Karty graficzne

Nadchodzi nowe złącze zasilania dla kart graficznych – dostarczy nawet 600 W mocy

przeczytasz w 2 min.

Karty graficzne oferują coraz większą wydajność, ale też cechują się coraz większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. W związku z tym w planach jest wprowadzenie nowego złącza zasilania, które będzie gotowe nawet na najpotężniejsze konstrukcje nadchodzących generacji.

PCI-Express 5.0 wprowadzi nowe złącze zasilania kart graficznych

Chodzi o złącze CEM 5.0 PCI Express (12VHPWR), które opracowało konsorcjum PCI-SIG – ma ono pojawić się przy okazji premiery kart graficznych korzystających z magistrali PCI-Express 5.0.

CEM 5.0 PCI Express (12VHPWR) CEM 5.0 PCI Express (12VHPWR)

Złącze CEM 5.0 PCI Express ma 18,85 mm szerokości, więc jest trochę większe od obecnie stosowanego wtyku PCIe PEG 6+2 pin. Różnica jest taka, że nowe złącze wykorzystuje 16 pinów (12 zasilających z napięciem 12 V i dodatkowe 4 sygnałowe - umieszczone poniżej głównych pinów).

Nowe złącze pozwoli dostarczyć 600 W, czyli 4-krotnie więcej względem PCIe PEG 6+2 pin (to może dostarczyć tylko 150 W, więc w najwydajniejszych kartach można spotkać dwa lub nawet trzy takie wtyki). Wykorzystanie nowego standardu pozwoli więc uprościć projekt płytki drukowanej kart graficznych.

CEM 5.0 PCI Express (12VHPWR) - złącze zasilania

CEM 5.0 PCI Express (12VHPWR) - złącze zasilania

Kiedy pojawią się karty graficzne ze złączem CEM 5.0 PCI Express?

Złącze CEM 5.0 PCI Express zapowiada się interesująco i może być przyszłością komputerów. Czy standard rzeczywiście przyjmie się w PC-tach? Dużo będzie zależeć od tego, jak do jego wdrażania podejdą producenci kart i zasilaczy.

Nvidia GeForce RTX 3080 FE

Standard CEM 5.0 PCI Express (12VHPWR) ma zostać wdrożony w 2022 roku - według nieoficjalnych informacji, pierwszą kartą graficzną wykorzystującą nowe złącze będzie GeForce RTX 3090 Ti, którego premiera podobno została zaplanowana na początek przyszłego roku. Oznaczałoby to, że złącze NVIDIA 12-pin PCIe Molex Micro-Fit 3.0 stosowane w poprzednich kartach GeForce RTX 3000 Founders Edition odejdzie w zapomnienie.

Źródło: Igor’sLAB, Amphenol, VideoCardz

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  21
  Czyli kopalnia w Turowie jednak się przyda!
  Gdzie te ekologiczne rozwiązania, gdzie ta energooszczędność?
  • avatar
   bbkr_pl
   19
   Mi zawsze rozwalalo mozg jak wafelek krzemu o powierzchni kilku centymetrow kwadratowych moze przerabiac 300W mocy i tranzystory o rozmiarach bramek na poziomie kilku nanometrow wciaz dzialaja w takich warunkach. Dla kontekstu wystarczy przypomniec sobie klasyczne zarowki wolframowe - to sa trzy zarniki popularnej stowatowki skoncentrowane w jednym punkcie. Inzynieria ukladow scalonych to jakis kosmos, skoro ogarniaja takie energie cieplne przy tym poziomie precyzji.
   • avatar
    gormar
    14
    A to nie lepiej od razu montować zasilacz AC na kartę? ;(
    • avatar
     Alfred
     12
     Po co nowe złącze, jaki problem brać więcej z gniazda PEG 6+2 pin ? Zarobią producenci zasilaczy ;)
     • avatar
      oxygen3
      5
      Komentują jak widać sami inżynierowie...
      • avatar
       sznib
       4
       W obecnych czasach rozwój elektroniki powinien iść w stronę energooszczędności, a nie takie coś. Jak się sytuacja na rynku mnie zmieni większość nowych GPU wykupią górnicy i jeszcze więcej energii elektrycznej będzie szło na zmarnowanie, nie będąc obojętnym dla środowiska.
       • avatar
        DeviLevi
        4
        >Zasilacz 1500W na co to komu?
        > Intel i Nvidia: tak
        • avatar
         Warmonger
         3
         Ludzka pazerność nie zna granic. Podczas gdy jedni poświęcają wiele dla ekologii i zrównoważonej gospodarki, inni chcą tylko więcej i więcej.
         • avatar
          Irrlicht
          3
          Podstawowe pytanie, to co tam będzie na tych pinach sygnałowych. Bo jak nic istotnego, to się skończy przejściówkami i to takimi zmostkowanymi z pojedynczego 6+2 :)
          • avatar
           KENJI512
           2
           Wszyscy się śmieją, że hurr, durr, grzejniki z PC, elektrownia atomowa w domu potrzebna...

           A nie zauważają, że dzięki temu będzie jedna wtyczka zamiast dwóch czy trzech...
           Przecież karty nawet nie muszą wykorzystywać 600W, a 200-300W, aby ograniczyć liczbę wtyczek...

           Tak jak z monitorami 240Hz, hurr durr, przecież i tak żadna karta nie odpali gier w dużej rozdzielczości i hertzach... bo ludzie jak ślepi, widzą tylko tytuły AAA, a już takie mniejsze, też fajne gry to co, nie skorzystają z większej liczby hertzy?
           • avatar
            Kapitan Nocz
            0
            Kolesie co kupili sobie elektrownie do kopania krypto, wiedzieli dobrze co nadchodzi z cenami prądu i ze nowe karty nie będą się pier#&ić z naszymi gniazdkami.
            • avatar
             greghostor
             0
             RTX 3090 Ti - to jest najlepsze