Zasilacze

Wchodzi nowy standard zasilania kart graficznych – dostarczy nawet 600 W mocy

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne oferują coraz wyższą wydajność, ale przy okazji pobierają też coraz więcej mocy. Firma Intel opracowała nowy standard zasilania dla kart pod PCI-Express 5.0.

Jeśli śledzicie nasze newsy, to nowy standard zasilania nie powinien być dla Was zaskoczeniem - przecieki o nowym złączu dla kart pod PCI-Express 5.0 pojawiały się od dłuższego czasu. Teraz jednak mamy więcej szczegółów.

12VHPWR - nowe złącze zasilania dla kart PCI-Express 5.0

W sieci pojawiły się przecieki z dokumentacji technicznej na temat standardu zasilaczy ATX 3.0 – wśród nich pojawiły się informacje o wspomnianym złączu zasilania 12VHPWR zgodnym z PCI-Express 5.0.

ATX 3.0 - wtyczka PCI-Express 5.0 12VHPWR

Wtyczka 12VHPWR wykorzystuje 16 pinów – 12 służy do przesyłania energii elektrycznej, a pozostałe 4 są liniami sygnałowymi.

ATX 3.0 - wtyczka PCI-Express 5.0 12VHPWR

W zależności od konfiguracji styków, złącze będzie mogło dostarczyć maksymalnie 150 W, 300 W, 450 W lub nawet 600 W mocy. Dla porównania, obecne złącze PCIe 6-pin pozwala dostarczyć 75 W mocy, a PCIe 6 + 2-pin już 150 W (dlatego też niektóre karty korzystają z dwóch luba nawet trzech takich wtyczek).

ATX 3.0 - wtyczka PCI-Express 5.0 12VHPWR

Warto jednak zaznaczyć, że złącze 12VHPWR nie jest kompatybilne z obecnym standardem PCIe 6/6+2 pin (producent zmienił rozmiary wtyczki i rozstaw pinów). Można jednak podejrzewać, że producenci zasilaczy i kart graficznych będą stosować przejściówki na nowy standard.

Kiedy zasilacze zgodne z PCI-Express 5.0 (12VHPWR)?

Nowe zasilacze obecnie nie mają większego sensu, ale sprawdzą się przy premierze kolejnych generacji kart graficznych pod PCI-Express 5.0 (z nowego standardu podobno mają korzystać modele GeForce RTX 4000).

ATX 3.0 - wtyczka PCI-Express 5.0 12VHPWR

Producenci zasilaczy już teraz przygotowują konstrukcje zgodne z nowym standardem, które zostaną wyposażone we wtyczkę 12VHPWR. W przypadku modeli o mocy do 450 W to opcjonalne złącze, ale dla mocniejszych jednostek będzie obowiązkowe. Niedawno takie modele zaprezentowała firma Gigabyte (według udzielonych nam informacji, zasilacze mają trafić do sprzedaży w połowie marca). Pozostali producenci powinni wydać sprzęt w podobnym terminie.

Źródło: Twitter @ momomo_us, VideoCardz

Komentarze

27
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  angelboy
  15
  to może od razu w pakiecie jakieś dopłaty do opłat za energię elektryczną ? dokąd to zmierza :/
  • avatar
   GawełPaździeżWyciek
   9
   Może by tak podłączyć to kablem bezpośrednio do gniazdka? ;D
   • avatar
    BariGT
    9
    Ludzie pokupowali dobre zasilacze z 10 letnia gwarancja to jakoś trzeba ich zmusić do wymiany. To chyba oczywiste?
    • avatar
     Fiona
     8
     Kurczę mam linię 5 x 4 mm dla kuchenki indukcyjnej i piekarnika. Niedługo będę musiała kazać kuć w ścianach dla drugiej - dla komputera. Obłęd
     • avatar
      Dexon
      6
      Fajnie się czyta, na jeden stronie info ze elektrownia atomowa przejęta a z drugiej nowe zasilacze, większą moc, mega duper power. Może być tak że wrócimy do świeczek jak tak dalej pójdzie, ale nowy standard jest...
      • avatar
       Silver
       2
       Może w końcu wymyślą kątowe adaptery dla takowych? We wszystkich są na jednym boku zamiast na krótszym co ułatwiłoby ergonomię (może nawet cyrkulację).
       • avatar
        Letho1985
        2
        Dla tych co narzekają na pobór...
        Jeśli was będzie stać by zapłacić za kartę 5k-10k zł a nie stać was będzie na nowy zasilacz i rachunki za prąd
        • avatar
         Aquagen
         1
         Niech jeszcze nowe zasilacze zaoferują większą moc i najlepiej jak od razu zaoferują łączenie i redundancje kilku, ale dla standardu ATX.
         Tych serwerowych nie bardzo da się zastosować do stacji roboczych, bo najczęściej dają tylko 5V STB i 12V i nie da się tym zasilić płyt ATXowych.
         • avatar
          pawluto
          1
          Czy zmieniając wtyczkę zmieni się szybkość karty ? NIE !
          Zamydlenie oczu - nic więcej !
          • avatar
           PerfectDAY
           0
           Nie ma co robić dramy to tylko wtyczka... No i takie pytanie do tych co marudzą na pobór energii nadchodzącego sprzętu. Jak chcecie zrobić jakikolwiek znaczący skok wydajności bez uniknięcia wzrostu zapotrzebowania na energię? Przecież tak się nie da. A może ktoś z was ma rozwiązanie to chętnie poczytam.
           • avatar
            KENJI512
            -2
            To chyba dobrze, że będzie jeden kabelek zamiast 2-3?

            Ale sceptycy zaraz i tak powiedzą, że woo panie, ile te karty bedo ciongnońć prondu.
            • avatar
             maras2574
             -2
             Czas chyba powoli na starość przerzucić się na konsole ;) Choć 12700k i 3080Ti na trochę starczy, ale nie pcham się chyba w 40xx ;)
             • avatar
              Krypi
              0
              Kryzys energetyczny a tu takie karty produkują :) co teoretycznie mogą wcinać 600W :) nieźle Eko jak się patrzy. Popracowali by nad zwiększeniem efektywności.
              • avatar
               develoop
               0
               Nowy standard i cyk +15% do ceny nowych zasilaczy