Ciekawostki

Tak szybkie jeszcze nie było! 5G rozpędzone do 4,7 Gb/s

przeczytasz w 1 min.

Jak szybkie może być 5G? Okazuje się, że niesamowicie. Nokia pochwaliła się nowym rekordem, o którym powiedzieć, że jest imponujący, to zupełnie tak, jakby nie powiedzieć nic.

Jak szybkie może być 5G? Prędkość 4,7 Gb/s to aktualny rekord

Jeśli uważnie czytacie nasze newsy i artykuły, to wiecie już, co to jest 5G i wiecie też, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Na pewno jesteście też świadomi potencjału, jaki drzemie w tej technologii. Powoli możemy go już zresztą wykorzystywać, bo pierwsze stacje w Polsce już działają. Do osiągnięcia jest jednak dużo więcej, o czym najlepiej świadczy ostatni rekord, jakim pochwaliła się firma Nokia.

Nokii udało się rozpędzić 5G do prędkości 4,7 Gb/s – to absolutny rekord. Dokonała tego podczas prób przeprowadzonych na komercyjnych stacjach bazowych w swojej radiowej sieci w Teksasie.

Co to jest Dual Connectivity i dlaczego tak rozpędza 5G?

Sekret tkwi w wykorzystaniu funkcji Dual Connectivity, polegającej na równoczesnym nadawaniu i odbieraniu danych w sieci 5G i LTE. W przypadku tej pierwszej użyto pasm 28 GHz i 39 GHz, a drugiej – 40 MHz. Funkcja ta jest dostępna w rozwiązaniu Nokia AirScale ułatwiającym operatorom efektywne wykorzystanie ich zasobów częstotliwości. 

Dyrektor ds. sieci mobilnych w Nokii, Tommi Uitto, nazywa to osiągnięcie „ważnym i znaczącym kamieniem milowym w rozwoju usług 5G” i trudno się z nim nie zgodzić. Wynik pokazuje, że sieć nowej generacji może nam wszystkim zapewnić niesamowitą wręcz prędkość łączności komórkowej, ale też, że z powodzeniem można ją wykorzystać w usługach przemysłowych.

Źródło: Nokia, informacja własna

Czytaj dalej o 5G: 

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  NasHee
  16
  Co za różnica czy 5Gb/s czy 200Gb/s jeśli po 60 czy 100 Gb ograniczą do 1 mb/s? Aktualnym problemem nie jest prędkość tylko limity transferu, które uniemożliwiają pełne wykorzystanie prędkości oferowanych już przez 4G.
  • avatar
   Konto usunięte
   7
   Prędkość tak wysoka, aż zrzuca foliowe czapeczki z głów xddd
   • avatar
    Konto usunięte
    6
    A wiadomo jaka była odległość od nadajnika? Bo jak Marques Brownlee testaował 5G to spadki wraz ze wzrostem odległości były naprawdę spore. 50 metrów potrafiło zredukować transfer o połowę.
    • avatar
     dolph
     6
     I cięcie operatora do 384kb/s :) Witamy w PL !!!! W du.... sobie wsadzcie te 5 czy 10G.
     • avatar
      Kenjiro
      3
      Ładnie, zasięg w zabudowie przy 39 GHz jest liczony w metrach.
      Takie teoretyczne wyniki można sobie w buty wsadzić, to tak jakby testowali auto, które może jechać 500 km/h, ale tylko przez 10 m i na szynach...

      Podpowiem naukowcom, używając fal THz można osiągnąć jeszcze większą prędkość... a nie, czekaj... laser...?
      • avatar
       youkai20
       2
       Na świecie będzie już działało 10G, a ja ciągle będę miał "opcję do 10 Mb" od "wspaniałego" Orange...
       • avatar
        Aktyzm
        2
        Po co nam 5G i takie prędkości? Pakiet internetowy 10GB wyczerpie się w 17 sekund...
        • avatar
         Adelar
         1
         Konkurencja napędza świat, trochę ponad 2 miesiące temu Ericsson pokazał połączenie 4,3Gb/s tyle, że korzystając z 800MHz pasma, Nokia wykorzystała dodatkowe 40MHz przez LTE. Pewnie za kolejne 2-3 miesiące usłyszymy o kolejnym rekordzie.

         Dla tych, którzy czekają na takie wyniki w Polsce - Plus ma do dyspozycji chyba 80MHz na częstotliwości 2,6GHz więc takich prędkości nie wykręcimy :-) przynajmniej dopóki nie zostaną przygotowane przetargi na nowe/wyższe częstotliwości.
         • avatar
          pawluto
          0
          Prosimy naukowców i testerów by siedzieli w zasięgu tego działania 5G 24 godziny na dobę !
          Przez pół roku albo dłużej...wtedy poznamy czy to jest zdrowe czy nie !
          • avatar
           RAQ73
           -2
           "Jeśli uważnie czytacie nasze newsy i artykuły, to wiecie już, co to jest 5G i wiecie też, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia" skąd to przekonanie i ta pewność??? Bo tak każe Plus pisać w tym sponsorowanym artykule?
           • avatar
            Konto usunięte
            -2
            Wojtku czym ty się jarasz? przecież to artykuł sponsorowany przez telekom.
            powiem tyle, że krótko przed dopuszczeniem 5G, normy emisji elektromagnetycznej zostały podwyższone aż 100 razy. nadajnik 5G, tj. jedna antena sektorowa może walić mocą emitowaną (nie mocą wzmacniacza czy mocą przesyłaną przez kabel do anteny, lecz mocą wychodzącą z anteny!!!) o wartości 10W . to jest bardzo dużo. już na starych normach ludzie się skarżą na problemy, zwłaszcza w bezpośrednim otoczeniu nadajnika. teraz jest 100 razy gorzej.
            Kuchenka mikrofalowa, tak to prawda, maksymalny pobór mocy to 1000W, ale średni (w czasie przeciętnego podgrzewania) to ok. 10W, a te nadajniki będą nam walić po łbach zbliżoną mocą. Jak przedstawiciel telekomu będzie ściemniał że zazwyczaj moc jest niższa ....... ściema. wypchają pasmo na maxa, i będą walić mocą maksymalną.

            wysoki transfer? no super. po prostu telekom nie położy światłowodów i szybko zatka to pasmo.

            poza tym czekają nas:
            - zakłócenie pracy dla sprzętu medycznego, w szczególności rozruszników serca. pogadajcie z jakimkolwiek kardiologiem. czy widział ktokolwiek certyfikat zgodności elektromagnetycznej?
            - zakłócenie komunikacji waszych routerków WiFi (5G bezczelnie włazi na pasma 2.4 i 5.0 GHz)
            - zakłócenie komunikacji BluTooth (też 2.4GHz)
            • avatar
             plewcio
             -2
             Co wam da wylewanie swoich żalów na portalu benchmark ? przecież te wasze opinie jakie by nie były, czy pozytywne, czy też negatywne nikogo tu nie przekonają. Tak samo jak nikogo nie powinny przekonywać te artykuły, zwłaszcza jeśli noszą miano sponsorowanych. Każdy niech zacznie myśleć i sprawdzać wiedzę ludzi, którzy piszą teksty w artykułach i pod nimi. ( czytaj komentarze ).
             TO czy jest zdrowe, czy nie to czas pokaże.
             • avatar
              Konto usunięte
              -3
              Jeszcze słowo co do tych rekordów 5G. to są rekordy bezczelności, i nieliczenia się ze zdrowiem publicznym. ta sytuacja przypomina jak 1:1 sytuację z udowadnianiem że ołowiowy dodatek do benzyn jest całkowicie nieszkodliwy. po prostu zamawia się jedną ekspertyzę za drugą. negatywne wywala się do niszczarki, pozytywne się publikuje. tak działa wielki krwiożerczy biznes. człowiek się nie liczy. zdechnie, to zdechnie. byleby płacił zanim zdechnie.

              I na wstępie "nie stanowi zagrożenia zdrowia". to dlaczego przed odpaleniem 5G podwyższono normy emisji elektromagnetycznej 100 razy? oraz pozwolono na budowę wyjątkowo wysokich masztów dla 5G ?
              • avatar
               arkadeusz
               -15
               Światłowód do lamusa ?