Nauka

Pierwszy „miękki” robot jest świetny …i przerażający

Wojciech Kulik | Redaktor serwisu benchmark.pl
24 komentarze Dyskutuj z nami

Koncepcja naukowców z Uniwersytetu Harvarda kwestionuje pogląd, jakoby robot musiał być metalowy i sztywny.

Robot miękki

Robotyka to jedna z tych dziedzin, które w ostatnich latach poważnie ruszyły naprzód – naukowcy prezentują coraz sprytniejsze, zaradniejsze i bardziej funkcjonalne roboty. Choć z jednej strony rozwój ten może robić ogromne wrażenie, a korzyści płynące z wprowadzenia takich urządzeń na rynek mogą być naprawdę wielkie, to z drugiej jednak w umysłach wielu z nas pojawia się scenariusz rodem z Terminatora. „Co jeśli maszyny naprawdę zaczną być samoświadome i samowystarczalne?”, pytamy czasem, ale szybko odrzucamy tę myśl – „to przecież niemożliwe”, wmawiamy sobie. Jeśli jednak któregoś dnia faktycznie roboty miałyby zacząć stanowić zagrożenie dla rasy ludzkiej, to mogą być podobne do tych, które zaprojektowali i zaprezentowali teraz naukowcy z Uniwersytetu Harvarda. 

Temu robotowi nie są straszne ogień, śnieg, a nawet zgniecenia. Jego miękka, giętka konstrukcja sprawia, że jest on niemal jak pół-martwy (albo może pół-żywy), pełzający zombie. No, może to pewna nadinterpretacja – obecnie bardziej przypomina nieudolnie raczkujące dziecko. Swoje właściwości harwardzki robot zawdzięcza silikonowi, z którego został on wykonany – całą elektronikę trzyma natomiast na „plecach”. Koncepcja naukowców kwestionuje pogląd, jakoby robot musiał być metalowy i sztywny. Nieco więcej na ten temat możecie dowiedzieć się z filmiku poniżej:

Liczba zastosowań dla takiego robota jest ogromna – badania w ekstremalnych temperaturach, eksplorowanie ciasnych jaskiń, a nawet pomoc w misjach ratunkowych. Silikonowa konstrukcja sprawia, że urządzenie to jest praktycznie niezniszczalne.

Praktycznie niezniszczalne. Nieco przerażające, prawda?

Źródło: SlashGear, Harvard

Komentarze

24
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  22
  Wygląda trochę jak, bardzo pijany człowiek wracający do domu.
 • avatar
  yendrek
  18
  Czy nam się to podoba czy nie, technologia popycha ten świat do przodu. Być może w stronę przepaści, ale wciąż do przodu.
 • avatar
  Bostonawy
  4
  czołgający się ciasteczkoludek ;)
 • avatar
  hynio
  3
  "Silikonowa konstrukcja sprawia, że urządzenie to jest praktycznie niezniszczalne."

  Trzeba było tym samochodem po elektronice przejechać to już by się nie ruszył
 • avatar
  Konto usunięte
  1
  Szczerze to muzyczka fajna, a taki pełzak jakoś nie robi na mnie wrażenia, 10 lat temu pokazywali bardziej zaawansowane projekty,... serio.
 • avatar
  Aloyz
  1
  Cytując klasyka "Poważna sprawa..."
 • avatar
  scoobydoo19911
  0
  sylikon sylikonem mnie bardziej zastanawia jaki mechanizm wprawia go r ruch
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Zwróćcie uwagę ile on musi wykonać operacji, aby przesunąć się o tym 1-2 centymetry. To jest strasznie nieefektywny, energochłonny sposób poruszania się. Poza tym, jeżeli jest on odporny na tyle czynników świata zewnętrznego, to dlaczego w prototypie newralgiczna jego część w ogóle nie jest chroniona?
 • avatar
  Konto usunięte
  -1
  Wojsko używa dronów z napędem grawitacyjnym a ludzie cieszą się pełzającymi skarpetami czy innymi robocikami które z trudem chodzą.
 • avatar
  jarnuszkiewiczm
  0
  co niezniszczalne, przydeptasz niechcący i po zabawce