Internet

Apple usuwa z App Store największą rosyjską sieć społecznościową

przeczytasz w 2 min.

Apple usunął ze swojego sklepu App Store na całym świecie aplikację należącą do VK, rosyjskiego konglomeratu technologicznego stojącego za ich wersją Facebooka, czyli VKontakte.

Zablokowana aplikacja

W oświadczeniu na swojej stronie internetowej VK zakomunikowało, że jego aplikacje „są blokowane przez Apple”, ale „będzie nadal rozwijać i wspierać aplikacje na iOS”. Rzecznik Apple Adam Dema potwierdził, że aplikacje VK zostały usunięte, a konta jego programistów zamknięte.

Te aplikacje są dystrybuowane przez programistów będących w większości pracownikami lub będącymi pod kontrolą jednej lub kilku stron sankcjonowanych przez rząd Wielkiej Brytanii. Aby przestrzegać tych sankcji Apple zlikwidował konta programistów powiązane z tymi aplikacjami, a aplikacji nie można już pobrać z żadnego App Store, niezależnie od lokalizacji. Użytkownicy, którzy już pobrali te aplikacje mogą nadal z nich korzystać.

Sankcje Wielkiej Brytanii

W miniony poniedziałek rząd Wielkiej Brytanii uchwalił nowe sankcje wobec rosyjskich oligarchów w odpowiedzi na fałszywe referenda, które Rosja przeprowadziła niedawno na okupowanych terenach Ukrainy. Sankcje dotyczą między innymi 23 dyrektorów Gazprombanku, czyli rosyjskiego banku powiązanego z konglomeratem VK.

Firma została założona w 2006 roku przez Pawła Durowa, jednak został on ostatecznie z niej usunięty ze względu na odmowę współpracy z władzami (cóż za zaskoczenie Rosjo). Obecnie Durow prowadzi popularną aplikację do przesyłania wiadomości Telegram.

A Rosjanie?

Rosyjskie Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało kontrolowane przez państwo media, że bada  „przyczyny usunięcia aplikacji VK i kont deweloperów, podkreślając społeczne znaczenie i skalę korzystania z usług świadczonych przez tę rosyjską firmę”. Rosjanie korzystający z telefonów z systemem Android nadal mogą pobierać aplikacje VK ze sklepu Google Play.

Odkąd Rosja najechała Ukrainę na początku tego roku rząd Władymira Putina zablokował kilka amerykańskich serwisów społecznościowych, w tym Instagram, Facebook i Twitter. Z kolei USA i inne rządy nałożyły sankcje na wiele osób i przedsiębiorstw powiązanych z rosyjskim rządem, w tym prezesa grupy VK Władymira Kirijenko.

Poza VKontakte (które na początku wojny zostało nawet potraktowane atakiem hakerskim) Rosjanie utracili możliwość pobrania innych produktów VK, jak aplikacji Mail.ru, VK Music i serwisu z ogłoszeniami Youla. Jest to niejako rozwinięcie wcześniejszego trendu, bo niedługo po rozpoczęciu wojny na terenie Ukrainy Apple wycofało ze sprzedaży w Rosji produkowane przez siebie urządzenia.

Źródło: theverge.com 

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  mun66
  6
  No i bardzo dobrze. Należałoby wywalić z app store wszystkie aplikacje z rozzji.
  • avatar
   pawluto
   4
   Póki Rosja okupuje Ukrainę powinno być jak najwięcej sankcji na bandycki kraj.
   • avatar
    sobek234
    1
    Witam wszystkich Ja popieram taką politykę poniżej być większa sankcje na Rosję i też popieram Ukrainę żeby wojna na Ukrainie szybko skończyła.
    • avatar
     oreonoreon
     -1
     No to się fani konfederacji rozczarowali.
     • avatar
      kitamo
      0
      Ogolnie tak wszyscy jedziecie na Rosje a tu nie chodzi o kraj tylko o rządzących.
      Widzialem ostatnio relacje z wewnątrz co tam sie dzieje - 90% tych ludzi nie chce zadnej wojny ale nic nie mogą zrobic.
      Ludzi protestujących wrzuca sie do pierdla i gwalci/bije tak dlugo az podpiszą papier ze handlowali narkotykami za co dostaja z 20lat.
      Potem maja wybór - wojna albo gnicie w pierdlu.
      Sa tez ludzie ktorzy od razu ida na front i nie protestują bo łatwiej protestuje sie z kałachem w ręku niz w ciasnej celi z 2 byczkami co czają Ci sie na doope.
      Tam bedzie jak za czasów stalinowskich.

      Witaj!

      Niedługo wyłaczymy stare logowanie.
      Logowanie będzie możliwe tylko przez 1Login.

      Połącz konto już teraz.

      Zaloguj przez 1Login