Peryferia

Zapomnijcie o USB4 i Thunderbolt 4 40 Gb/s. Intel szykuje coś lepszego

przeczytasz w 1 min.

Myśleliście, że porty USB4 i Thunderbolt 4 40 Gb/s są szybkie? No to patrzcie na to – Intel pochwalił się nową wersją interfejsu Thunderbolt, która ma osiągać przepustowość 80 Gb/s.

Intel pracuje nad szybszym złączem Thunderbolt

Podczas Intel Tech Tour 2022, dziennikarze mieli okazję odwiedzić izraelski oddział Intel Design Center (IDC) – to właśnie tutaj jest rozwijane sporo nowinek technologicznych, które za jakiś czas trafią do komputerów i laptopów.

Producent zademonstrował działającą wersję nowego interfejsu Thunderbolt o przepustowości 80 Gb/s - najprawdopodobniej jest ona uzyskiwana w komunikacji dual link. Wygląda na to, że to ten sam interfejs, który rok temu przypadkowo ujawnił Gregory Bryant wizytując oddział w Izraelu.

Działający interfejs to ważny kamień milowy, który na pewno przybliża nas do wypuszczenia nowego standardu. I na pewno jest na co czekać, bo mowa o sporym postępie w rozwoju interfejsu - przepustowość 80 Gb/s to 2-krotnie więcje niż oferują obecne złacza Thunderbolt 4 40 Gb/s i USB4. Podobną przepustowość ma oferować niedawno zapowiedziane złącze USB4 2.0. Co to oznacza dla zwykłego Kowalskiego? Możemy oczekiwać superszybkich pamięci masowych, które będą dorównywać prędkością nośnikom SSD pod PCI-Express 5.0 (!).

Intel Thunderbolt - rozwój

Na tę chwilę nie wiadomo jaką nazwę i oznaczenie będzie nosić interfejs (Thunderbolt 5 lub Thunderbolt 4 2.0?), ani kiedy producent planuje go wypuścić. Oczywiście nowy Thunderbolt będzie funkcjonował z gotowymi urządzeniami – mowa tu o nośnikach danych oraz laptopach i płytach głównych po stronie hosta.

Źródło: Twitter @ Dr.IanCutress, Tom's Hardware

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Yamaraj6
  8
  Co w tym lepszego skoro zaoferuje prędkość USB 4 v2, a USB to otwarty standard, z któego może korzystać każdy?
  • avatar
   Kisielek
   4
   Redaktor przespał zapowiedź USB4v2?
   • avatar
    BariGT
    4
    Jak widac Intel nadal nie rozumie, ze zamkniete rozwiazania za ktore trzeba zaplacic kupe hajsu ZAWSZE przegraja z otwartym darmowym USB.
    • avatar
     Konto usunięte
     3
     Nazewnictwo zapowiada się tak samo tragicznie jak dla tego USB 80 Gb/s