Ciekawostki

Kolejne terminale Starlink dotarły do Ukrainy. To dzięki Polsce

przeczytasz w 2 min.

Wojna w Ukrainie trwa już dobre trzy tygodnie i nie widać jej końca. Nasz wschodni sąsiad ciągle ma też problemy z dostępem do Internetu, ale z pomocą przychodzi tutaj najnowszy pomysł Elona Muska – łączność satelitarna Starlink.

Starlink to usługa opracowana przez firmę SpaceX, której celem jest zapewnienie dostępu do internetu praktycznie z dowolnego miejsca na Ziemi – jest to możliwe dzięki specjalnym satelitom poruszającym się po orbicie planety.

Z usługi korzysta także Ukraina, która wskutek wojny z Rosją została odcięta od tradycyjnego połączenia z siecią. Pod koniec ubiegłego miesiąca Elon Musk dostarczył na terytorium kraju specjalne terminale, które umożliwiają komunikację ze światem.

Polska kupiła dla Ukrainy kolejne terminale Starlink

Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, poinformował w mediach społecznościowych o kolejnej dostawie „Starlinków”. Za prezent podziękował Elonowi Muskowi (ten niedawno zainstalował na orbicie kolejną partię satelitów), ale też polskiemu rządowi i firmie PKN Orlen.

Podziękowania nie są przypadkowe, bo to właśnie polski koncern paliwowo-energetyczny zakupił nową partię terminali dla Ukrainy - sprzęt już pomaga utrzymywać naszemu sąsiadowi nieprzerwany kontakt ze światem. Daniel Obajtek, prezes Orlenu opisuje to w następujący sposób:

To było trudne, ale bardzo ważne zadanie. Udało nam się w ekspresowym tempie przekazać Ukrainie dużą partię Starlinków, które umożliwią jej kontakt ze światem. Wspieramy naszych sąsiadów i pozostajemy solidarni z Ukrainą i jej obywatelami.

Miejmy nadzieję, że zakup pomoże Ukrainie i będzie ona mogła przetrwać w trudnych czasach. Warto bowiem dodać, że komunikacja Starlink jest odporniejsza niż tradycyjna infrastruktura sieciowa. Pod tym względem kraj już nie musi obawiać się działań Rosji.

Źródło: Twitter @ Mychajło Fedorow, Twitter @ Daniel Obajtek

Komentarze

9
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  zack24
  4
  Nie zazdroszczę Ukraińcom sytuacji w jakiej się znaleźli, chociaż Polandia to może być potencjalnie kolejny cel cara. Zastanawiam się co będzie jak oni wszyscy ruszą do domu odbudowywać ojczyznę, to kto u nas będzie pracował. Taka podobna sytuacja będzie jak w GB po brxicie...(?)
  • avatar
   arekx
   1
   Kupił terminale? Czyli Musk nie sponsoruje tego?
   • avatar
    sn00p
    -8
    Spoko jak wojna się skończy to UPC, Vectra i INEA zainstalują Internet w całej Ukrainie za darmo a Orlen będzie opłacał im rachunki. So Cute :)
    • avatar
     stalkerpl
     -9
     dlaczego Polak głupi przed szkodą a po szkodzie jeszcze głupszy, to chyba przez solidarność, wiadomo że mniejszości powodują problemy szczególnie gdy kraj pogrąży się w kryzysie ale po co wybiegać w przyszłość...
     • avatar
      pawluto
      -10
      No bo na Ukrainie niczego im nie potrzeba tylko internetu ...
      Ręce opadają nad naszym rządem który marnuje nasze pieniądze i zadłuża nasz kraj na niebotyczne sumy...