Włókna z pajęczych sieci w roli światłowodów

przeczytasz w 1 min.

Biodegradowalna elektronika

Pająk sieć widok światłowód

Pajęcze sieci, choć w zetknięciu z brutalnością poruszającego się człowieka wydają się delikatne, zbudowane są z bardzo wytrzymałych jedwabnych włókien. W rzeczywistości są one bardziej wytrzymałe niż stal czy włókna węglowe, a zarazem są elastyczne i bardzo rozciągliwe. Wystarczy przypomnieć sobie komiks Spiderman, który choć jest fantazją, to kryje w sobie nieco prawdy.

Jedwab wytwarzany przez pająki zainteresował fizyków, gdyż ma cechy przydatne w elektronice. Jakie? Choć to może być zaskakujące, ale pajęcza nić świetnie sprawdza się jako przewodnik sygnałów optycznych. W porównaniu z klasycznymi światłowodami sprawność jest znacznie gorsza (o 4 rzędy wielkości), ale i tak nici sprawują się nadspodziewanie dobrze.

Nolwenn Huby, z francuskiego zespołu badawczego, twierdzi, że to nie wszystko czego można oczekiwać po pajęczym jedwabiu. Zastosowanie powłok odbijających światło na powierzchni nici, jakkolwiek wydaje się to karkołomnym zadaniem, powinno znacznie zredukować straty sygnału podczas przesyłania wiązki świetlnej.

Nici pajęcze mogą sprawdzić się w biodegradowalnej elektronice, zwłaszcza tej stosowanej w medycynie. Dzięki mikroskopowym rozmiarom pojedynczej nitki (10 razy cieńsza niż włos) można je wykorzystać w endoskopii, która jest mało inwazyjna dla ludzkiego organizmu.

Włokno pajęcze jako światłowód widok mikroskop
Nić pajęcza w układzie fotonicznym przesyła światło pomiędzy widocznymi na zdjęciu dyskami (foto: Nolwenn Huby).

Inny z naukowców, Fiorenzo Omenetto, który od lat interesuje się zastosowaniem jedwabiu w elektronice, wyobraża sobie nawet jedwabne bandaże ze zintegrowanymi biodegradowalnymi chipami. Można je teoretycznie zaszyć w pacjencie nie martwiąc się o ich negatywny wpływ na organizm. Zastosowanie bazującej na jedwabiu elektroniki, Fiorenzo wykorzystuje ten wytwarzany przez jedwabniki, być może częściowo uwolniłoby nas od rosnących stert e-złomu.

Natura jest pełna niespodzianek i nie raz nas jeszcze zaskoczy. Choć te niespodzianki to czasem wynik naszej ignorancji w stosunku do już posiadanej wiedzy, a nie nowych odkryć.

Źródło: Wired

Komentarze

18
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  benzene
  8
  Ludzkość od zarania dziejów jest naznaczona megalomanią. No, może człowiek pierwotny miał więcej respektu bo tygrys szablozębny był jednak groźny dla myśliwego bez sztucera. Wystarczy tak naprawdę zobaczyć na stopień skomplikowania przemian biochemicznych w komórce, sprzężeń zwrotnych czyli mechanizmów współpracy poszczególnych elementów i można zadac sobie pytanie: ile z tego byłby w stanie zaprojektować człowiek? Sam mechanizm fotosyntezy to majstersztyk. Konstrukcja Mietka SL to robota downa przy naturze. NIe od dzisiaj wiadomo, że najdoskonalsze kamizelki kuloodporne byłby z pajeczych sieci. Problem oczywiście stanowi pozyskanie materiału.
  • avatar
   Konto usunięte
   2
   Wired.com to nawet nie jest wydawnictwo.
   To jest tak, jakby kiedyś w wyborczej napisali jakiś artykuł popularnonaukowy i dali odnośnik do Pana pracy.
   Potem przy innej okazji ktoś pisząc coś na temat Pana artykułu podał by źródło w ten sposób
   Źródło: Gazeta Wyborcza
   ;)
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    Cieszy, że na benchmark pojawia się od czasu do czasu news o możliwościach niekonwencjonalnego wykorzystania płodów ewolucji :)
    Przydało by się na końcu źródło/odnośnik.
    Pan Karol publikując niegdyś w czasopismach z listy filadelfijskiej powinien o tym pamiętać :)
    • avatar
     Skaza
     0
     Żyjemy na pięknej, naprawdę niezwykłej planecie, nadal pełnej tajemnic czekających na odkrycie. Czasami odnoszę wrażenie, że wszystko stanowi jeden kompletny organizm, bowiem tak wiele cudów natury można wykorzystać w naszej nadal rozwijającej się cywilizacji. Mam nadzieję, że nie zdepczemy tego wszystkiego.

     • avatar
      -NoN-
      -3
      Hmmm...... Jedwab produkują JEDWABNIKI, a nie pająki !
      Na jakiej podstawie ktoś określa nić pajęczą jedwabiem?
      • avatar
       benzene
       0
       "Budowa urządzeń mechanicznych i elektronicznych rządzi się zupełnie innymi zasadami więc nie ma najmniejszego sensu porównywać ich do biologii. To raczej wyraz zwykłej ignorancji"

       Chyba nie do końca to jest prawda. Szkielet kręgowców to mechanika tyle, że nie osiągalna do odtworzenia przez człowieka. Nie umiemy zrobić ścięgien i mięśni i złożyć całość w odciętą przez tramwaj nogę. I do tego jakaż efektywna energetycznie!
       A linie syntezy to co? Rządzą się innymi zasadami? Nieprawda. Zwyczajnie człowiek nie może dorównać naturze. Najprostsze syntezy kończą sie mieszaniną racemiczną a sprytna natura robi np wyłącznie wersję lewoskrętną. Nie słyszałem także aby ktoś syntezował kokainę od węgla. Całkowicie nierealne. 4 centra chiralne!
       • avatar
        wdowa94
        0
        Teraz można zacząć mówić ,,sieć komputerowa"