Ciekawostki

T-Mobile wprowadzał klientów w błąd?

przeczytasz w 2 min.

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko T-Mobile, z powodu wprowadzania w błąd konsumentów. Problematyczne okazuje się hasło, jakim sieć reklamowała swoją promocję na Internet.

UOKiK stawia zarzuty T-Mobile

T-Mobile, zgodnie z ostatnim raportem Urzędu Komunikacji Elektronicznej, jako jedyna sieć w Polsce regularnie zyskuje nowych klientów. Atrakcyjne promocje oferowane przez operatora zwróciły jednak uwagę nie tylko potencjalnie zainteresowanych nimi osób, ale też prezesa UOKiK, Tomasza Chróstnego. Wszczął on postępowanie przeciwko T-Mobile Polska, z uwagi na ofertę promowaną hasłem reklamowym „1200 GB za darmo na rok”, dostępną od 7 lutego 2022 roku.

Zdaniem UOKiK hasło to może wprowadzać w błąd, a same warunki promocji nie są tak klarowne, jak być powinny. Choć w reklamie zewnętrznej oferty pojawia się kod QR, który odsyła do strony internetowej, to nie może to zostać uznane za wystarczające poinformowanie konsumentów o istotnych zasadach promocji.

Informacje o szczegółowych warunkach pozostają prawie niewidoczne, zapisane kilkunastokrotnie mniejszą czcionką, u dołu materiałów handlowych. Analiza materiałów reklamowych w przestrzeni miejskiej wykazała, że są one nieczytelne i nawet najbardziej uważny konsument nie ma możliwości poznania szczegółów promocji.

Hasło promocyjne T-Mobile sugeruje, że klient otrzyma jednorazowy pakiet danych o wielkości 1200 GB, jednak w rzeczywistości otrzymuje on kilkanaście mniejszych pakietów i to pod warunkiem, że uiści opłaty cykliczne (wynoszące co najmniej 35 zł). Jak tłumaczy to Tomasz Chróstny:

Gdyby konsumenci od razu dysponowali pełnymi informacjami dotyczącymi promocji i wiedzieli, że muszą w ciągu roku wydać co najmniej 420 zł, aby dostawać co miesiąc 100 GB internetu, mogliby nie zdecydować się na skorzystanie z oferty.

Co grozi T-Mobile?

Jak informuje UOKiK, warunki oraz sposoby prezentacji oferty T-Mobile nie zmieniły się w znaczący sposób od samego początku trwania promocji, mimo, że prezes Urzędu wystosował tzw. wystąpienie miękkie - sygnalizujące, iż może to wprowadzać klientów w błąd.

Operator komórkowy otrzymał zarzuty i, jeśli się potwierdzą, grozi mu kara wynosząca nawet do 10% rocznego obrotu spółki.

Źródło: uokik.gov.pl

Komentarze

10
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  JaYmZ
  12
  A to pierwszy raz operator sieci komórkowej robi swoich klientów w wała? Tego typu praktyki powinny być surowo karane.
  Ale w dzisiejszym świecie kasa tylko się liczy. Smutne, ale prawdziwe.
  • avatar
   zack24
   4
   Kiedy widzę, że ktoś chce mi coś dać za darmo, to od razu zapala się czerwona kontrolka. Ale oczywiście są tacy, którym nawet jak się tłumaczy 5 razy to i tak nie skumają o co chodzi. Ostatnio dokładnie tę reklamę omawiałem z kolegą, który musiał graficznie wytłumaczyć komuś z rodziny, że jeśli pójdzie jako klient t-mobile i poprosi o te 1200 GB to dostanie ale pod warunkiem, że przyjmie również nową fakturę. Co ciekawe, nie było oferty za te same pieniądze miesięcznie bez internetów...
   • avatar
    Johnyfin
    1
    Co to za dziwolongi a Polsce?! Po wielu latach nadal sie dziwie. U nas we Finlandii juz od wielu, wielu lat internet mobilny jrst darmowy i bez limitiw w abonamencie, praktycznie za darmo.
    • avatar
     pawluto
     0
     Kolejny raz ten niemiecki operator oszukuje swoich abonentów...!
     • avatar
      piterka35
      0
      Nie 35 zł tylko 30 zł które i tak płacę w taryfie na kartę i tylko jakiś debil może nie rozumieć tej promocji, ale nic dziwnego w tej skardze przecież prezes z PiS-u.
      • avatar
       Kasuja Wpisy Automatem
       0
       jak ja nie znoszę tych telekomów. co chwila jakaś lukrowana ściema. jak dla mnie szczyt osiągnął play. jak tylko upc wpadło do play, wypowiedziałem umowę na neta. spadówa. i tak ledwie wytrzymywałem z samym upc, którego w osobistym rankingu też postrzegam jako bliskiego dna.