Nauka

Sygnatura sejsmiczna może udowodnić, że wycieki z Nord Strem były spowodowane wybuchami

przeczytasz w 2 min.

Wycieki z dwóch nitek gazociągu łączącego Rosję i Niemcy miały miejsce w poniedziałek tego tygodnia. Z rur uwalniają się wielkie ilości metanu, który nie skazi Bałtyku, ale jest gazem cieplarnianym. Czy odpowiedzialna jest Rosja?

Wybuchy Nord Strem 1 oraz Nord Stream 2?

Wszystko wskazuje na to, że wycieki zostały spowodowane eksplozjami. Jest to najsensowniejsza hipoteza biorąc pod uwagę, że na rurach powstały wielkie wyrwy, a nie drobne pęknięcia, co potwierdziła Duńska Agencja Energii. Sejsmolodzy twierdzą, że zarejestrowali sygnaturę sejsmiczną, która może udowodnić, że incydenty w rurociągach zostały zaaranżowane celowo.

Zdjęcia i filmy tej apokaliptycznie wyglądającej kipieli zawdzięczamy lotom zwiadowczym F-16 duńskich sił powietrznych. Aby wyobrazić sobie skalę warto nadmienić, że największy z tych wycieków ma średnicę ponad kilometra.

Zespół badawczy z Swedish National Seismic Network przeanalizował zapisy sejsmiczne i poinformował, że zarejestrowano dwa charakterystyczne zdarzenia przypominające „prawdopodobnie wybuchy”. Geolokalizacja tych zakłóceń odpowiada miejscom wycieków gazu (a tutaj więcej o roli technologii w sejsmologii). Mimo to eksperci powstrzymują się jeszcze od wyciągania konkretnych wniosków dotyczących możliwości aktów sabotażu. Ostatecznie na dwóch rurociągach powstały trzy wyrwy.

Co z Bałtykiem?

Nie należy się oszukiwać, katastrofa ekologiczna na Bałtyku trwa w najlepsze już od wielu lat, a niedawno dołączyła do niej katastrofa na Odrze. Ulatniający się metan z pewnością zabił duże ilości morskiej flory i fauny, ale tylko lokalnie w bliskości samego wycieku. Nie wpłynie on na pozostałą część morza, jednak z pewnością przyczyni się do jeszcze innej katastrofy jaką jest ocieplenie klimatu (metan to gaz cieplarniany, a więcej o nim tutaj). 

W momencie wycieku gaz nie płynął gazociągiem z Rosji do Niemiec ponieważ Nord Stream 1 został zamknięty przez Federację Rosyjską na początku tego miesiąca  w ramach tak zwanej wojny gazowej przeciwko państwom wspierającym Ukrainę. Z kolei dostawy gazu przez Nord Stream 2 zostały zamrożone sankcjami. 

Źródła: technology.org, euronews.com 

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  losiaczek1
  11
  A my idioci mieszkający UE płacimy podatek cieplarniany. Ciekawe czy Rosja albo Niemcy zapłacą za wyemitowany do atmosfery gaz.
  • avatar
   kabanosek
   3
   Rosja sprzedaje gaz dzięki rurociągowi więc go sobie wysadzi. Genialne.

   USA wysadza więc zmusza Niemców do pozyskiwania gazu pośrednio od innych krajów niż Rosja. Genialne.

   Polska wysadza rurę i zmusza Niemców do kupowania przepłaconego gazu. Zemsta za zablokowanie środków które miała otrzymać Polska za sprzedanie swojej suwerenności. Genialne.

   Zrobił ten co skorzystał, stara zasada. Więc słuchajmy rozsądku i obwiniajmy Rosję XD
   • avatar
    piccardo
    0
    Dziwnym trafem wszystko cały czas zgodne z planem agendy :) nawet upaina sprzedaje gaz kupowany od rosji do europy xD a idioci im płacą :D, mają tak ciężką wojnę że kręcą na tym lody :D
    • avatar
     piterk2006
     -2
     Ta sama sygnatura, na bazie której twierdzili, że są 2 wybuchy a teraz nagle słyszą 3?
     "W momencie wycieku gaz nie płynął gazociągiem z Rosji do Niemiec " - to skąd to ciśnienie i gigantyczny przepływ? Sami mówili, że ciśnienie spadło z 300 do 7 więc mierzyli to i używali tego.
     • avatar
      pawluto
      -4
      Stawiam na robotę amerykanów bo jako jedyni mieli w tym cel...
      Co do metanu...jestem jak najbardziej za by klimat się ocieplił - mówię tu o Polsce...
      Tak naprawdę to my mamy tylko 3 miesiące ( czerwiec lipiec sierpień ) ciepłe a reszta to szkoda gadać więc jak się nam klimat lekko ociepli to tylko lepiej dla nas...Ja uwielbiam ciepło i upały :)
      • avatar
       AUTO6
       0
       Oj jak mi szkoda tego gazociągu! xD