Nauka

Ogniwa słoneczne nowej generacji mogą też generować światło

przeczytasz w 2 min.

Perowskit może znaleźć nowe, rewolucyjne zastosowanie.

perowskit ogniwo słoneczne

Wykorzystanie energii słonecznej jest coraz powszechniejsze i sięga coraz to różniejszych dziedzin. Zatrzymaj się na chwilę i pomyśl – co by było, gdybyś mógł naładować telefon lub tablet poprzez pozostawienie go tylko w słońcu bez dodatkowego wyposażenia? Cóż, byłoby pięknie. A teraz najlepsza część – taka technologia jest właśnie opracowywana dzięki cudownemu materiałowi zwanemu perowskit. Naukowcy z chińskiego Uniwersytetu Technologicznego Nanyang odkryli, że jest on w stanie nie tylko pochłaniać energię słoneczną, ale też emitować światło.

Perowskit to odkryty w Rosji na początku XIX wieku minerał, który zawiera tlenek tytanu wapnia. Poza największym państwem na świecie, znaleźć można go także w Stanach Zjednoczonych i Europie, jako że występuje w meteorytach. Niedawno udało się wykazać jego nietypowe właściwości konwersji energii słonecznej – jest w tym niemal dwa razy lepszy od tradycyjnych ogniw krzemowych. Sprawdza się także przy tworzeniu laserów. Najnowszym osiągnięciem jest odkrycie Azjatyckich naukowców, którzy udowodnili, że poza absorbowaniem energii słonecznej perowskit może także generować światło.

Jak spora część wielkich odkryć naukowych, to z Nanyang było szczęśliwym wypadkiem. Podczas gdy zespół tamtejszych naukowców badał właściwości perowskitu przydatne przy tworzeniu laserów odkryto, że minerał generował jasne światło, gdy strzelano do niego laserem właśnie. To była spora niespodzianka, jako że wcześniej wykorzystywane materiały na ogniwa słoneczne po prostu w ten sposób nie reagowały. 

Zatem perowskit nie tylko może przechwytywać światło i przekształcać je w energię elektryczną, ale też pełnić funkcję wyświetlacza światła. Naukowcy odkryli również, że zmieniając skład minerału generowane światło może przybierać różne kolory. A to nie wszystko – otóż produkcja ogniw słonecznych z perowskitu jest tania i prosta. Jak zapewniają naukowcy z Nanyang – nawet łatwiejsza niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych materiałów, jako że odbywa się w temperaturze pokojowej.

Pomówmy teraz chwilę o przyszłości. Otóż wykorzystanie tej technologii może mieć naprawdę ogromne, pozytywne skutki. Perowskit może zostać na przykład wykorzystany w urządzeniach mobilnych, gdzie poza wyświetlaniem obrazu mógłby też zasilać smartfona czy tablet. Idąc dalej – umieszczając tego typu ogniwa na budynkach, mogłyby one służyć do konwersji energii w ciągu dnia i oświetlania ulic bądź wyświetlania reklam w nocy. A to tylko dwa zastosowania.

Źródło: Dvice, ScienceAGoGo, Nanyang

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Varso
  5
  Genialny artykuł.
  Z jednej strony czytamy, że produkcja jest tania a prosta.
  Szkoda tylko, że wszyscy "naukowcy" zapomnieli, że z powodu rzadkości występowania nie znajduje praktycznego zastosowania.

  Równie dobrze można udowodnić, że radiatory ze złota będą lepsze od miedzianych no i tańsze w produkcji bo złoto ma niższą temperaturę topnienia ... a to , że koszt jednostkowy astronomiczny - whatever :D
  • avatar
   Konto usunięte
   1
   Jeszcze jest to ułamek procenta energii jaką oferuje nam słońce, ale powoli powoli będziemy mogli coraz bardziej ją kontrolować.
   • avatar
    Konto usunięte
    0
    no ale żeby cokolwiek można było wyświetlić na ekranie, trzeba byłoby użyć lasera. taki kieszonkowy wystarczy o mocy 1w, czy jednak 1 kilo będzie potrzebny?