Płyty główne

Masz taką płytę główną? Lepiej uważaj na aktualizację BIOS

przeczytasz w 2 min.

Korzystacie z płyt głównych Gigabyte Z790? Lepiej nie aktualizujcie UEFI BIOS do najnowszej wersji. Nowe oprogramowanie nie działa jak należy, a w sieci pojawia się coraz więcej wpisów rozgoryczonych użytkowników.

Nowe płyty główne oferują obsługę kilku generacji procesorów, a producenci udostępniają aktualizacje przy premierze nowych jednostek. Tak samo miało być po premierze procesora Intel Core i9-14900KS

Gigabyte przygotował dla płyt głównych Z790 testową aktualizację oprogramowania UEFI BIOS, która wprowadzała wsparcie dla nowego, topowego modelu. Wygląda jednak na to, że oprogramowanie nie działa jak należy. 

Problemy z płytami głównymi Gigabyte Z790 

W ostatnim czasie w sieci pojawiła się masa opinii użytkowników płyt głównych Gigabyte Z790, którzy zaktualizowali UEFI BIOS do najnowszej wersji i mają problemy z działaniem komputera.

Jeden z użytkowników serwisu Reddit relacjonuje: 

Właśnie skończyłem samodzielne składanie komputera i chcę zainstalować system Windows 11 przy użyciu rozruchowego USB. 

Aby to ułatwić, najpierw zaktualizowałem BIOS z oryginalnej wersji do najnowszej wersji pobranej ze strony Gigabyte. 

BIOS przestaje rozpoznawać klawiaturę i mysz 30 sekund po załadowaniu BIOS-u 

Inny użytkownik serwisu Reddit ma problemy ze zmianą parametrów komputera: 

Jestem ciekaw, czy ktoś już zaktualizował BIOS do najnowszej wersji F13D, która została wydana dla płyty Z790 AORUS Master? Zaktualizowałem dzisiaj i komputer uruchamia się i działa dobrze, przechodzi testy pamięci i testy warunków skrajnych bez problemu, ale jeśli uruchomię BIOS, nie mogę nic zmienić. Bez względu na to, co zrobię lub kliknę, przez pierwsze 10 sekund BIOS zawiesza się, a mysz i klawiatura przestają działać. Muszę wyłączyć komputer, włączyć go ponownie i uruchomić system Windows. Nie jestem w stanie zmienić niczego w BIOS-ie; nie mogę nawet ustawić XMP, ponieważ zawiesza się, zanim zdążę. Suma kontrolna jest w porządku (999B) i przeflashowałem go, ale nadal mam ten sam problem. 

Nie brakuje też głosów krytyki względem producenta: 

Cześć, czy nadal jest możliwe przywrócenie starego biosu za pośrednictwem systemu Windows? zablokowałem płytę główną, ponieważ nikt w gigabyte nie testuje ich oprogramowania. na najnowszym biosie F6d zawiesza się po 3 sekundach bez względu na to, co robię. dzięki Bogu nadal mogę uruchomić system Windows! 

ale nie mogę uzyskać dostępu do biosu, aby przywrócić. naprawdę nie wiem, co robić, proszę o pomoc 

Gigabyte - aktualizacja UEFI BIOS
Testowe wersje UEFI BIOS oznaczono dodatkową liderą (np. F5d) - takie oprogramowanie nie przeszło pełnych testów producenta i może nie działać w pełni stabilnie

Wszyscy użytkownicy zaktualizowali oprogramowanie do najnowszej wersji BETA, która wprowadza obsługę procesora Intel Core i9-14900KS. Oczywiście mówimy o testowej wersji, która nie przeszła pełnych testów producenta. Problem w tym, że oprogramowanie stwarza poważne problemy - po aktualizacji nie można zmienić ustawień lub menu zawiesza komputer.

Jeśli korzystacie z płyty głównej Gigabyte Z790, lepiej wstrzymajcie się z aktualizacją oprogramowania do przygotowania kolejnej wersji UEFI BIOS (jeśli napotkaliście na podobne problemy, możecie próbować przywrócić poprzednią wersję przez funkcję Q-Flash).

Źródło: Reddit, UnikosHardware

W artykule znajdują się linki afiliacyjne, przekierowujące do zewnętrznych stron zawierających produkty i usługi, o których piszemy. Otrzymujemy wynagrodzenie za umieszczenie linków afiliacyjnych, jednakże współpraca z naszymi Partnerami nie ma wpływu na treści zamieszczane przez nas w serwisie, w tym na opinie dotyczące produktów i usług Partnerów.

Komentarze

4
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  -2
  Nigdy więcej Gigabite/AORUSa...
  • avatar
   DezMond
   0
   ja czekam, az gigabyte w koncu poprawnie zrobi bios, tak by ddr5 7200mhz pracowały jak nalezy.
   • avatar
    KMN123
    0
    Miałem duże zaufanie do MB od Gigabyte ale chyba przez ostatnie 2 lata coś niedobrego się dzieje w tej firmie. Porównując ich MB pod AM5 z innymi producentami (Asrock, Asus) nie wypadają zbyt dobrze zarówno cenowo jak i konfiguracyjnie.
    • avatar
     Raider0001
     0
     Czubek góry lodowej ten problem biosów, normalne u nich to pękające pcb, kruche plastiki, problemy latencji, długie uruchamianie, głośne vrm itd.