Ciekawostki

Pirackie filmy Blu-ray

przeczytasz w 2 min.

W dodatku w grę wchodzą podróbki, oferujące gorszą jakość obrazu.

Format Blu-ray został zaprojektowany również m.in. po to, aby zatrzymać piratów komputerów i uniemożliwić im tworzenie kopii i sprzedaż filmów w jakości High-Definition. Ale kiedy zastosowane technologie chroniące prawa autorskie nie wpływają na satysfakcję użytkowników i sprawiają, że zaczynają oni pobierać nowe oprogramowania firmware do swoich odtwarzaczy, koncerny odpowiedzialne za format BD nie będą w stanie zatrzymać piractwa i sprzedaży nielegalnych filmów.

Jak pisze dziennik Wall Street Journal, w zeszłym miesiącu w Chinach przejęto kolekcję 800 filmów Blu-ray, które stanowiły nielegalne kopie oryginałów. Co więcej, filmy nie były sprzedawane na płytach Blu-ray o pojemności 25 czy 50 GB. Piraci sprzedawali swoim klientom typowe krążki DVD z filmem skompresowanym do jakości „prawie Blu-ray” – mowa o trybie 1280 x 720 pikseli (720p).


Filmy Blu-ray niestety także w wersjach pirackich (Fot. Materiały prasowe)

Typowy użytkownik nie był w stanie wykryć różnic w jakości obrazu i rozpoznać, że zakupiony film nie ma jakości Full HD (1920 x 1080) oraz bardzo dobrego dźwięku, ponieważ film w trybie 720p i tak wyglądał lepiej niż standardowy tytuł w jakości DVD. Również dźwięk, choć skompresowany, był zadowalający. Jako że puste nośniki DVD są znacznie tańsze niż Blu-ray, piraci wykorzystują je po to, aby jak najwięcej zarobić na naiwnych klientach.

– Podczas opracowywania specyfikacji Blu-ray, bardzo poważnie braliśmy pod uwagę to, aby maksymalnie utrudnić nielegalne kopiowanie filmów HD – powiedział Andy Parsons, wiceprezes oddziału Home Entertainment w Pioneer Electronics, jak i przewodniczący Blu-ray Disc Association.

Obecnie można znaleźć w internecie sporo stron oferujących możliwość pobrania filmów Blu-ray. Niemniej z uwagi na fakt, że filmy są stosunkowo drogie i ważą sporo gigabajtów, ich ilość nie jest aż tak duża, jak można by oczekiwać. Poza tym większość wideo jest w jakości 720p.

Nawet jeśli sporą kolekcję filmów przejęto w Chinach, możliwe że w innych krajach również dochodzi do sprzedawania pirackich kopii. Ciekawe czy również tam piraci próbują oszukiwać swoich klientów, sprzedając im płyty DVD w „niebieskich opakowaniach”.

Źródło: X-bit labs.com

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    Konto usunięte
    0
    Na neciku mozna pobrac nawet cale plytki BluRay , lub tzw BD Remuxy , ktore waza prawie 20 gb i oferuja dzwiek w TruHD,rozdzielczosc full hd, kilka sciezek audio, napisy. Filmy w 720p maja dzwiek w DTS wiec jakosc jest swietna.Wszystko jest zazwyczaj w MKV,rzadziej zdarza sie w WMV(zazwczyaj porno w hd jest w WMV) . Zeby miec dzwiek truehd trzeba pobierac plytke BD ,a to zazwyczaj 30 lub 40 gb. Dzwiek jest taki sam jak w filmach DVD wiec lepszy taki film niz DVD. Bitrate w takim filmie w 720p to ok 5000mbps czasem wiecej . Filmy w 720 zajmuja niecale 4.5 gb , dopiero dluzsze filmy zajmuja po 6 czy 8 gb wiec na dvd-r dl trzeba nagrac.


    Filmy nawet w 720 wygladaja o wiele lepiej niz DVD na LCD ,ktore maja tylko hd ready.Obraz jest ostry , czysty . Mialem okazle porownac screena filmu z ripa do mkv full hd i filmu na bd. Ja roznicy nie widzialem.

    Filmy mozna latwo pobrac i w 720p i w 1080p czyli Full Hd. Osobiscie nie wyobrazam sobie ogladania czegos na LCD nie w HD. Nawet seriale w sieci sa w 720p.


    • avatar
      deel77
      0
      Gdyby tylko producenci filmów na BR tyle samo uwagi przyłożyli do nowych form dystrybucji (nie koniecznie na płytach, ale np wszelkiej maści VODy) to może nie płakali by tak bardzo. Już wcześniej pisałem o tym - z rozwojem technologii nie można wygrać. Próby hamowania rozwoju mogą (i już tak jest) odbijać się czkawką w wielkich producentów.
      • avatar
        Konto usunięte
        0
        Na runku pojawiają się coraz lepsze kodeki do kodowania (obrazu) filmów w jakości HD 720p oraz 1080p, np VP8 lub Dirac. Zwłaszcza ten drugi ma dużą szansę na szersze zastosowanie w niedalekiej przyszłości - głównie z uwagi na "darmowość", otwarty kod i całkiem dobrą jakość kompresji: full HD (1080p) przy bitrate ok. 8Mb/s i bardzo dobrej jakości obrazu. Jego wadą jest bardzo duże obciążenie procesora podczas dekodowania (podczas kodowania jeszcze większe), ale już trwają prace nad wykorzystaniem CUDA, a także OpenCL do (de)kodowania, a kod jest wciąż optymalizowany. VP8 ma gorszą jakość, ale jest znacznie szybszy i bez problemu może być (de)kodowany w czasie rzeczywistym na nowszych procesoach (w full HD).
        • avatar
          Konto usunięte
          0
          Gdyby wykorzystali mkv do transmisji to by nie jęczeli ze nie mogą przesłać :D :p.
          Juz od dawna wszyscy pasjonaci wiedzą czym jest divix, xvid, i mp3.
          To prehistoria już. Ludzie tego używają z 2 poważnych powodów. Bo producenci takie możliwosci dają, jak mp3 player. i dvdplayer.
          Zgrozo gdzie oni byli jak robili te playery. Zwłaszcza ci co robili mp3playery.
          Inne formaty juz dawno na rynku były a producenci swoje i dalej "robimy mp3" czemu nie. Skoro nie widać róznicy to poco przepłacac.
          Moze i nie widac dal przeciętnego uzytkownika. ALe dochądzą jescze takie aspekty jak pamieć. Mozna wiecej "wsadzić" ogg, mpc, czy innych i miec lepsza jakosc niz dalej w zaparte i przesyłac te 192kbps mp3.
          To samo jest z filmami.
          • avatar
            Konto usunięte
            0
            zapomniałem 2 powodu. Bo nie ma zazwyczaj innych mozliwosci. haha.
            A jak sąto są znacznie droższe i błedne koło się zamyka....