Smartfony

Polscy operatorzy zarabiają coraz mniej na SMS-ach w roamingu

przeczytasz w 2 min.

Wiadomości SMS wciąż są lubianą przez wielu użytkowników formą komunikacji. Okazuje się jednak, że nie zawsze.

SMS-y w roamingu

Wiadomości SMS wciąż są lubianą przez wielu użytkowników formą komunikacji. Okazuje się jednak, że nie zawsze idzie to w parze z dużymi zyskami operatorów.

Z ostatniego raportu Urządu Komunikacji Elektronicznej wynika, iż ich przychody z SMS-ów wysyłanych w roamingu cały czas spadają. Podczas pobytu za granicą Polacy coraz częściej korzystają bowiem z usług transmisji danych w roamingu i tym samym nie muszą ograniczać się jedynie do krótkich wiadomości tekstowych.

Na przestrzeni ostatnich 3 lat koszt wysłania wiadomości tekstowej w roamingu dla obszaru UE/EEA zmniejszył się prawie o połowę, ale nie przełożyło się to na dużo większe zainteresowanie użytkowników taką formą komunikacji. Niska dynamika wzrostu liczby wysłanych SMS-ów w roamingu w połączeniu ze spadającymi cenami za wiadomości przyniosła efekt w postaci spadku przychodów w tym segmencie usług roamingowych. Najwyższe przychody z SMS-ów (13,8 mln euro) polscy operatorzy zanotowali w trzecim kwartale 2011 roku. Od tego momentu systematycznie malały i w trzecim kwartale 2014 roku osiągnęły wartość 8,9 mln euro.

"Rosnąca popularność urządzeń mobilnych takich jak smartfony, czy tablety wpływa na sposób komunikacji między użytkownikami. Ustalenia raportu UKE pokazują, że obniżanie cen wiadomości SMS w roamingu nie przekłada się na duży wzrost liczby wysłanych wiadomości. Dzieje się tak, ponieważ użytkownicy wykupując pakiet danych w roamingu unikają ponoszenia dodatkowych opłat i komunikują się za pośrednictwem np. komunikatorów mobilnych. Wszystko to w ramach jednej opłaty za pakiet danych. Spadek cen za usługi transmisji danych w roamingu z pewnością przełoży się na dalsze zmniejszanie się przychodów operatorów z SMS-ów w roamingu międzynarodowym." - Marcin Papiński, dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip

SMS roaming

SMS-y przychody

Czyży zatem zaczynał sie zmierzch SMS-ów? Nic podobnego, ponieważ patrząc na ogólną ich kondycję dochodzimy do tezy, która postawiona została w pierwszym zdaniu.

"Nie należy jednak tego raportu interpretować, jako sygnał zmierzchu ery krótkich wiadomości tekstowych. Według ustaleń UKE przychody operatorów w 2013 roku ze wszystkich usług SMS w porównaniu do roku poprzedniego zwiększyły się o 16,5%. Wpływ na taki wynik operatorów z pewnością miała wciąż rosnąca popularność usług marketingu SMS.  Według naszych szacunków w  2014 roku polski rynek masowej wysyłki wiadomości tekstowych (bulk SMS) wart był ponad 75 milionów złotych. Operatorzy mogą zwiększyć swoje udziały w przychodach z takich usług minimalizując ruch SMS-ów wysyłanych przez firmy, które nie posiadają z nimi bezpośrednich połączeń." - - Marcin Papiński, dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip

A jak to wygląda u was? Często korzystacie z tej formy komunikacji?

Źródło: Infobip

Komentarze

11
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  19
  straszne!! zaraza się popłacze :(. zróbmy zrzutę aby nasi biedni operatorzy mieli za co jedzenie kupic.
  • avatar
   miedzianek
   3
   Jak taniej i szybciej jest zadzwonic niz wyslac sms, a i dokladniej sie zrozumie/przekaze...
   • avatar
    Konto usunięte
    3
    sms z UK 12p ,minuta rozmowy 1p :P
    wszystko jasne :)
    • avatar
     Dudzio993
     1
     Lepiej pakiet danych wykupić i wysyłać e-mail. Massanger też jest lepszy i tańszy. FaceTime też dobra alternatywA :).
     • avatar
      Konto usunięte
      1
      OOo biedaczki,za bardzo są łapczywi.Nie zarabiają ponieważ ceny, tych sms jak i rozmów, poza granice naszego kraju są bardzo drogie ,wiec to normalne,że ludzie szukają alternatywy.Ja osobiście posiadam mnóstwo znajomych poza granicami i korzystamy z usług zagranicznego operatora ,gdzie stawki nawet jak na moje skromne zarobki są naprawdę smieszne.Nigdy,przenigdy nie będę korzystał z usług proponowanych na rodzimym podwórku.Jesteśmy okradani na każdym kroku.Biednemu ,zawsze wiatr w oczy wieje.
      • avatar
       ProTofik
       0
       Zakazać messengerów oraz VOIP, albo wprowadzić opłatę sms-ową!
       • avatar
        Hakuren
        0
        (nie)Rząd z pewnością wprowadzi taką samą opłatę jak w przypadku paliw. Ropa staniała o 40% to wymyślono opłatę paliwową, która zamiast obnizyć ceny jeszcze je podniosła. Z SMS-ami i resztą tych bzdur będzie tak samo.

        Ja mam to gdzieś. Nie SMS-uje i nie marnuje czasu na odpowiadanie.
        • avatar
         projectdarkstar
         0
         Jeżeli UE w końcu się odważy i każe znieść roaming wewnątrz UE będziecie drodzy zdziercy zarabiać jeszcze mniej
         • avatar
          Makrel
          0
          Place za tel.w usa 60$ / msc , to jest 4-5 h pracy. W tym mam nielimitowane sms,rozmowy i 4G internet ,po calych stanach. Wykupilem sobie usluge taniego voip do Polandu i place 2.8c za minute . Nawet mi sie nie chce skypa uruchamiac . Niech oni na ziemie zejda z tymi cenami .
          • avatar
           Makrel
           0
           Zapomnialem dodac ze sms-y do Polski mam za darmo :)