale też może oddawać moc na zewnątrz i to negocjowaną. na dodatek jest wyprowadzone oprócz USB, także DP, PCIe i parę innych rzeczy.
    • avatar
     PerfectDAY
     0
     Takie oznaczenia są zdecydowanie lepsze.
     • avatar
      JanKarolSzopen
      -3
      Nazywam się Jan Szopen. Jestem swiatowejnslawy ekspertem rynku kryptowalut i wielkim autorytetem o czym świadczy dziesiątki najbardziej prestiżowych branrzowyxh nagród
      jake zdobyłem! Ale i nie tylko bo ukończyłem tez uniwersytet Harwarda w Los Angeles zdobywają tytuł profesora habilitowanego, doktora homoriskalsusa na wydziale ekonomii !!!
      Zostałem najlepszym studentem w historii, deklasując Wręcz pozostałych studentów!!! To był wręcz pogrom!! Taki dobry byłem.
      Po powrocie z Los Andzeles szukałem prący ale nie chciałem się zatrudniać jako profesor na uniwersytecie bo wiedziałem ze uniwersytety płacom psie pieniądze!!!
      Jednak pewnego letniego dnia w 2o18 roku popijając z kolego w parku prawdziwe francuskie wino ten zaczął opowiadać mi o kryptowalutach. Nie wiedziałem czym dokładnie som coś tammslyszalem tylko. Jednak mój kolega inwestując 50$ zarobił miliony, dlatego tez postanowiłem zainwestowac Le mniej bo 25$ już wyciągałem telefon żeby kupić kryptowaluty ale nagle z nikad pojawiła się straż miejska i wlepiła nam mandat za tonze piliśmy francuskie wino w miejscu publicznym.
      Jednak jeszcze tego samego dnia kupiłem pierwsze kryptowaluty za 25$ i następnego dnia były już warte 250 tysięcy$!!! Tak pierwszy milion wpadł po tygodniu a do dnia dzisiejszego zarobilem już ponad 100 milionów$ stając się jednym z najbogatszym ludzie w Polsce!! I żyja jak prawdziwy król!!!
      Wielka posiadłość z czterema basenami, cztery najdroższe Tesle, spotykam się ze śmietanka towarzyska, politykami, celebrytami. Sypiam ze światowej sławy aktorkami, światowej sławy modelkami, światowej sławy influenerkami, światowej sławy gwiazdami porno i to z całego świata!!!!!
      Ty tez możesz żyć jak krol!!! Zainstaluj aplikacje Crypto com i skorzystaj z mojego kodu polecajacego a otrzymasz az 25$ w cro na pierwsze zakupy!!!! Tak odmień swoje życie i tak ja ja zostan multimioneremnjuzndzis!!!! Gigantyczna Kasiura, życie w totatalnum luksusie, pieone kobiety czekają!!!! Oto mój kod!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      jjey2xxs9c
      • avatar
       Tu_Szczecin
       0
       Czy dotychczasowa identyfikacja kolorami gniazd i wtyków - 2.0 czarne a 3.0 niebieskie - zostanie utrzymana? Mam nadzieję, że tak. Poza tym kupując teraz urządzenia USB trzeba będzie pamiętać jaką przepustowość ma gniazdo posiadanego laptopa itd. Moim zdaniem to gromadzenie niepotrzebnych informacji, bo USB jest wstecznie kompatybilne.
       • avatar
        0
        Zastanawiam się co palił ktoś, kto wymyślił standard "USB 4.2.0" - oh wait...
        • avatar
         kokosnh
         0
         Przyznam szczerze, że trochę mylące jest to że "Certified USB fast charger" (100W) jest wolniejsze od "Certified USB charger" (240W)
         • avatar
          metalmorphosis
          0
          Uwielbiam podawanie prędkości w bitach. To wcale nie jest mylące dla użytkownika. Zwłaszcza, że objętość plików i pojemności nośników mamy w podawane w bajtach. Niby różnica x8, ale to już trochę utrudnia obliczenie ile będzie trwał przesył.