Nauka

Pojawiły się po śmierci. Naukowcy przyglądali się 36 ludzkim zwłokom

przeczytasz w 2 min.

Badania naukowe, które zostały opublikowane w prestiżowym czasopiśmie "Nature Microbiology", dostarczają nam nowych informacji na temat tego, co dzieje się z naszymi ciałami po śmierci.

W szczególności, naukowcy skupili się na roli grzybów i bakterii, które pojawiają się w zwłokach. Według nich, te mikroorganizmy mogą dostarczyć cennych wskazówek dotyczących czasu śmierci.

Farmy zwłok - kluczowe pierwsze 21 dni

W ramach tych badań, naukowcy przeprowadzili szczegółowe obserwacje na 36 zwłokach ludzkich. Te ciała pochodziły od dawców, którzy jeszcze za życia podjęli decyzję o przekazaniu swoich ciał na cele badawcze. Zwłoki te zostały umieszczone na specjalnie do tego celu przygotowanych farmach zwłok, które zlokalizowane były w trzech różnych miejscach - w stanie Tennessee, Teksasie oraz Kolorado. Każde z tych miejsc charakteryzowało się innym klimatem - umiarkowanym, wilgotnym oraz półsuchym.

Jak podaje serwis Live Science, naukowcy zbierali próbki DNA ze skóry zmarłych oraz z gleby otaczającej zwłoki przez pierwsze 21 dni po śmierci. To właśnie w tym okresie następuje najbardziej intensywny rozkład tkanek. Na podstawie zebranych próbek, naukowcy byli w stanie wygenerować duże ilości danych, które pozwoliły im na stworzenie ogólnego obrazu "społeczności drobnoustrojów", inaczej zwanej mikrobiomem, obecnego w każdym miejscu, gdzie znajdowały się badane ciała.

Niezależnie od lokalizacji, klimatu, czy pory roku, naukowcy zauważyli, że na każdym z 36 ciał pojawia się ten sam zestaw około 20 specjalistycznych drobnoustrojów. Jak zauważa serwis Phys.com, te drobnoustroje pojawiały się jak na zawołanie w określonych momentach 21-dniowego okresu obserwacji. Kluczową rolę w ich pojawieniu się odegrały owady.

Dane przydatne do badań kryminalistycznych

Następnie, naukowcy wykorzystali zgromadzone dane oraz informacje pochodzące z wcześniejszych analiz i uczenia maszynowego do stworzenia specjalnego narzędzia. Dzięki temu narzędziu, są oni w stanie określić czas, jaki upłynął od momentu śmierci z dokładnością do trzech dni. Według naukowców, ich odkrycia mogą okazać się niezwykle przydatne podczas prowadzenia badań kryminalistycznych w różnych lokalizacjach i klimatach. Jednak zaznaczają, że potrzebne są dalsze badania, aby usprawnić to narzędzie.

Naukowcy chcą, aby ich narzędzie działało również w realnych warunkach, a nie tylko w tych stworzonych na potrzeby badań. Ciała są często zakopywane, owijane różnymi materiałami, czy umieszczane w zbiornikach wodnych, co sprawia, że są mniej dostępne dla owadów, które odgrywają kluczową rolę w przeprowadzanych badaniach. W takich okolicznościach ciało może rozkładać się inaczej, dlatego konieczne jest sprawdzenie, czy wówczas pojawiają się podobne wzorce.

Profesor David Carter z Uniwersytetu Chaminade w Honolulu, który brał udział w badaniach, stwierdził: "kiedy mówimy o badaniu miejsc śmierci, istnieje bardzo niewiele rodzajów fizycznych dowodów, które można zagwarantować, że będą obecne w każdym miejscu. Nigdy nie wiadomo, czy zostaną odciski palców, plamy krwi lub nagrania z kamery. Ale mikroby zawsze tam będą".

Komentarze

5
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Aquagen
  6
  À propos, polecam książkę Billa Bassa i Jona Jeffersona "Trupia Farma", nie ma w niej żadnego podkolorowywania, tylko fakty. Książka trafiła w moje ręce całkiem przypadkiem, ale naprawdę wciągająca lektura.
  • avatar
   JebacSzatana
   -16
   Nasze dni są policzone na tym swiecie ale istnieje inny lepszy świat do którego możemy trafić dlatego nie bójmy się śmierci ona jest początkiem czegoś o wiele lepszego.
   Wszystko zalezy od tego jak bedziemy żyć. Jeśli poświęcimy życie Bogu i bedziemy żyć zgodnie z jego naukami to bedziemy wyczekiwać naszej śmierci a wręcz zapewniam was ze ten dzień będzie najpiękniejszym dniem waszego życia.
   Gorzej jesli człowiek się zagubi i zamiast żyć dla Boga sprzeda swoją dusze szatanowi a wtedy smierć bedzie wielkim cierpieniem bo dla przyszłej duszy może już nie być ratunku i zamiast trafić do nieba trafi do piekła gdzie spędzi cała wieczność w niewyobrażalnym cierpieniu.
   Ale zawsze jest szansa. Nawet wielcy grzesznicy którzy nikomu nie odebrali życia mogą się nawrócić ale musza być przygotowani ze ich dusze spędza tysiąc lat w czyśćcu gdzie ich dusza zostanie oczyszczona ze zła aby mogli połączyć się na nowo z Bogiem.
   Dlatego je**ac szatana, je**ac szatana!!! Szatan obieca wam wszystko co chcecie tu i teraz ale po śmierci zniszczy wasze dusze!!!!