Płyty główne

AMD znalazło rozwiązanie problemów z płytami X570 i B550 - wiemy kiedy pojawią się poprawki

przeczytasz w 1 min.

Niedziałające porty USB stały się zmorą posiadaczy płyt głównych AMD X570 i B550. Mamy jednak dobre wieści - producent znalazł rozwiązanie problemu, a użytkownicy wadliwego sprzętu niedługo otrzymają poprawkę.

Temat problemów z płytami głównymi AMD X570 i B550 był przez nas poruszany w ubiegłym miesiącu. Chodzi o niepoprawne działanie USB – użytkownicy zaczęli się uskarżać na niespodziewane rozłączanie portów.

Przyczyny usterki początkowo były nieznane, a użytkownicy próbowali różnych, mniej lub bardziej skutecznych rozwiązań.

AMD B550 vs B450 vs X570

AMD znalazło rozwiązanie problemów z portami USB

Istotną rolę odegrała tutaj społeczność platformy Reddit, która współpracowała z producentem w celu wykrycia źródła problemów.

AMD przygotowało nowy mikrokod AGESA 1.2.0.2, który rozwiązuje następujące usterki:

 • problemy z działaniem PCI-Express 4.0
 • rozłączanie portów USB
 • problemy z dźwiękiem przez USB 2.0

Kiedy zostanie udostępniona poprawka dla płyt głównych X570 i B550?

Nowy mikrokod będzie wdrożony przy okazji kolejnych aktualizacji BIOS-ów dla płyt głównych – według oświadczenia AMD, pliki zostaną udostępnione producentom sprzętu w kolejnym tygodniu.

Kiedy nowe BIOS-y zostaną udostępnione użytkownikom? Dużo w tej kwestii będzie zależeć już od producenta płyty, ale możemy oczekiwać, że pierwsze (testowe) aktualizacje pojawią się w kwietniu. Jeśli odnotowaliście problemy z portami USB lub PCI-Express 4.0, warto śledzić stronę ze wsparciem technicznym dla danego modelu.

Jeżeli po aktualizacji BIOS-u z mikrokodem AGESA 1.2.0.2 nadal występowałyby podobne problemy, producent zachęca do raportowania błędów za pomocą narzędzia AMD Bug Report Tool lub bezpośrednio przez wsparcie techniczne.

Źródło: Reddit @ u/AMDOfficial

Zobacz więcej o płytach głównych:

Komentarze

15
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Witalis
  2
  Oooo nawet nie wiedziałem, ze mam defekt USB na mojej X570 od Aorusa... Ale dopiero mam ją od półtorej roku więc mogłem jeszcze nie zauważyć XD
  • avatar
   awesome1337
   0
   Lepiej późno niż wcale aż trochę słabo że trzeba było czekać dobrze ponad pół roku aż przyznanli ze rzeczywiście jest problem
   • avatar
    Faflucy
    0
    Wiecie że nic nie wiecie. Kolejny artykuł z o niczym. Jeżeli piszecie że wiecie to poprosimy o konkretne daty .
    • avatar
     KENJI512
     0
     To są jakieś jaja, płacisz po 1000-2000zł za płytę główną a ta ponad pół roku nie działa, jak powinna :D
     • avatar
      Konto usunięte
      0
      @Paweł, "wiemy" to twoje drugie imię :)
      • avatar
       Plooto
       0
       Od trzech miesięcy mam kompa na B550, mam bezprzewodową klawiaturę i myszkę Logitech podłączoną przez oryginalny odbiornik USB. Co nieokreślony czas przerywa mi działanie. Podczas pracy da się to odczuć, podczas grania szlak mnie trafia. Czy to może być ten problem z USB?
       • avatar
        Konto usunięte
        0
        jeszcze tu Witam, Ja tak jak któryś z kolegów proszę cie Paweł żebyś w końcu wezwał hydraulika i te twoje bzdurne wycieki uszczelnił dla mnie jesteś miernym redaktorem czytam tylko ta aby się pośmiać, Sorry ale ty masz problem z doborem słów to moja opinia, oczywiście możesz się z tym nie zgadzać ale naprawdę spróbuj zmienić styl.
        pozdrawiam. Stanley.