Sieci

Nowe płyty główne Intela będą miały problem z kartą sieciową? Nie, to fake news

przeczytasz w 1 min.

W branżowych mediach zawrzało! Nowa platforma Intela narażona na problemy z kartą sieciową, a producent zwleka z naprawą usterki. Problem w tym, że rzeczywistość jest trochę inna...

Karty sieciowe Intela mają miały problem

Sprawę ujawnili dziennikarze serwisu XFastest, którzy dotarli do dokumentów producenta. Chodzi o kontroler sieciowy Intel 2.5G LAN (I225 Foxville), który znajduje się w high-endowych płytach i laptopach do gier (również jako gamingowa karta sieciowa Killer E3100). Wiemy, że będzie on też masowo stosowany w płytach głównych Z490 pod procesory Comet Lake-S.

Intel I225 Foxville - slajd

Według ujawnionych informacji, kontroler Intela ma problem z zachowaniem odstępów między pakietami przesyłanymi w warstwie fizycznej. Usterka może powodować utratę pakietów i w efekcie drastyczne obniżenie przepustowość (mówi się o 1 – 10 Mb/s).

Co warto podkreślić, usterka ma występować przy połączeniu 2,5 Gb/s z niektórymi ruterami/switchami firm Aquantia, Juniper i Netgear (w przypadku urządzeń Aruba, Buffalo, Cisco i Huawei jej nie zarejestrowano). Rozwiązaniem problemu ma być ręczne ograniczenie przepustowości karty do 1 Gb/s.

Problem nie dotyczy nowych płyt głównych

Sprawie przyjrzeli się jednak dziennikarze serwisu ComputerBase, z którymi skontaktowali się producenci płyt głównych.

Intel I225 Foxville - slajd

Okazuje się, że problem dotyczy tylko pierwszej wersji kontrolera, ale Intel już wdrożył produkcję poprawionej wersji bez usterki. Druga rewizja będzie stosowana w płytach głównych Z490, więc potencjalni klienci nie mają powodów do obaw.

Co ze starszymi płytami i laptopami?

Tutaj sprawa do końca nie jest jasna - problem ze spadkami przepustowości może występować. Na taki scenariusz wskazuje fakt, iż producent udostępnił nową wersję sterowników (1.0.0.30), która wykrywa problemy z przesyłaniem pakietów i w razie problemów automatycznie przełącza działanie karty sieciowej w tryb 1 Gb/s.

Źródło: XFastest, ComputerBase

Więcej newsów o płytach głównych:

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  3
  Panie Pawle, dlaczego tytuł wprowadza użytkowników w błąd?
  Płyty główne i laptopy w wersji z kontrolerem I225 (v1) nie będą wycofywane ze sprzedaży lecz będą notować spore spadki wydajności. Jeśli ktoś tego dokładnie nie sprawdzi przed zakupem, kupi drogi sprzęt z babolem na poziomie najtańszego chińskiego budżetowca.
  • avatar
   AmigaPPC
   2
   Problemy z Intelem?
   Nihil novi rzekłbym.
   • avatar
    awesome1337
    -2
    fajnie że dementujecie fake newsy ale szkoda że nawet słowo nie pojawiło się o tych dwóch newsach o niby drogich płytach intela

    ciekawe że żaden szanowany portal o tym nie napisał, a news pojawił sie tylko na pudelko-podobnych stronach, w tym BM lol

    prawie 100 komentarzy hejtu i zero przepraszam

    dobra robota, dziennikarstwo 10/10