Bezpieczeństwo

Poważne luki bezpieczeństwa w oprogramowaniu Microsoftu - producent nie umie ich załatać

przeczytasz w 2 min.

Platforma Microsoft Azure z czterema poważnymi lukami bezpieczeństwa, które narażają użytkowników na atak cyberprzestępców - według szacunków ekspertów, problem może dotyczyć nawet milionów komputerów na całym świecie.

OMIGOD – wykryto luki bezpieczeństwa w platformie Microsoft Azure

Luki bezpieczeństwa zostały zgłoszone przez zespół badawczy WIZ, który odkrył cztery podatności w oprogramowaniu Open Management Infrastructure (OMI) do zarządzania platformą chmurową Microsoft Azure (zbiorczo nazwano je jako OMIGOD):

 • CVE-2021-38647
 • CVE-2021-38648
 • CVE-2021-38645
 • CVE-2021-38649

OMIGOD - schemat ataku

Według badaczy, wykryte luki pozwalają uzyskać dostęp do uprawnień root i przeprowadzić atak (np. zdalnie zaszyfrować pliki w celu wymuszenia okupu). Sprawy nie ułatwia fakt, że oprogramowanie OMI jest wdrażane automatycznie (bez wiedzy użytkownika), podczas konfiguracji maszyny wirtualnej z systemem Linux w chmurze i aktywacji niektórych usług platformy Azure. Mało tego! Microsoft nie udostępnia praktycznie żadnej publicznej dokumentacji dotyczącej OMI, więc większość klientów nigdy o niej nie słyszała i nie zdaje sobie sprawy z możliwości ataku.

Z ostrożnością szacujemy, że problem dotyczy tysięcy klientów platformy Azure i milionów punktów końcowych. W małej próbce przeanalizowanych przypadków, ponad 65% użytkowników platformy Azure była nieświadomie zagrożona.

Zainteresowanych szczegółami odsyłamy do wpisu na blogu WIZ, gdzie szerzej opisano schemat ataku oraz listę usług, których dotyczy problem.

Microsoft nieskutecznie łata oprogramowanie OMI

Microsoft udostępnił poprawioną wersję oprogramowania OMI (1.6.8.1), która ma za zadanie zmniejszyć ryzyko ataków wykorzystujących podatność CVE-2021-38647. Producent zaleca też ograniczenie dostępu do nasłuchiwania OMI na portach 5985, 5985 i 1270.

Według WIZ, podatności nadal występują w oprogramowaniu Microsoftu:

Oprogramowanie OMI w wersji podatnej na ataki nadal jest wdrażane do nowych maszyn wirtualnych.

Informacje te zdaje się potwierdzać też jeden z programistów Microsoftu – napisał on na platformie GitHub:

Zespół jest świadomy luk bezpieczeństwa, obecnie pracuje nad wydaniem nowej wersji OMI i wyda ją po weryfikacji.

Pozostaje więc czekać aż Microsoft przygotuje nową wersję OMI, która rzeczywiście będzie pozbawiona luk bezpieczeństwa (i to ona będzie wdrażane do platformy Azure).

Źródło: Security Affairs, CRN, WIZ

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  EgzoPro
  11
  Widocznie wyszli z założenia że skoro nie widać, to nie ma się co martwić aż nie wyjdzie na jaw xD
  Open source jednak wymusza pewne kryteria jakości.
  • avatar
   kitamo
   1
   I to jest problem popularnych platform - ciagla walka z jakąś luką itp.
   Na szczescie wykorzystanie ich to nie strzelenie palcami ale to nie zmienia faktu ze w tak rozleglej infrastrukturze jaka oferuje Azure i podobne jest to mega problematyczne w naprawie.