Laptopy

Nvidia GeForce 600M + Intel Ivy Bridge = prawdziwe ultrabooki - relacja

przeczytasz w 3 min.

Czy nadejdzie kres zwykłych kart graficznych?

Niespełna miesiąc temu Nvidia zaprezentowała serię mobilnych kart graficznych GeForce 600M. Tuż przed premierą procesorów Intela mogliśmy porozmawiać z przedstawicielami Nvidii o perspektywach komputerów przenośnych wyposażonych w platformę Ivy Bridge. Wniosek jest jeden - nadchodzi dobry moment dla graczy, którzy poważnie myślą zakupie notebooka lub ultrabooka.

Prezentację przeprowadził Igor Stanek z Nvidii. Zalety mobilnych kart graficznych z serii GeForce 600M pokazywane były ze szczególnym naciskiem na granie (jedno z największych wyzwań jakie stoją przed notebookami i ultrabookami). Jak podkreślił Igor, dopiero dzięki nowej generacji kart graficznych Nvidii i platformie Ivy Bridge stało się możliwe konstruowanie urządzeń, które są „ultra” pod każdym względem.

Nvidia Igor Stanek GeForce 600M
Było bardzo kameralnie :)

Przenośny komputer do gier 2010 2011 2012
Ewolucja gamingowych komputerów przenośnych - od notebooka do ultrabooków

Nvidia jest bardzo zadowolona z obecnej sytuacji na rynku i ostatni rok uznaje za najlepszy w historii. Zawdzięcza to między innymi AMD, które dało większe pole do popisu na rynku typowych akceleratorów graficznych dla notebooków. Mowa tu oczywiście o konstrukcjach z procesorami Intela, gdyż mobilna platforma AMD HSA (inaczej Fusion) to oddzielny temat.

Według danych GFK w ciągu ostatniego półrocza ubiegłego roku przewaga Nvidii nad AMD na rynku GPU do notebooków wzrosła dwukrotnie (NVIDIA w grudniu 2011 miała prawie 65% rynku, AMD nieco ponad 35%). Oczywiście nie oznacza to, że koncern z Sunnyvale nic nie robi - czeka nas premiera mobilnych układów graficznych z serii Radeon 7000M.

Producenci OEM notebooki gry
Mobilny gaming jest w silnej fazie wzrostowej, na co wskazuje rosnąca liczba producentów OEM, którzy tworzą konstrukcje zaliczane do kategorii urządzeń do gier. W ciągu dwóch ostatnich lat uległa ona potrojeniu.
Rynek notebooków dla entuzjastów rośnie w tempie 35% rocznie.

Intel wraz z premierą Ivy Bridge podnosi poprzeczkę wydajności dla zintegrowanych układów graficznych. Jednak przepaść pomiędzy zintegrowanym a dedykowanym GPU w najbliższych latach będzie się powiększała. Zdaniem Nvidii Intel robi dobrą robotę, ale niewiele może zdziałać w obliczu rosnącego skomplikowania nowych gier.

Rok temu prezentowana statystyka liczby gier grywalnych na notebookach (kryterium grywalności to utrzymane tempo wyświetlania minimum 30 klatek/s) wynosiła 57%. Dziś wygląda identycznie w obliczu premiery Ivy Bridge.

Acer Aspire Timeline U3
Mimo iż wyposażony jeszcze w Sandy Bridge, wspominany już przez nas Acer Aspire Timeline Ultra M3 określony został jako zwiastun ultrabooków dla graczy

Natomiast w przypadku dedykowanego mobilnego GPU, jak zapewnia nas Nvidia, sytuacja uległa znacznej poprawie. Obecnie platforma GeForce pozwala zagrać w każdy topowy tytuł z ubiegłego roku. I na tej statystyce Nvidia opiera twierdzenie, że nadchodzi era prawdziwie mobilnego gamingu.

Nvidia GeForce GT 620M
Dane Nvidii dla GeForce GT 620M dotyczące grywalności tytułów z DirectX 11

Oczywiście mobilność to nie tylko gry. Rozszerzone wsparcie dla produktów Nvidii otrzymamy również w najnowszej wersji pakietu Adobe CS6, która debiutuje na rynku w tym samym dniu co procesory Intel Ivy Bridge.

Nvidia Ivy Bridge notebooki
Po spotkaniu przez krótką chwilę mogliśmy pobawić się notebookami wyposażonymi w układy GeForce 600M oraz procesory Intel Ivy Bridge. Jedynie wspomniany Acer to maszynka z procesorem Intel Core drugiej generacji.

W niedalekiej przyszłości możemy spodziewać się premier „prawdziwych” ultrabooków, które z pewnością trafią w ręce naszych testerów. GPU Nvidii z serii GeForce 600M w różnych wersjach trafi między innymi do następujących produktów:

  • Asus G75 (GeForce GTX 670M) i N56 (GeForce GT 650M)
  • Lenovo Y580 i Y480 (odpowiednio GeForce GT650M i 640M)
  • Samsung seria 7 dla graczy (GeForce GTX 675M)
  • Toshiba Qosmio x870 (GeForce GTX 670M) i Satellite P850 (GeForce GT650M)

Dla przypomnienia, architekturę Kepler (28 nm) wykorzystują jedynie układy GeForce GTX 660M, GT 650M, GT640M i 28-nanometrowa wersja GT640M LE. Pozostałe karty bazują na rdzeniach Fermi.


Więcej o mobilnych układach GPU:

Źródło: Nvidia (statystyki), Inf. własna

Komentarze

19
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    verona
    15
    wszystko pięknie, idealne dla dużo podróżujących zapalonych graczy, ale i tak nigdy nie zrozumiem jak można być takim kretynem by kupować "laptopa do gier" kilka razy droższego niż PC tylko i wyłącznie na biurko, bo laptopy są "modne"
    • avatar
      Konto usunięte
      6
      Gdyby te osiągi szły w parze z ceną ...
      • avatar
        Samarytanin
        3
        30 klatek w BF3 to może i jest ale na Singlu bo na multi to nie wiem czy będzie 15.
        • avatar
          tommyt1983
          1
          juz sandy w laptopach to mistrz. mIalem niedawno fajny sprzecik z i7 2670QM i procek podobne osiagi do i5 2500K i w polaczniu z gtx560M pozwalalo to grac na ultra w BF3 w 1366x768 (natywna rozdziala matrycy)
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            Co to za ziomuś? :)
            • avatar
              tommyt1983
              0
              juz sandy w laptopach to mistrz. mIalem niedawno fajny sprzecik z i7 2670QM i procek podobne osiagi do i5 2500K i w polaczniu z gtx560M pozwalalo to grac na ultra w BF3 w 1366x768 (natywna rozdziala matrycy)
              • avatar
                Konto usunięte
                -8
                Ivy w laptopach to prawdziwy mistrz, ten wzrost perf/W nokautuje, ultrabooki sa prawdziwe i notebooki moga byc lzejsze, nie ma zadnego powodu do znalezienia problemu same pozytywy.

                Witaj!

                Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                Połącz konto już teraz.

                Zaloguj przez 1Login