Internet

Ponad połowa ludzi na świecie bez dostępu do Internetu

przeczytasz w 1 min.

Internet. Dla większości z nas jest czymś zupełnie normalnym, a ponad połowa populacji nie ma do niego dostępu.

internet laptop

43,4 proc. ludzkości ma dostęp do Internetu. To oznacza, że 56,6 proc. ludzi na świecie wciąż musi sobie radzić bez niego. To dane z opublikowanego dopiero co raportu Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego (ITU).

Liczba osób mających dostęp do globalnej sieci rośnie z miesiąca na miesiąc, dzięki ogólnemu rozwojowi rynku, zwiększeniu popularności usług mobilnych oraz inicjatywom, takim jak Internet.org. Dziś dostępem do Internetu cieszyć może się już 3,2 mld ludzi (co stanowi 43,4 proc. ziemskiej populacji). Czy wzrost naprawdę jest tak ogromny? Zdecydowanie tak – wystarczy bowiem wspomnieć, że w 2010 roku „podłączony” był tylko co trzeci mieszkaniec naszej planety.

Oczywiście różnice w dostępie do Internetu zależą w dużej mierze od kraju. I podczas gdy w silnie rozwiniętych państwach z globalnej sieci korzysta 81,3 proc. gospodarstw domowych, to już w rozwijających się odsetek ten wynosi 34,1 proc., a w krajach o najsłabszej gospodarce – zaledwie 6,7 proc.

Analitycy z Międzynarodowego Związku Telekomunikacyjnego prognozują, że do 2020 roku dostęp do Internetu będzie miało około 56 proc. gospodarstw domowych na całym świecie. To, czy ten cel uda się osiągnąć, zależy w dużej mierze od dalszej kondycji rynku i efektywności inicjatyw poszerzających dostęp do sieci.

Ranking ITU 2015

Międzynarodowy Związek Telekomunikacyjny stworzył również ranking krajów pod względem dostępności Internetu, częstotliwości korzystania z niego i wiedzy na jego temat. Sklasyfikowanych zostało 167 krajów, a liderem (ze wskaźnikiem 8,93) okazała się Korea Południowa, wyprzedająca Danię (8,88) i Islandię (8,86).

Polska uplasowała się dopiero na 44. miejscu (wskaźnik 6,91). Z opublikowanych przez ITU danych wynika, że dostęp do Internetu ma 74,76 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju. Pełen ranking z raportami krajowymi znajdziecie w tym miejscu.

ITU Polska
Kliknij, aby zobaczyć dodatkowe informacje.

Źródło: ITU, Antyweb, PCMag

Komentarze

13
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  11
  wielkie mi halo kiedyś nie było internetu i też ludzie sobie radzili.
  • avatar
   kokosnh
   10
   szczerze to mnie to bardzo nie obchodzi...
   • avatar
    Balrogos
    9
    To naprawde straszne #problemyierwszegoświata
    • avatar
     Wasek
     3
     Wolałbym, żeby zajęli się problemem dostępu do wody zdatnej do picia dla ludzi z krajów trzeciej świata a nie tym, że nie mogą wejść na 'fejsa'.
     • avatar
      darkowal
      1
      Połowa ludzi na świecie to imigranci
      • avatar
       michael85
       0
       Mam pomysł jak rozwiązać ten problem. Wpuśćmy wszystkich do Europy! No dobra to nie ja wymyśliłem. To Angela.
       • avatar
        AntySyjon
        0
        No tylu ludzi nie ma neta, straaaszne. Drugie tyle bez ciepłego posiłku i to chyba większy problem, albo ja już nie nadążam za czasami
        • avatar
         Mariano_
         0
         Patrząc na to jak strasznie zepsuł się internet od nadmiaru trolli, to raczej niechętnie mi się widzi ich większa masa, zwłaszcza z Afryki. :D
         • avatar
          anitkaaaaa
          0
          A może to i lepiej? sama korzystam z Internetu non stop.. To jak uzależnienie. Kiedyś miałam czas na wszystko, teraz nie mam na nic..
          • avatar
           belixa
           0
           Ja mam 3 internety w domu. Liczy się? :)