Pamięć RAM

Nadchodzą polskie pamięci DDR5. Ujawniono pierwsze szczegóły

przeczytasz w 2 min.

Marka Goodram Industrial zapowiada wprowadzenie pierwszych modułów pamięci DDR5, które trafią do urządzeń przemysłowych, centrów danych i superkomputerów. Sklepowa premiera dopiero przed nami, jednak już teraz możemy Wam zdradzić pierwsze szczegóły o sprzęcie.

Goodram Industrial zapowiada przemysłowe pamięci DDR5

Polski producent rozpoczął wewnętrzny program testowy i z powodzeniem wyprodukował moduły w technologii DDR5 UDIMM i SODIMM o częstotliwościach 4800 MHz. Moduły będą dostępne w dwóch pojemnościach: 16 GB i 32 GB oraz w dwóch formatach: UDIMM (288-pin) i SODIMM (262-pin).

Wiesław Wilk, prezes Wilk Elektronik - właściel marki Goodram Industrial, zdradził, że nowe pamięci będą bazować na wyselekcjonowanych kości SK Hynix i Samsung:

Moduły pamięci Goodram Industrial DDR5 będą przez nas produkowane ze starannie wyselekcjonowanych, przemysłowych kości pamięci dostarczanych przez światowych producentów układów scalonych tj. marki Hynix oraz Samsung.

Moduły DDR5 oferują szybkość transferu 4800 MT/s, czyli o 50% wyższą względem poprzedniej generacji DDR4. Każdy z modułów wykorzystuje dwukanałową architekturę, co oznacza, że jest on podzielony na dwa zupełnie niezależne 32-bitowe adresowalne podkanały - takie rozwiązanie zwiększa wydajność i zmniejsza opóźnienia w dostępie do danych dla kontrolera pamięci. Ponadto wprowadzono system korekcji błędów ODECC (On-Die Error Correction Code), który umożliwia korekcję błędów, zwiększając tym samym niezawodność samego modułu.

Goodram Industrial - pamięci DDR5 SODIMM

Warto dodać, że nowe moduły są zasilane niższym napięciem (1,1 V vs 1,2 V), co pozwala zaoszczędzić energię i obniżyć temperaturę pracy urządzeń. Dodatkowym atutem jest tutaj układ PMIC (Power Management Integrated Circuit), który odpowiada za zarządzania zasilaniem bezpośrednio z poziomu modułu – zapewnia on lepszą regulację mocy, poprawia integralność sygnału oraz zmniejsza zakłócenia.

Kiedy premiera pamięci GOODRAM DDR5?

Na premierę pamięci będziemy musieli jeszcze trochę poczekać - oficjalny program walidacji i dystrybucja pierwszej partii produktu rozpocznie się na początku IV. kwartału 2022 roku. Na tym plany producenta się nie kończą, bo zapowiada on niezwłoczne wprowadzenie do oferty modułów o częstotliwości sięgającej nawet 6400 MHz.

PS. Przy okazji udało nam się dowiedzieć, że polski producent planuje też wydać konsumenckie moduły DDR5 – zarówno w wersji standard, jak i z podświetleniem RGB LED. Ich premiera ma się odbyć na targach IFA 2022 we wrześniu. Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać.

Źródło: GOODRAM

Komentarze

12
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Xclusive
  5
  To świetna wiadomość, mam nadzieję że wprowadzą szybko kości z zegarem im bliżej 6000 MHz lub wyżej tym lepiej tak by można było je już kupić do Intel Raptor Lake i płyt Z790 ( premiera jest planowana w okolicach października ). Mam na dzieję że nie wrzucą na początku tylko 4800 MHz bo to za mało jak na DDR5 gdzie obecnie Kingstone 5600-6000 MHz można kupić w bardzo ok cenach.
  • avatar
   Ziomboy451
   4
   Najważniejszym szczegółem była by cena :D
   • avatar
    Konto usunięte
    1
    tak patrzę sobie na te kości, w tekście jest mowa o korekcji ECC, a tu bach, 8 kostek RAM na laminacie. to jak takie ECC ma być robione? nie ma też słowa czy to są buforowane, czy niebuforowane ramy. w przemyśle powinny być buforowane, nie tylko dlatego aby dało się więcej modułów na kanał/bank wsadzić, ale tez zwięszyć odporność na zakłócenia.

    więc pytam, coś nie tak z tymi ramami czy z artykułem?
    • avatar
     uraharu
     1
     z niecierpliwością czekam na nową platformę AM5 i DDR5 :) przyjdzie pora na wymianę komputera
     • avatar
      Rafs0n
      0
      Ja nie kupię już pamięci od GoodRam dwa razy się naciąłem przy ddr2 i ddr3 taki chłam jakich mało było nie to samo co było przy Kingstone, Geil, Corsair czy G.Skill mam i do dzisiaj działają a wszystkie goodramy poszły na elektro-złom albo zostały zwrócone bo powodowały tylko problemy. Kolega tańszym kosztem też kupił i miał problemy przy ddr4 były wymienione 3 razy i ostatecznie zwrócone, kupiło się chyba teamgroup bo w podobnej cenie i do dzisiaj działają. Ja nie wiem testy jakości w tym goodramie są robione przez majstra po dwóch głębszych?
      • avatar
       stalkerpl
       0
       niech goodram sam zacznie produkować układy scalone, już pora uniezależnić się od zagranicznych firm
       • avatar
        Wenezo
        0
        LUX
        • avatar
         Stanley1408
         0
         CZŁOWIEKU KIEDY TY SIĘ OGARNIESZ IDŹ DO JAKIEGOŚ ZNACHORA MOŻE POPRAWI TWOJE WYPOWIEDZI ALBO PRZYNAJMNIEJ POSTARA SIĘ ZMIENIĆ TYTUŁY ART.