Nauka

Windą do nieba - Japończycy pracują nad kosmiczną windą

przeczytasz w 1 min.

Do tej pory takie rozwiązanie pozostawało raczej w sferze marzeń i filmów science fiction. Według Obayashi fantazja ta może stać się rzeczywistością.

Obayashi winda
foto: Obayashi Corporation

Winda, która zabierze nas w kosmos – potraficie sobie to wyobrazić? Inżynierowie japońskiej firmy Obayashi potrafią. Mało tego, zamierzają ją wybudować i oddać do użytku najpóźniej w 2050 roku.

Kosmiczna winda może zrewolucjonizować podróże kosmiczne. Pojazdy napędzane magnetycznymi silnikami liniowymi zabiorą ludzi na odległość 96 tysięcy kilometrów w przestrzeń. Końcowym przystankiem będzie nowa stacja kosmiczna. Podróż potrwa siedem dni, a jej koszt ma być zaledwie ułamkiem tego, co zapłacić trzeba w przypadku lotu rakietą. 

Do tej pory takie rozwiązanie pozostawało raczej w sferze marzeń lub, ewentualnie, filmów science fiction. Według firmy Obayashi wraz z rozwojem nanotechnologii węglowej fantazja ta może jednak stać się rzeczywistością. 

„Wytrzymałość na rozciąganie jest prawie sto razy większa w przypadku nanorurek węglowych niż stalowych kabli” – mówi kierownik badań i rozwoju w Obayashi, Yoji Ishikawa. – „Obecnie jednak nie jesteśmy w stanie utworzyć wystarczająco długiego przewodu – potrafimy stworzyć tylko 3-centymetrowe nanorurki. Potrzebujemy znacznie lepszych wyników… i myślimy, że jesteśmy w stanie je osiągnąć do 2030 roku”.

Przed inżynierami z Obayashi jest zatem jeszcze naprawdę dużo pracy. Sam projekt wygląda jednak obiecująco. Taka kosmiczna winda mogłaby zmienić sposób zaopatrywania stacji kosmicznej, dostarczyć ogromnych ilości taniej energii słonecznej i wreszcie wprowadzić turystykę kosmiczną na wyższy poziom. Winda jednorazowo pozwalać ma na transport 30 osób. Japończycy współpracują z naukowcami z tamtejszych (i nie tylko) uczelni, aby zrealizować ten projekt.

I cóż, mam nadzieję, że Japończycy dadzą radę i… powiozą mnie windą do nieba.

Źródło: ABC News, Engadget

Komentarze

29
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  danio1611
  17
  Ciekawe jak to przymocują do ziemi :D
  • avatar
   K.L.F
   6
   Ostatni paragraf: "Japończycy współpracują z naukowcami z tamtejszych (i nie tylko), aby zrealizować ten projekt"

   Mały błąd: "z naukowcami z tamtejszych"
   Jakich tamtejszych?
   • avatar
    Rysiu0192
    4
    No, kolejna fajna ciekawostka.
    Dobry kierunek tak trzymać, tylko nie gubić ... w połowie wypowiedzi :)
    • avatar
     webster58
     3
     Ok widzę że Japończykom wizja Gundam 00 i wielu innych anime wkradła się na stałe. Dobrze, nareszcie jakieś przełomowe SciFi chce wejść w życie :D
     • avatar
      Konto usunięte
      3
      Czytałem o akich zamiarach naukowców jakies 15 lat temu na łamach czasopisma Focus. Ciesze się, że pomysłu nie porzucono, bo jest dość ciekawy.
      • avatar
       Konto usunięte
       3
       @Bostonawy: Bez mostu Einsteina-Rosena się tak nie da, a splątnie kwantowe nie pozwala na teleportację, co najwyżej na wymianę stanów kwantowych pojedynczych cząstek.
       • avatar
        Bostonawy
        0
        Gdyby naukowcy dokładnie zbadali stan splątania kwantowego i zdołali opanować go do swoich potrzeb, taka winda nie byłaby potrzebna, zrobiłoby się dwie kapsuły i po prostu teleportowało ludzi.
        • avatar
         Konto usunięte
         -17
         Do 2050r. to już dawno naszej cywilizacji nie będzie. Nie wierzę w to, że wcześniej nie dojdzie do Wojny Atomowej...
         • avatar
          BILI82
          0
          Jak sie na to patrzy to nasowa sie jedno pytanie: "czy jest jakas granica rozwoju technoligi?" po mojemu ograniczeniemy jest tylko nasz umysl :) no i lekcje fizyki ktora wymusza na nas wirze w cos co tak naprawde wcale nie musi byc prawda no ale jest narucone i dlatego glupio sie ograniczamy :)