• benchmark.pl
  • newsy
  • Kompaktowe chłodzenie cieczą NZXT Kraken X40 i X60 z wentylatorami 140 mm

Kompaktowe chłodzenie cieczą NZXT Kraken X40 i X60 z wentylatorami 140 mm

przeczytasz w 2 min.

Większe niż zwykle

NZXT Kraken X40 X60 kompaktowy układ chłodzenia cieczą zdjęcie

NZXT wprowadził do sprzedaży dwa kompaktowe układy chłodzenia cieczą z serii Kraken – model X40 z jednym wentylatorem 140 mm oraz X60 z dwoma wentylatorami 140 mm.

Amerykańska firma NZXT głównie znana jest z produkcji obudów komputerowych, ale w swojej ofercie posiada także inne produkty – na przykład powietrzne chłodzenia dla procesorów z serii Havik. Niedawno zawitały tam również dwa kompaktowe chłodzenia cieczą, które ostatnimi czasy stają się coraz popularniejsze w tej branży.

Mniejszy model Kraken X40 został wyposażony w miedziany blok wodny ze zintegrowaną pompką o prędkości obrotowej 2900 RPM. Na uwagę zasługuje również podświetlane logo producenta. Cały blok połączono z aluminiowym radiatorem o wymiarach 138,4 x 27 x 172,5 mm.

Na radiatorze umieszczono wentylator FX-140 o średnicy 140 mm, którego prędkość obrotową można regulować w zakresie 800 – 2000 RPM. Wydajność tego modelu wynosi 54 – 98,3 CFM, a generowany hałas 21 – 37 dBA. W razie potrzeby można dodać drugi tego typu wentylator, ale trzeba go zakupić we własnym zakresie.

Większy Kraken X60 ma ten sam blok wodny, ale różni się radiatorem. W tym przypadku ma on wymiary 138,4 x 27 x 312,5 mm i zamontowano na nim dwa wentylatory FX-140 o średnicy 140 mm. Warto również wspomnieć, iż konstrukcja ta zasilana jest z wtyczki SATA. Oczywiście i w tym przypadku można zwiększyć wydajność chłodzenia dwoma dodatkowymi wentylatorami.

Specyfikacja chłodzenia NZXT Kraken X40 / X60:

  • prędkość obrotowa pompki: 2900 RPM
  • >węże: gumowe o długości 400 mm
  • chłodnica: aluminiowa 138,4 x 27 x 172,5 mm / 138,4 x 27 x 312,5 mm
  • wentylator: FX-140 140 mm / 2x FX-140 140 mm
  • prędkość obrotowa wentylatora/-ów: 800 - 2000 RPM
  • wydajność wentylatora/-ów: 54 – 98,3 CFM
  • głośność wentylatora/-ów: 21 – 37 dBA
  • kompatybilność: AM2(+), AM3(+), FM1, LGA 1155, LGA 1156, LGA 1366, LGA 2011

Obydwie konstrukcje już są dostępne w sprzedaży, a przyjdzie nam za nie zapłacić 99 dolarów (Kraken X40) lub 139 dolarów (Kraken X60). Producent udziela 2-letniej gwarancji na swoje produkty.

Źródło: NZXT

Strefa Windows 8

Komentarze

30
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    vegasnight9
    7
    Zawsze chciałem mieć komputer który po wciśnięciu "POWER" wstaje do życia i wydaje z siebie całe zero dB. Dzięki dyskom SSD i chłodzeniu wodnemu jest to dzisiaj jak najbardziej realne. Te 21dB z wiatraka chłodnicy wodnej jest w zasadzie nie słyszalne dla ludzkiego ucha.
    • avatar
      Vatharian
      5
      Po pierwsze,w przypadku wentylatorów dmuchających w radiatory nie liczy się przepływ powietrza. Śmiałbym twierdzić, że w niektórych przypadkach im wyższy, tym gorzej - gdyż ważniejsze jest ciśnienie statyczne powietrza, jakie wytwarza taki wentylator, a to działa na zasadzie - albo jedno albo drugie. Polecam wentylatory Noiseblockera lub nową serię Corsaira (niestety są drogie). Po drugie wydajność wszystkich konstrukcji opartych o pojedynczą chłodnicę 120 lub 140mm to żart. Naprawdę, za te pieniądze to warto kupić dobrego Thermalrighta, Scythe albo Noctuę, będzie taniej, ciszej, wydajniej. Przyjmuje się, że takie radiatorki przy dwóch potężnych wentylatorach (np Delta PFC1212DE) rozproszą do 150W, przy akceptowalnym poziomie hałasu - ledwie połowę tego. Dlatego tylko podwójne chłodnice mają sens. Wtedy można podkręcać nawet Buldogi czy Core i7 SB-E, chociaż bez przesady. A że konstrukcji o potrójnej chłodnicy prawie nie ma, to warto się zastanowić nad złożeniem własnego chłodzenia - z potrójną chłodnicą odbijamy się od około 600zł, a "najbiedniejszy" zestaw Magicoola jestem w stanie złożyć za 413zł plus wentylatory - oczywiście z pełną możliwością rozbudowy i wyciągnięcia węża do chłodnicy na zewnątrz przez otwory w obudowie, czego te zestawy po prostu nie umożliwiają. Podsumowując: Albo Corsair H100, albo NZXT X60, ale nie kupujcie pojedynczych. Jeśli chcecie mocno podkręcać CPU, to albo kupcie normalną wieżę z górnej półki, albo zbudujcie porządny układ LC. Jeśli chcecie kompletną ciszę, to kupcie potężny radiator i zdejmijcie wiatrak + undervolt na CPU, albo zbudujcie porządny układ LC z cichą pompą (a niestety nie wszystkie są ciche). Jeśli chcecie coś pomiędzy, to albo kupcie radiator z górnej półki, albo takie zestawy (bye podwójna chłodnica!)
      • avatar
        wdowa94
        2
        Kompakty są nieopłacalne, już lepiej zrobić wlasne WC przy okazji rozszerzyć je o blok dla GPU.
        Stworzenie WC jest dziecinnie proste, a koszt na pewno mniejszy niż gotowe do ch**a podobne kompakty
        • avatar
          Konto usunięte
          1
          chciałbym mieć bezgłośny komputer, może kiedyś sobie kupie chłodzenie wodne lub pasywne
          • avatar
            Konto usunięte
            1
            Kiedyś jak będę bogaty to sobie wylansuje chłodzenie cieczą. :)
            • avatar
              Konto usunięte
              1
              Swoją drogą kto klepie te zestawy dla Antka, Corsarza i teraz NZXT? Intel i AMD chyba też z tego korzystali. Zmieniają się tylko wentylatory i logo, czasem podświetlenie. Cena wyższa od Phanteksa, wydajność podobna, głośność też (o ile nie wyższa) i jedyny plus to więcej miejsca przy sockecie, ale ogółem nie rozumiem ludzi, którzy pakują kasę w takie pół środki. Albo high-endowe AC albo high-endowe WC, a nie zabawki..
              • avatar
                Konto usunięte
                1
                realease the kraken
                • avatar
                  Konto usunięte
                  -3
                  za tą cenę to mam dobrego starego macho.
                  • avatar
                    Konto usunięte
                    0

                    kompaktowe WC od dawna chodzi mi po głowie, gdyby nie mało pozytywne opinie jakie sie słyszy o takich kompaktach... to juz miałbym corsair h80. tylko poziom hałasu przy efektywnosci chłodzenia (a nie jestem jakims ekstremalnym overclockerem) jest raczej mało zadowalająca - stad wybór mój padł na tradycyjne rozwiązanie- chłodzenie thermaltake SpinQ.
                    • avatar
                      maker
                      0
                      Przy zestawach z chlodzenien wodnym istotniejsze jest jaki halas generuje pompka niz wentylator, ktorego wymiana nie jest az tak kosztowna ;]
                      • avatar
                        Konto usunięte
                        0
                        Pytanie do Znawców WC ,Czy możecie coś zaproponować do mojego zestawu ?Oczywiście w rozsądnej cenie
                        Z góry dzięki!
                        Dodam że jestem zielony w tym temacie ale od dawna chodzi mi po głowie takie WC.
                        • avatar
                          Sakret
                          0
                          w ogóle takei chłodzenie do mnie nie przemawia głośne i drogie jak cholera.
                          • avatar
                            Hakuren
                            0
                            Najwieksza bolaczka tego typu zestawow to zalosnie cienkie radiatory. 27mm to kicha. Minimum 35mm nie mowiac juz o grubszych. Im grubszy radiator tym bardziej efektywne chlodzenie bo powierzchnia chlodzenia/oddawania ciepla jest wieksza.. Radiatory nidgy nie beda jednak grubsze bo cena skoczy poza akceptowalna kwote powiedzmy 100 Euro. A za juz calkiem niewiele wiecej ponad 100 Euro mozna zlozyc pozadny zestaw na jeden 120/140 radiator, ktory nie dostanie zadyszki przy byle jakim OC.