Telewizory

Brazylia pokochała telewizory plazmowe przed mundialem

z dnia
Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
39 komentarzy Dyskutuj z nami

Ponad 200-procentowy wzrost sprzedaży.

NPD TV

Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej zawsze są niesamowicie popularnym wydarzeniem. Nie inaczej jest w przypadku tegorocznej edycji. Nikogo nie zdziwi stwierdzenie, że Brazylijczycy kochają „piękną grę”, ale zaskoczyć może ich ogromne zamiłowanie do „pięknego obrazu”. Okazuje się, że w okresie „przed-mudnialowym” sprzedaż telewizorów  w kraju piłkarskich geniuszów niebywale wzrosła.

Podczas gdy sprzedaż telewizorów LCD w pierwszym kwartale 2014 roku wzrosła o niezłe 51 proc., popularność telewizorów plazmowych przeszła wszelkie oczekiwania – wzrosła o ponad 200 proc. w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego. Łącznie w I kw. sprzedało się około 3,3 miliona sztuk, co w porównaniu do 2,1 miliona rok wcześniej może robić spore wrażenie.

Nagły wzrost popularności telewizorów przed ważnym wydarzeniem sportowym nie powinien nikogo dziwić. Z jednej strony bowiem jest to dla wielu użytkowników dobry pretekst do wymiany swojego sprzętu, a z drugiej – sprzedawcy oferują wiele promocji. Mówi się, że niemal 1/4 właścicieli telewizorów HD w Stanach Zjednoczonych, kupiła swoje urządzenia w celu oglądania Super Bowl.

Dlaczego jednak ten dynamiczny wzrost dotknął przede wszystkim telewizory plazmowe, które wykorzystują niemal martwą już technologię wyświetlania, czego najlepszym potwierdzeniem może być wstrzymanie produkcji przez Panasonic? Cóż, wygląda na to, że Brazylijczycy znają się na rzeczy – „plazmy” oferują mniejsze rozmycie w dynamicznych scenach niż telewizory LCD, dzięki czemu obraz jest czystszy i ostrzejszy. Te kwestie z kolei są dla purystów piłki nożnej niezwykle istotne.Jest też inne wytłumaczenie. Nie zapominajmy, że Brazylia to wciąż kraj rozwijający się, w którym wielu ludzi wciąż ma w swoich domach telewizory kineskopowe.

A tak wygląda sytuacja w przypadku LCD TV:

NPD TV Brazylia

Źródło: NPD, HDTV Test

Komentarze

39
Zaloguj się, żeby skomentować
avatar
Dodaj
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Bolączką plazm jest apetyt na energię. Około 3-4 razy więcej ciągną z gniazdka niż lcd podświetlane diodami.

  W Brazyli widocznie tani prąd mają ;)
 • avatar
  ah te cudowne plazmy, które zaczynały się wypalać po 2-3 latach, miały problem z widmem i trzymaniem jako takich barw, zjadały prądu tyle co pięć LCD i podobnie kosztowały, no ale abstrahując miały trochę lepszych parametrów, miały, bo ich nie produkują, nie bez powodu, to dopiero była ślepa uliczka
  natomiast jak ktoś kojarzy LCD np z LG to nie dziwię się, że ma o nich nie najlepsze zdanie, ale na koreańskich megakorporacjach stawiających wyłącznie na masówkę świat się nie kończy
 • avatar
  Ja nie wiem co wy z tym prądem, nie wiem czy płace 10 czy 15zł więcej miesięcznie za prąd a tv lata na pewno 4 godz. dziennie.
 • avatar
  Z całym szacunkiem do autora, ale to lcd'ki to martwa technologia. Plazma kontrastem, czernią, kolorami miażdży lcd'ki
  A to wychwalanie lcd'ów bierze się z polityki producentów - nie chcą, aby lcd zagracały magazyny, poza tym dużo zainwestowali w tą technologie.
  Każdy kto ma porządną plazmę, do póki oledy nie staną powszechne nie ma żadnego argumentu, aby wymieniać tv.
  Nawet dzisiaj jedynym argumentem, aby pomyśleć o oled'zie jest czas reakcji matrycy.
  -1
 • avatar
  Kupuja Plasme, bo duzo tansza od LED-LCD sat, a po meczach znow do zycia na swierzym powietrzu wroca...( oprocz gosposi, sie rozumie, ta w kuchni swoje soft-opere bedzie sledzila)...
  -2
 • avatar
  Kolejny dowód na to że LCD to była pomyłka wszech czasów!
  -13
 • avatar
  Akurat nowe LEDy Panasonica spokojnie dorównują plazmom jeśli chodzi o obraz w sytuacjach dynamicznych...
 • avatar
  pewnie połowa faweli sobie je kupiła...
 • avatar
  Właśnie dlatego takie wyliczenia co do plazmy można o kant dupy potłuc. Przecież napisałem, że płace góra 15 zł więcej za prąd od kiedy mam tv. Źle napisałem - w skali dwóch miesięcy, bo tak mi rachunki przychodzą...
 • avatar
  Nie pokrywa się to u mnie z rzeczywistością.
 • avatar
  co jest zamiast komentować snajpera wrzuca na koniec