Internet

Operatorzy komórkowi przeciwko pomysłom Apple. Tak, chodzi o... pieniądze

przeczytasz w 1 min.

Konkretnie rzecz ujmując - operatorzy telefonii komórkowej wnoszą o usunięcie opcji “Przekazywanie prywatne iCloud” w iPhone’ach. Czy chodzi o coś więcej, niż pieniądze?

Przekazywanie prywatne iCloud zmorą operatorów komórkowych w UE

Funkcja, o której mowa pojawiła się po raz pierwszy w najnowszym systemie operacyjnym na iPhone’y - iOS 15. Jej działanie można porównać do VPN. Dane podczas przeglądania Internetu są szyfrowane i przekazywane przez dwie bramki - jedną należącą do Apple i drugą, którą obsługuje zewnętrzna firma.

W efekcie - Przekazywanie prywatne iCloud uniemożliwia śledzenie aktywności (nawet przez Apple) użytkowników smartfonów z logo nadgryzionego jabłka.

Okazuje się, że funkcja stworzona z myślą o bezpieczeństwie i anonimowości w sieci nie do końca podoba się operatorom sieci komórkowych w UE. Niektórzy z nich (Orange, T-Mobile, Vodafone i Telefonica) już pół roku temu zgłosiły do Komisji Europejskiej pismo, które wyraża niepokój związany z nową funkcją Apple.

Zdaniem operatorów funkcja Przekazywanie prywatne iCloud narusza cyfrową suwerenność, a nawet uniemożliwia zarządzanie sieciami. Operatorzy są przez nią pozbawieni wielu danych użytkowników.

Zobacz, jak działa Przekazywanie prywatne iCloud na filmie

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o… pieniądze!

Choć żaden z operatorów nie mówi o tym wprost - to zablokowanie dostępu do mnóstwa danych dotyczących ich klientów, generowanych podczas przeglądania Internetu wydaje się być największym problemem.

Podobne oburzenie wśród dostawców telefonii komórkowej ma miejsce również w USA, gdzie najdroższe dane - a więc te o aktywności użytkowników - stają się trudniejsze do pozyskania.

Zostańmy jednak w UE. Żądanie operatorów jest jedno: zatrzymać funkcjonowanie usługi Przekazywanie prywatne iCloud. Tyle i aż tyle.

Myślicie, że Komisja Europejska ulegnie i Apple będzie zmuszone do wyłączenia funkcji? Dajcie znać w komentarzach.

Źródło: The Telegraph

Komentarze

16
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  26
  Jakkolwiek nie przepadam za Jabłkiem to tutaj należy się szacunek za blokowanie dostępu do takich danych.

  Prywatność - to coś czego brakuje w XXI. wieku.
  • avatar
   lkozierowski
   16
   Narazie beta, później zobaczymy choć już używałem, a operatorzy komórkowi sprzedają dane klientów jak dzikie świnie, powinno się im zablokować wszystko łącznie z nazwiskiem i numerem telefonu
   • avatar
    Bywalec2
    5
    Czy ktoś chce z tej usługi skorzystać to jedno sprawa nie powinni się mieszać ani operatorzy ani UE. No cóż ale dożyliśmy czasów gdzie prywatność to niezły biznes tylko czemu zwykli ludzie muszą cierpieć na tym.
    • avatar
     xmexme
     1
     Apple chce mieć na wyłączność dane urzytkowników, nic nowego google też już próbował.
     Na mnie nie zarobili i nie zarobią.
     • avatar
      Dexterr
      -1
      Trzeba by wspomnieć że to działa tylko w płatnej usłudze iCloud+ i jest to funkcja beta.
      Jaką prywatność jak Apple ma wszystkie dane i bliżej nieokreślona firma(NSA? :)), reszta to obiecanki cacanki.
      To samo daje zwykły VPN..
      • avatar
       J.B FIN
       -1
       Nie interesuje mnie to wszystko. W telefonie mam wylaczony internet, uzywam go tylko do dzwonienia i sms.
       • avatar
        KryptoBomba
        0
        Inflacja szaleje ceny towarów idą jaj szalone do góry to sprawi ze nastąpi krach finansowy i gospodarczy. Ludzie stracą prace a banki staną się nie wypłacalne ale możesz się przed tym zabezpieczyć i sprawić ze będziesz wolnym i niezależnym finansowo obywatelem, obywatelka czy osobnikiem ono lgbt a wszystko dzięki kryptowalutom!!!
        Zarejestruj się w aplikacji crypto com i koniecznie skorzystaj z mojego kodu polecającego z otrzymasz na start az 25$ w kryptowalucie Cro!!
        Nie pozwól aby inflacja i drożyzna zniszczyła twoje życie finansowe i uzyskaj calkowowita wolnosc finansowa!!!
        Ten kod to początek twojej finansowej wolności!!!
        jjey2xxs9c
        • avatar
         Takaszi
         0
         No cóż, sprzedają nasze dane na prawo i lewo. Osobiście kieruję się zasadą "drogową" ograniczonego zaufania. Wybrałem niezależny VPN i teraz obawiam się do mój dostawca usług na to? popłacze się? Ojjj jak jest mi wszystko jedno z tego powodu.
         • avatar
          Gnom_Z_Piany2
          0
          rządy państw, także czapka o nazwie UE, chcą coraz bardziej mieć pod kontrolą co robią ludzie. nie chwalę apple. mam też ogromne wątpliwości, czy apple nie zbiera tych danych po swojemu. rządy państw i UE także narzuca operatorom zbieranie, i długotrwałe przechowywanie logów z aktywności.