Bezpieczeństwo

Holender prawie sprzedał niemal wszystkich Austriaków!

przeczytasz w 1 min.

Dane osobowe nieomal wszystkich obywateli Austrii, chciał sprzedać holenderski haker. Policja ujawnia szczegóły dochodzenia i aresztowania.

Dane osobowe niemal 9 milionów Austriaków

Holenderska policja ujawniła, że w listopadzie aresztowany został haker, który w maju 2020 roku uzyskał dostęp do danych osobowych niemal dziewięciu milionów obywateli Austrii. Biorąc pod uwagę, że liczba ludności tego kraju wynosi 9,090 miliona (stan na 2022 rok), oznacza to, że haker uzyskał dostęp do danych nieomal każdego z obywateli.

Organy ścigania podały do wiadomości, że zestaw skradzionych danych osobowych obejmował pełne imię i nazwisko, płeć, pełny adres i datę urodzenia. Śledczy potwierdzili autentyczność zbioru danych i zaznaczyli, że haker zamieścił informacje na forum internetowym, przez co mogły one już wcześniej wpaść w ręce nieznanych kryminalistów. Takie działanie cyfrowego przestępcy sugeruje, że nieznane osoby zapłaciły już za dostęp do tych danych.

Oświadczenie wydano z opóźnieniem, by nie utrudniać śledztwa

25-letni haker został aresztowany w mieszkaniu w Amsterdamie i był wcześniej znany międzynarodowej oraz holenderskiej policji. Nie udało się niestety ustalić, kto uzyskał dostęp do informacji obywateli Austrii, lecz dochodzenie w sprawie nadal trwa. Informację podano najprawdopodobniej, aby przestrzec narażonych Austriaków przed możliwymi próbami wykorzystania ich danych osobowych. 

Odkryto, że 25-latek oferował w Internecie również „podobne zestawy danych" z Włoch, Holandii oraz Kolumbii. Nieźle ilustruje to fakt, że nasze dane nie są bezpieczne, czegokolwiek byśmy nie robili i powinniśmy z dużą starannością sprawdzać wszelkie próby nieuprawnionego wykorzystania ich przez osoby trzecie. Ochrona naszych danych to nie tylko kwestia programów rządowych, takie jak wprowadzone w Polsce RODO, ale też kwestia naszej osobistej odpowiedzialności i zabezpieczania danych w internecie, na przykład dzięki ustawieniom prywatności Google.

Źródła: engadget, reuters, statistik.at 

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Janisz
  26
  Taka skala kradzieży oznacza że to nie google czy inne społecznościowe g..o dało ciała, tylko instytucja rządowa, a nasze kochane rządy chcą mieć nieskrepowany dostęp nawet już do rozmów i wiadomości i ... konta bankowego. Jak się chronić panie redaktorze przed nieudolnością i partactwem urzędników państwowych?
  • avatar
   xmexme
   17
   "Holender prawie sprzedał niemal wszystkich Austriaków" ale brak informacji ile kosztuje jeden Austriak, a chciałem sobie kupić jakiegoś.
   • avatar
    zack24
    6
    Holandia :) Teraz Nederland - Niderlandy. Skąd on wziął tych austriackich niewolników na sprzedaż? Klonował?
    • avatar
     que_pasa
     3
     To był holenderski kuzyna Sasina
     • avatar
      Kasuja Wpisy Automatem
      1
      no nieźle As-sasin-creed :)