Technologie i Firma

Płatności mobilne to nie tylko smartfon. Przyszłość należy do biometrii i wearables

przeczytasz w 2 min.

Możemy już płacić smartfonami. Co dalej? Zakupy za pomocą opaski, a może wystarczy sama dłoń?

mastercard

Płatności mobilne są coraz popularniejsze. Wraz z upowszechnieniem się urządzeń z dostępem do internetu, cyfrowe płatności nie ograniczają się już tylko do tych z użyciem smartfona. Według badania MasterCard upowszechnić mogą się płatności przez wearables i autoryzacja przez biometrię.

Przed tobą pojawia się elektroniczny terminal. Przesuwasz nad nim ręką. Zielona dioda sygnalizuje, że wszystko jest w porządku. Możesz iść dalej. Nie, nie uzyskałeś dostępu do Pentagonu ani biblioteki watykańskiej. Właśnie zapłaciłeś za zakupy.

Narzędzia autoryzacyjne oparte na biometrii to coraz popularniejszy temat. Niedawno Fujitsu zastosowało je w jednym z komputerów. Coraz częściej mówi się także o zastosowaniu ich w cyfrowych płatnościach. Te wraz z upowszechnieniem się urządzeń z dostępem do internetu nie ograniczają się już tylko do smartfona. Przyszłości transakcji bezgotówkowych dotyczy nowe badanie

Konsumenci chcą wygodnych płatności

MasterCard przeanalizował dyskusje internetowe osób korzystających z usług płatności. W badaniu wzięto pod uwagę 2 miliony wpisów dotyczących płatności mobilnych w mediach społecznościowych, takich jak Twitter, Facebook, Instagram, Forums, Google+ i YouTube. Temat cyfrowych płatności budzi coraz większa zainteresowanie – liczba wpisów wzrosła ponad 20-krotnie w ciągu 4 lat

W 2015 r. portfele cyfrowe, w tym Apple Pay, Samsung Pay, Android Pay i MasterPass, stanowiły temat 97% rozmów w mediach społecznościowych dotyczących płatności mobilnych. Rozmowy te skupiały się przede wszystkim na nowościach produktowych, usprawnieniach w usługach oraz ocenach użytkowników. Oprócz portfeli cyfrowych dyskusje dotyczyły kart zbliżeniowych (47%), technologii biometrycznych (33%), płatności osobistych (14%) i tzw. wearables, czyli urządzeń do noszenia na sobie (6%).

Co zastąpi poczciwą kartę płatniczą?

Najdynamiczniej rośnie liczba wpisów nt. „wereables” jako urządzeń, które mogą służyć do regulowania płatności. W ostatnim kwartale 2015 r. „wearables” wspominano w rozmowach ponad 30 razy częściej niż w pierwszym kwartale.

W 2015 r. jednymi z najczęstszych tematów były technologie biometryczne oraz schyłek ery haseł, co widać w rozmowach w mediach społecznościowych w 163 krajach na całym świecie. Płatności z wykorzystaniem technik odcisków palców i elektrokardiogramu (EKG) były ważnym tematem rozmów użytkowników, z kolei rozpoznawanie twarzy („Selfie Pay”) było głównym tematem (55%) rozmów dotyczących biometrii.

Źródło: MasterCard

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  SP1DER987
  2
  Niby starej daty nie jestem ale co to takiego to wereables?
  • avatar
   sid vicious
   2
   Fajnie, że ktoś się zabrał za przeredagowanie tekstu z "wereablesów", ale uprzejmie informuję, że to jeszcze nie wszystkie.
   • avatar
    Fiona
    1
    Tak oto człowiek dogonił krowę i psa, dostanie chipa i wsio jasne....

    Ja pass, do ruchu oporu przejdę ;P
    • avatar
     Konto usunięte
     0
     Moim zdaniem to już za wiele. Przecież karta jest wygodna, nawet nie muszę jej wyciągać z portfela(chyba, że ktoś ma kilka i czytnik ma problemy.)