Karty graficzne

Nvidia po cichu odświeża kartę GeForce RTX 4090

przeczytasz w 1 min.

Do sprzedaży trafiły nowe wersje karty graficznej GeForce RTX 4090. Zmiany na pierwszy rzut oka nie są widoczne, ale mogą mieć wpływ na entuzjastów i overclockerów.

Karta GeForce RTX 4090 zadebiutowała pod koniec roku i od razu objęła pozycję lidera rankingów wydajności. Okazuje się, że Nvidia niedawno po cichu wprowadziła nową wersję karty.

Nowa karta GeForce RTX 4090 – czym się różni?

Ostatnio ciekawego odkrycia dokonał użytkownik cavesearch123 z platformy Reddit, który niedawno kupił referencyjną wersję karty GeForce RTX 4090 Founders Edition.

Nowa karta na pierwszy rzut oka wygląda tak samo. Konstrukcja ma taką samą specyfikację techniczną i oferuje taką samą wydajność. Dla zwykłego użytkownika w teorii nic się nie zmieniło.

GeForce RTX 4090 - płytka drukowana

GeForce RTX 4090 - płytka drukowana
Płytka drukowana w nowej karcie na pierwszy rzut oka wygląda identycznie

GeForce RTX 4090 - układ graficzny AD102-301
Układ graficzny Nvidia Ada Lovelace AD102-301-A1

Istotne zmiany dotyczą budowy karty. Nowa wersja bazuje na układzie graficznym AD102-301-A1 zamiast AD102-300-A1. Karta ma ten sam identyfikator PCI, ale zmienił się identyfikator podrzędny (z 10DE.165B na 10DE.164B).

GeForce RTX 4090 - zmiana napięcia
Aplikacja MSI Afterburner pozwala na podniesienie napięcia maksymalniedo 1,070 V

Cavesearch123 zauważył, że nowa wersja karty ma też bardziej ograniczony zakres zmiany napięcia zasilającego rdzeń (1,07 V zamiast 1,1 V). Zmiana nie jest istotna dla zwykłego użytkownika, ale teoretycznie może wpłynąć na możliwości mocniejszego podkręcania sprzętu. Co istotne, zmiana identyfikatora uniemożliwia wgranie oprogramowania ze starej wersji akceleratora.

Skąd wynikają zmiany? Tego do końca nie wiadomo. Wcześniej spekulowano o zmodyfikowanej konstrukcji, która pozwoliłaby obniżyć koszta produkcji. Nvidia utrzymuje specyfikację i nie musi informować o wprowadzonych zmianach. Nie wiadomo czy podobne zmiany pojawią się też w niereferencyjnych wersjach kart.

Źródło: Reddit @ cavesearch123, Tom’s Hardware

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  owatanka
  6
  Dla fanow undervoltingu super sprawa, dla fanow oveclockingu niezbyt...
  • avatar
   Ruffriders1988
   -1
   Karta nienaprawialna w serwisach które starsze modele naprawiają bez problemu. Niby nic nowego ale PCB tak małe że element koło elementu wlutowany fabrycznie. Jak padnie to padnie i na złom...szkoda - bo padać to będzie szybko.
   • avatar
    FranzMauser
    0
    Powód jest oczywisty, a są nimi lipne wtyczki 12 pin. Mniejsze OC to mniejszy pobór mocy, to także mniejsza szansa na puszczenie z dymem tego 12 pinowego badziewia. Ale ty Pawle byś pewnie nie odgadł w jakim celu zieloni " z upgrejdowali" swój produkt.
    • avatar
     vacotivus
     0
     Podobno był błąd w komparatorze, mówił o tym np. GamerMeld.