Karty graficzne

Nvidia szykuje koparkowego potwora - nadchodzi najwydajniejsza karta do kopania kryptowalut

przeczytasz w 1 min.

Karty graficzne do koparek kryptowalut to szansa na pogodzenie interesów graczy i górników. W planach Nvidii podobno jest kolejny model, który ma okazać się prawdziwym „koparkowym potworem”.

Sytuacja na rynku kart graficznych od pewnego czasu jest dramatyczna, a braki w dostawach powodują konflikty na linii gracze – górnicy kryptowalut. Jednym z rozwiązań na pogodzenie interesów ma być specjalna linia kart Nvidia CMP (Cryptocurrency Mining Processor) do koparek kryptowalut. Oprócz zapowiedzianych modeli: 30HX, 40HX, 50HX i 90HX, w planach producenta podobno jest jeszcze jeden model.

Nvidia przygotowuje potężną kartę do koparek kryptowalut

W sieci pojawiły się przecieki na temat nowej karty – CMP 220HX, która jeszcze przed prezentacją została okrzyknięta „koparkowym potworem”.

Nvidia A100 PCIe
Akcelerator obliczeniowy Nvidia A100 PCIe

Nowa konstrukcja miałaby bazować na topowym układzie graficznym – Nvidia Ampere A100, który do tej pory był stosowany w profesjonalnych akceleratorach obliczeniowych A100 (takie układy zostały zaprojektowane z myślą o centrach danych, wysokowydajnych systemach obliczeniowych i superkomputerach).

Według przecieków, model CMP 220HX ma osiągać wydajność około 210 MH/s przy kopaniu Ehtereum (czyli prawie 2-krotnie więcej niż GeForce RTX 3090 – topowa karta z segmentu konsumenckiego). Jego cena ma wynosić bagatela 3000 dolarów.

Czy znajdą się chętni na „koparkowego potwora”? Pewnie tak – w końcu górnicy zaczynają wykupywać wszystko na czym da się kopać, a niektórzy nawet budują koparki z gamingowych laptopów. Może wydanie takiej karty pozwoliłoby jeszcze bardziej odciągnąć uwagę od kart graficznych do gier.

Źródło: Twitter @ kopite7kimi, Twitter @ I_Leak_VN, Nvidia

Zobacz więcej o kryptowalutach:

Komentarze

28
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  21
  No fajnie, fajnie... a gdzie te obiecane karty dla graczy?
  • avatar
   losiaczek1
   15
   3000 dolarów to mniej niż trzeba obecnie zapłacić za GeForce RTX 3090.
   • avatar
    chwoszczyk
    13
    Górnikom się to nie opłaca. Zwykłą kartę po boomie na kryptowaluty będą mogli sprzedać zwykłemu użytkownikowi za rozsądna cenę, a z taką nic nie zrobią.
    • avatar
     Cinas
     2
     Nadchodzi negatywny PR wśród graczy XD
     • avatar
      cyna76
      1
      całkiem fajna karta dla profesjonalistów , ciekawe ile ma VRAM
      • avatar
       Marucins
       1
       Oj nie, nie... My gardzimy krypto, my tego brudnego psa byśmy powiesili - my wszystko robimy dla graczy - o zobaczcie naszą nową kartę z blokadą na te niedobre, brudne krypto.
       Co, jakie wyniki finansowe? Tylko wam się wydaje że to z koparek,... jakie znowu sterowniki?

       Ehhh... $zkoda z tobą gadać, "zielony" pajacyku.
       • avatar
        Arnett
        1
        No i fajnie! Bedziemy mieli karty dla górników i karty gamingowe dla górników. A gracze to kij wam w czteroliterową i grajcie na 1050Ti za 2000zł
        • avatar
         OpusDei
         1
         Panie i Panowie czasem w tych komentarzach się wygłupiamy, czasem wyzłośliwiamy ale spytam tak całkowicie poważnie.
         Czy macie jakąś koncepcje projektu urządzenia. które służyłoby kopaniu krypto, robiło to bezkonkurencyjnie wydajnie i nie spełniało żadnej funkcji w PC (poza kopaniem)?
         Myślę że problem jest to że górnicy wykorzystują aktualnie podzespół PC dedykowany do innej funkcji co winduje ceny komputerów. Komp z kolei jest dziś potrzebny każdemu jak jeszcze niedawno auto. Kluczem aktualnego konceptu nie jest chyba cel zużycia PC tylko zamiany kosztu energii elektrycznej na wartość cyfrowej waluty.
         Jest to temat rzeka wiec jeżeli ktoś ma wiedzę o rozwiązaniach idących w kierunku dywersyfikacji komputerów osobistych w procesie wytwarzania krypto to bardzo dziękuje za wstawienie tu odnośnika.
         • avatar
          Konto usunięte
          0
          to karta 2giego wyboru dla górników, z braku laku lepszy kit. tej grafy nie odsprzedadzą, ale do graczy to ona nie trafi. tak nawiasem, gdyby NV opracowało technologię, aby ta grafa mogła robić w parze z pełnosprawną :) ale w to szczerze wątpię.

          generalnie chipy dGPU są za duże, stąd problemy z wielkością produkcji, uzyskiem, dostępnością. za to w CPU nadal się czają bez sensu na pełny koprocesor FPGA :(
          • avatar
           Kapitan Nocz
           0
           niech robią te karty, ja z chęcią po tym jak krypto-kopanie zaliczy doła kupię taką kartę za kilka zł gdy już dla kopaczy nie będzie nic warta :) Mi się przyda do wielu rzeczy.
           • avatar
            brettsinclairdannywilde
            0
            Jeżeli będzie miała więcej niż 16GB pamięci to znajdzie się sporo zainteresowanych taką kartą, bynajmniej wcale nie wśród sztygarów przodkowych :-)
            • avatar
             Andrettoni
             0
             Bańka zbliża się ku końcowi, kto to kupi? Po halfingu zawsze idzie do góry, a później zawsze spada. Taki ma cykl cenowy. Znowu będziemy mieli tanie pokoparkowe GPU.
             • avatar
              RaphaelStarkPL
              0
              Wykupią jedne i drugie, więc co za "pogodzenie interesów"?