Ciekawostki

Ojciec PlayStation kontra COVID-19

przeczytasz w 1 min.

Dał światu PlayStation, a teraz chce zadbać o to, by ludzie nie stracili pracy, a przedsiębiorcy – swoich biznesów. Ket Kutaragi stanął na czele firmy projektującej roboty, będące odpowiedzią na COVID-19.

Ojciec PlayStation stawia na roboty

Ken Kutaragi to ojciec PlayStation – czuwał nad powstaniem pierwszej konsoli spod tego znaku, a także jej następczyń: PS2, PS3 i PSP. Przez lata stał na czele Sony Computer Entertainment, ale od dłuższego już czasu szuka nowych wyzwań. To, na które ostatnio postawił, jest wyjątkowo intrygujące. A w tle wszystkiego znajduje się COVID-19. Nie chce walczyć z samym koronawirusem, lecz z efektami epidemii. 

Kutaragi został dyrektorem generalnym japońskiego startupu Ascent Robotics, działającego – zgodnie z nazwą – w sektorze robotyki i sztucznej inteligencji. Misją firmy jest tworzenie przystępnych cenowo maszyn, które będą w stanie bezpiecznie się poruszać w środowisku pełnym ludzi i wraz z nimi wykonywać pracę fizyczną. Trwająca pandemia tymczasem pokazała, że może to być bardzo ważne. Nowy CEO ma nadzieję, że działający prototyp będzie gotowy najpóźniej za dwanaście miesięcy, a dla oszczędności kapitału zrezygnował nawet z pobierania wynagrodzenia. 

Epidemia pokazała, że ich potrzebujemy

Ken Kutaragi zdecydował się na działanie non-profit, ponieważ wierzy, że takie roboty są potrzebne i przysłużą się ludzkości. Nie jest wśród sceptyków, według których roboty odbiorą ludziom pracę. Jest raczej optymistą, który twierdzi, że roboty mogą im pomóc utrzymać posady, bo dzięki nim przetrwają firmy, cierpiące na brak rąk do pracy. W dodatku roboty mogą znaleźć zastosowanie tam, gdzie dla ludzi jest to zbyt niebezpieczne.

„Epidemia COVID-19 przywróciła dyskusje na temat tego, czy roboty odbiorą nam pracę – powiedział Kutaragi w rozmowie z agencją Bloomberg. – Teraz stało się całkowicie jasne, że jeśli chcemy wracać do normalności, to potrzebujemy więcej robotów w naszym codziennym życiu”. Zgadzasz się z tym stwierdzeniem?

Źródło: Bloomberg, Interesting Engineering

Czytaj dalej o ciekawostkach: 

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Dariosex
  3
  A mozgiem robotow Kutaragiego bedzie wszechpotezny procesor Cell!
  • avatar
   Ciekawski_
   1
   Nie zgadzam się z tym Panem. Ta PLANDEMIA nie spowodowała, że brakuje rąk do pracy, tylko sztucznie wyhamowała popyt poprzez zakazy. Nie ważne czy pracę wykonuje człowiek czy maszyna. Jak nie ma popytu na daną usługę, to miejsce pracy znika.
   A co do samych robotów to jestem za. Moim zdaniem czas najwyższy aby ludzie przestali wykonywać najprostsze prace. Aby mogli się skupić na rozwoju i kreatywności, bez względu na status społeczny. Do tego potrzebna jest tania zautomatyzowana siła robocza.
   • avatar
    Adam524
    -6
    Wydaje mi się że kiedy mechaniczna siła robocza będzie już na tyle tania żeby zaprzęgać ją do najprostszych prac typu sprzątanie ulic, to nie roboty a rządy zaczną sie zastanawiać czy opłaca im się utrzymywać przy życiu patologie i nierobów.