• benchmark.pl
 • RTV
 • Telewizory
 • Zapomnij o Wi-Fi w telewizorze. 5 dobrych powodów, dla których powinieneś podłączyć TV do routera kablem
Telewizory

Zapomnij o Wi-Fi w telewizorze. 5 dobrych powodów, dla których powinieneś podłączyć TV do routera kablem

przeczytasz w 2 min.

Większość z nas łączy swoje inteligentne urządzenia z Internetem za pośrednictwem sieci Wi-Fi, to łatwe i wygodne. Są jednak dobre powody, by połączyć TV z routerem starym dobrym kablem LAN.

Podłączenie telewizora do Wi-Fi zależy od modelu i marki telewizora, ale ogólne kroki są zazwyczaj podobne. Trzeba włączyć telewizor, otworzyć menu, a następnie w ustawieniach sieci znaleźć sieci bezprzewodowe. Wybrać naszą sieć, wpisać hasło i gotowe. Ale dlaczego nie podłączamy telewizora kablem do routera? Nie jest to urządzenie, które przenosimy i kabel nie będzie tak uciążliwy, jak np. w przypadku laptopa. To proste, wydawałoby się staromodne rozwiązanie ma wiele zalet. Oto one:

Mniej opóźnień

Podłączenie telewizora kablem LAN redukuje opóźnienia, co jest szczególnie ważne podczas grania. Niskie latencje zapewniają lepszą jakość gier i transmisji na żywo, na przykład podczas oglądania Mistrzostw Europy w piłce nożnej. Dzięki temu sygnał dociera szybciej i bez zakłóceń.

Lepsze wykorzystanie szerokości pasma

Bezpośrednie połączenie z routerem pozwala na pełne wykorzystanie pełnej przepustowości internetowej. Wi-Fi może ograniczać prędkość z powodu przeszkód fizycznych, takich jak ściany. Kabel LAN omija te problemy, zapewniając stabilne i szybkie połączenie.

Więcej bezpieczeństwa

Podłączenie telewizora kablem LAN zmniejsza ryzyko ataków hakerskich, które mogą wystąpić w sieciach Wi-Fi. Dzięki temu tylko jedno urządzenie jest narażone na potencjalne zagrożenia, co zwiększa bezpieczeństwo całej sieci domowej.

Brak problemów z zasięgiem

Sieci Wi-Fi w budynkach mieszkalnych mogą zakłócać się nawzajem, co prowadzi do problemów z zasięgiem i stabilnością połączenia. Kabel LAN eliminuje te problemy, zapewniając stabilne połączenie bez względu na otoczenie.

Stabilniejsze strumieniowanie i gry w chmurze

Bezpośrednie połączenie LAN z routerem zapewnia lepszą jakość strumieniowania oraz stabilniejsze gry w chmurze. Mniejsze opóźnienia i brak zakłóceń sprawiają, że korzystanie z usług takich jak Netflix czy gry online staje się przyjemniejsze i mniej frustrujące.

Podsumowując, podłączenie telewizora do routera kablem LAN przynosi wiele korzyści, takich jak lepsza jakość połączenia, mniejsze opóźnienia oraz większe bezpieczeństwo. Warto więc rozważyć to rozwiązanie, aby cieszyć się lepszą jakością korzystania z inteligentnego telewizora. Minusy? Trzeba poprowadzić kabel tak, by nie był widoczny, bo może psuć estetykę telewizora powieszonego na ścianie. Puszczasz przewody za telewizorem? Czarny kabel LAN będzie na pewno mniej widoczny niż biały.

Komentarze

48
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Batyra
  13
  u mnie wifi jest tylko do telefonów lub jak przyjdzie gość. Wszystkie możliwe urządzenia idą po kablu.
  • avatar
   mariusz_k
   12
   Najgorzej jest w bloku, u mnie łapie chyba z 40 różnych sieci WiFi.
   • avatar
    losiaczek1
    9
    Artykuł bardzo ogólnikowy. Telewizory (nawet te najnowsze) mają bardzo niskiej jakość karty sieciowe. Dużo gorsze niż te które są montowane w najbardziej budżetowych płytach głównych. W większości przypadków karta Wi-Fi w telewizorze jest dużo lepsza i zapewnia dużo większą szybkość. Co do opóźnień to oczywiście zależy od wielu czynników ale zazwyczaj nie ma zbyt dużej różnicy. Można to ewentualnie odczuć w przypadku streamingu gier ale tu często za opóźnienia w większym stopniu odpowiada serwer a nie karta sieciowa. Bezpieczeństwo to też oddzielny problem. Jeżeli używamy do Wi-Fi hasło typu 123 lub znacznie silniejsze 1234 to nie ma się czemu dziwić. A jeżeli ktoś się włamie do rutera to i tak może zdobić dostęp do wszystkich podpiętych urządzeń.
    • avatar
     pawel78
     7
     Ja też wole kablem. Robiąc sobie system mesh w mieszkaniu postarałem się, żeby w każdym pomieszczeniu był router. Do większych rzeczy używam switcha. Postawiłem na prostego TP-LINK TL-SG108, który doskonale spełnia pokładane w nim nadzieje.
     • avatar
      silvver
      7
      "Bezpośrednie połączenie z routerem pozwala na pełne wykorzystanie pełnej przepustowości internetowej."
      Ale głupoty, autor kompletnie nie w temacie, 99,9% telewizorów ma gniazdo 100mbps, nawet te drogie, bo producenci mają wywalone i jest parę centów taniej. Podłączenie po wifi daje większe prędkości.
      • avatar
       krzysio290
       7
       A żeby było śmieszniej to dużo TV ma gorszą kartę Ethernet niż WiFi, więc porady z czapy od autora, który ma zero pojęcia i brak dziennikarskiej rzetelności. Niektórzy producenci nawet nie podają żadnych informacji o Ethernet poza tym, że jest.
       • avatar
        Premek1983
        7
        Odkrywcze......Wszystko lepiej kablem podłączać. WiFi jest szkodliwe nie wiecie o tym mądrale ?
        • avatar
         Cinas
         6
         super źródło informacji, nic się nie dowiedziałem XD. nie wiem czy autor wie ale niektóre TV maja karty lan 10/100 a nie jak komputerys tacjonarne 10/100/1000. Producenci wiedza ze klienci najczęściej korzystają z WiFi, wiec przyoszczędzić na lanie można ;) W przypadku moje LG po Wifi mam prawie 300Mb/s a po kablu ułamek tego :) Ta rada nie zawsze ma racje bytu :)
         • avatar
          foxas
          5
          Ale bzdet
          • avatar
           Skaza
           4
           Ale z drugiej strony... Dla materiałów w jakości 4K łącze 100Mb/s jest więcej, niż wystarczające. Nawet dla filmów z wysokim bitrate. Zatem, do czego wykorzystujecie te wszystkie gigabity na swoich telewizorach?
           • avatar
            BeZeduryBenchmarka
            3
            Takich smiesznych powodow to 5-10 lat temu mozna sie bylo doszukiwac. W dobie obcnej technologii jest to zbedny zabieg, wszystko sie rozchodzi o gry END OF STORY.
            • avatar
             Oktanowy
             3
             Bzdury. Co niektórzy w komentarzach dobrze piszą.
             • avatar
              oreonoreon
              2
              Kiepskiej jakości tekst ze sztucznego generatora.
              • avatar
               kriigo
               2
               C9 ja właśnie zobaczyłem, o czym to było.. matko boska. Wifi 7 na horyzoncie z prędkościami rzędu 19gbpsow, sam już w vr cisnę bezprzewodowo po wifi z transferem 5 gbpsow a tu pier€!# że im mecz się będzie zacinał. I tak właśnie w tej chwili blokuje sobie benchmark żeby mi się więcej nie wyświetlał, kolejny po gry-online. Bye bye witryno z generatora.
               • avatar
                DezMond
                2
                smiac mi sie chce z tego belkotu, w wiekszosci tv maja 100 mbitowe karty, wiec do 4k to nie za bardzo. poza tym w mieszkaniu nawet 100m przeciętny router da sobie radę bez problemu. odkad to wp wjechała to jakości nie ma zadnej.
                • avatar
                 ppsxx
                 1
                 Chciałbym podłączyć TV tylko kablem, ale... Googlowa apka Home "nie widzi" TV (a przynajmniej pilota), jeśli nie jest on (TV) podłączony przez WiFI... :/ (TV Sony z Google TV).
                 • avatar
                  kb_soul
                  1
                  Tylko przez łącze LAN. Wifi jest do telefonu i notebooka
                  • avatar
                   gracz89
                   0
                   Ja od lat korzystam z kabla do połączenia zarówno komputera, jak i konsoli czy telewizora. Mam nawet 20 metrowy kabel przeciągnięty od routera do TV.
                   • avatar
                    J.B FIN
                    -2
                    Zawsze podlaczam urzadzenia, jesli to mozliwe poprzez RJ45 a szczegolnie TV. WiFi jest tylko opcja
                    • avatar
                     cattani43
                     0
                     To jest wstęp do agitacji, że nie jest coś dobre i pozbawią tej funkcji na początek z TV. Co później ? Cena oczywiście wzrośnie bo to nowa technologia będzie.
                     • avatar
                      igor2010
                      0
                      też mam podłączony do wi-fi i wszystko śmiga
                      • avatar
                       elvismt
                       0
                       Guzik prawda! otóż więlszość TV (nawet te współczesne) wyposażone są w port Fast ethernet 100Mbit/s posiadając na swym pokładzie jednocześnie wifi 5 Ghz które to zadziała o wiele szybciej niż kabel !
                       TV to sztandarowy przykład oszczędności producentów na karcie lan

                       Nie wierzycie? to podłączcie TV do switcha który choćby kolorem diody led sygnalizuje prędkość zestawionego linku

                       Witaj!

                       Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
                       Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

                       Połącz konto już teraz.

                       Zaloguj przez 1Login