• benchmark.pl
 • Bitcoin
 • Starsza pani i kryptowaluty, czyli jak stracić 200 tysięcy zł w Starachowicach
Ciekawostki

Starsza pani i kryptowaluty, czyli jak stracić 200 tysięcy zł w Starachowicach

przeczytasz w 2 min.

"Miał być zysk, skończyło się na dużej stracie" – informuje starachowicka policja. Jak to się stało, że 67-latka przehulała 200 tysięcy złotych na kryptowalutach?

Stracić na kryptowalutach wcale nie jest trudno. Chociaż aktualnie ich kursy nie są w dobrej formie, to nawet w najlepszych czasach inwestycje wymagały sporo uwagi, a często silnych nerwów. Dlaczego w przypadku mieszkanki Starachowic doszło do oszustwa, które pozbawiło ją 200 tysięcy złotych?

Pechowa inwestycja w kryptowaluty

W miniony poniedziałek starachowicka policja otrzymała zgłoszenie od 67-letniej mieszkanki tego uroczego, świętokrzyskiego miasta. W 2019 roku kobieta ta postanowiła zainwestować w kryptowaluty. W tym celu skorzystała z usług jednego ze znalezionych w Internecie pośredników. Na podstawie ustaleń telefonicznych wpłaciła na wskazane przez niego konto 30 tysięcy złotych.

Na tym etapie sprawa wyglądała nawet w porządku. Po jakimś czasie inwestorka otrzymała informacje, że miała pecha i zamiast zyskać, to straciła. Zniechęcona do dalszych zabaw w kryptowaluty kobieta, pogodziła się ze stratą pieniędzy i postanowiła zapomnieć o temacie.

Na czym polegało oszustwo?

Na przełomie sierpnia i września br. okazało się, że kryptowaluty nie zapomniały o niej. Otrzymała telefon z informacją, że jej inwestycja ma się dobrze i przyniosła zysk w wysokości  20 000 dolarów. Kobieta nie była w stanie zorientować się, że coś nie gra i uwierzyła, że wypłata tych fantastycznych środków musi być skomplikowana. Za namową kolejnych konsultantów, zainstalowała kilka niezbędnych do tego celu aplikacji.

67-latka obsługiwała je postępując zgodnie ze wskazówkami oszustów. W ten sposób przekazała im pełny dostęp do swojej bankowości internetowej. Straciła nie tylko swoje oszczędności, ale stała się też dłużnikiem. Przestępcy zaciągnęli na jej nazwisko kilka pożyczek, a łączna suma start wynosi około 200 000 złotych

Co można było zrobić, żeby uniknąć kradzieży?

Ofiarą podobnego przekrętu może zostać każdy z nas i to nie tylko przy okazji kryptowalut. Podobne techniki manipulacji stosują oszuści, którzy w nielegalny sposób uzyskali dostęp do naszych historii ubezpieczeniowych lub zakupów w sklepie internetowym. Nawiązanie do jakichś naszych wcześniejszych działań, oswaja. 

W ten sposób łatwo jest przekonać nas do instalacji złośliwego oprogramowania lub przekazania danych do kart płatniczych czy kont bankowych. Nawet, jeśli wiemy, że nie jest to rozsądne. Pechowa starachowiczanka mogła uniknąć tej kradzieży odmawiając instalacji aplikacji, a najlepiej rozmowy na temat cudownie zyskownego zakupu kryptowalut sprzed lat. Pytanie jednak jak przebiegały poszczególne kontakty z oszustami, bo zmanipulować osobę, o której wiemy, że czuje się winna nieudanej inwestycji, jest bardzo łatwo.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Starachowicach

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Sander Cohen
  17
  Ale tak naprawdę to to jest zwykłe oszustwo. To że z (początkowo) kryptowalutami w tle nie ma znaczenia. Nie jestem ani zwolennikiem ani przeciwnikiem kryptowalut, ale nie można tego co miało miejsce zwalić na krypto. To takie samo oszustwo jak każde inne, tym bardziej że wyłudzono już realne pieniądze bezpośrednio z konta (pożyczki). To nie krypto jest złe. To ludzie bywają głupi, pazerni czy łatwowierni.
  • avatar
   BariGT
   6
   Ten numer wykorzystuje najstarszą ludzką cechę - chciwość. Kiedy się przed człowiekiem rozwinie możliwość zdobycia majątku - ten traci rozum.
   • avatar
    Kropeczka
    5
    Chciwość musi zagłuszyć zdrowy rozsądek - podstawowy warunek oszustwa. Swego czasu miałam parę rozmów z sąsiadami, bo dostali maile że cos wygrali tu i tam. Na pytanie : grałeś, grałaś ? Padało - Nie. Na moje: to oszustwo, uważaj był foch i posądzenie o zazdrość.
    • avatar
     AUTO6
     3
     Jak zostać milionerem inwestując w kryptowaluty? To proste, przed rozpoczęciem inwestowania trzeba być miliarderem ;)
     • avatar
      Obiektor
      2
      ogolnie w polsce jest duze zacofanie jezeli chodzi o krypro. mogla zapytac wnuka... ech tylko ktos z kompletnym brakiem wiedzy chce inwestowac swoje pieniadze w krypto przez jakis posrednikow
      • avatar
       youkai20
       2
       Sama się tych pieniędzy pozbawiała inwestując w ryzykowne aktywa, a to że dała dostęp do konta obcym ludziom to już w ogóle wystawia jej piękne inaczej świadectwo. Głupota, naiwność, chciwość, krótkowzroczność i łatwowierność - w zasadzie którakolwiek z tych przywar wystarczy, aby zostać bez grosza przy duszy. A tu mieliśmy do czynienia z co najmniej kilkoma z nich jednocześnie. Trzymajcie ręce na pulsie i nie dajcie się oszukać, koledzy.
       • avatar
        szymcio30
        1
        Ale jak zaciągnęli pożyczkę? Zresztą ludzie sa zbyt naiwni. Wygrana telefonu, pieniędzy czy tajny sekret na zarabianie milionów oczywiście niby za darmo. Owszem takie rzeczy się zdarzają, ale w bajkach
        • avatar
         deseczka
         1
         A takich przypadków jak grzybów po deszczu, u mnie w banku był ostatnio załamany dziadek z żoną, stracił w podobny sposób prawie 700 tys.

         Ja to regularnie daję wykłady swojej starszej części rodziny. Na początku były odpowiedzi typu, że "mi to i tak nie ma co ukraść" a po mojej historyjce zmieniały się w "ale jak to kredyt?"
         • avatar
          pawluto
          0
          Jakby jej nie oszukali to i tak by straciła...inwestowanie w kryptowaluty to utopia...
          • avatar
           Karaimi
           0
           Mądra Pani.
           • avatar
            qrek1
            0
            Nie wiem co to ma wspólnego z krypto poza tym że jej jakiś kit wcisnęli.