Procesory

Intel szykuje kolejną podstawkę pod procesory. Gniazdo LGA 1851 potwierdzone

przeczytasz w 2 min.

Intel wprowadza nową podstawkę co dwie generacje procesorów. Podobnie będzie i tym razem - potwierdzono, że modele Meteor Lake-S będą wymagać płyt głównych z nową podstawką LGA 1851.

Chyba zdążyliśmy się przyzwyczaić, że Intel wprowadza nową podstawkę co dwie generacje procesorów. Obecne modele Intel Raptor Lake-S (np. Core i9-13900K) ciągle korzystają z płyt głównych z podstawką LGA 1700. Podobnie powinno być z nadchodzącymi układami Raptor Lake-S Refresh. Wygląda na to, że z kolejną generacją nie będzie tak dobrze – potwierdzono, że wraz z modelami Meteor Lake planowane jest wprowadzenie nowej podstawki LGA 1851.

Procesory Intel Meteor Lake pod nowe płyty główne LGA 1851

Procesory Meteor Lake zostały zapowiedziane już jakiś czas temu. Doczekamy się sporej rewolucji, bo układy mają bazować na konstrukcji opartej o kilka jąder krzemowych, które będą produkowane w różnych litografiach (Intel 4, Intel 20A i TSMC N3).

Intel Meteor Lake
Plany wydawnicze procesorów Intel - modele Meteor Lake i Arrow Lake będą korzystać z budowy opartej o kilka jąder krzemowych

Nieoficjalnie wiadomo, że producent zastosuje tutaj hybrydową architekturę opartą o rdzenie Redwood Cove i Crestmont. Do tego możemy spodziewać się wydajniejszej grafiki opartej o architekturę Xe-LPG oraz szybszego, zintegrowanego kontrolera pamięci DDR5 RAM.

Intel LGA 1851
Na stronie Intel pojawiły się linkowania, które sugerują wprowadzenia gniazda LGA 1851 w procesorach Meteor Lake

Niestety, konieczne będzie również wprowadzenie nowych płyt głównych – do obsługi układów Meteor Lake-S wymagane będzie gniazdo LGA 1851 (oznaczenie pojawiło się w dokumentacji producenta). Według wcześniejszych informacji, podstawka ma mieć ten sam kształt co obecnie stosowane gniazdo LGA 1700, ale będzie korzystać z większej liczby pinów.

Intel LGA 1851 - budowa gniazda
Podstawka LGA 1851 ma mieć takie same wymiary co LGA 1700, ale będzie się różnić liczbą pinów

Oznacza to, że osoby planujące przesiadkę na „Meteora” będą musiały dokupić też płytę główną. Dobra wiadomość jest taka, że ta sama płyta powinna obsługiwać też kolejną generację procesorów Arrow Lake.

Dajcie znać w komentarzach, czy tak częste zmiany podstawki są dla Was problemem czy nie ma to większego znaczenia. Dla porównania, AMD wraz z wprowadzeniem gniazda AM5 potwierdziło jego wsparcie co najmniej do 2025 roku.

Źródło: VideoCardz, BenchLife

Komentarze

25
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  Konto usunięte
  8
  W pełni spodziewana informacja. Nowa podstawka tak bez powodu, przecież to tradycja. Dlatego AM5 jest tym projektem na przyszłość. Co do Intela to mają okazje by poprawić mechanizm mocujący procesor by uniknąć, górek, łuków i wybrzuszeń it., skoro ma być ten sam kształt.
  • avatar
   Ruffriders1988
   8
   Nic nowego, u Intela podstawka co maks 1.5 roku u AMD raz na 5 lat. Nie ważne że AMD nie jest liderem FPS w każdej grze, szanuje swoje pieniądze, wybrałem AM4 z 5900X i mam cepa na kolejne 5 lat.
   • avatar
    Blejd
    4
    Ktoś jeszcze zmienia procki i mobo co generacje ? .. może są tacy fanatycy , ja zmieniam wtedy kiedy widzę tego sens :) , Meteor Lake wyjdzie pewnie w 2014r dopiero bo w 2013 ma wyjść KS i refreshe 13gen. i Meteor ma mieć max 6 pcore.
    • avatar
     Yetii
     3
     Bo za tanio było. No i podobnie jak w święta Kevin znowu jest sam w domu, Intel zmienia podstawkę.
     • avatar
      KMN123
      1
      Zmiana podstawki co 2 generacje CPU, to max. 4 lata "życia na topie" MB. Dużo i mało zarazem. LGA1851 tworzone jest chyba tak naprawdę tylko i wyłącznie pod wymagania CPU. Nie będzie zmiany PCI-e czy DDR5. Nie wiem więc dlaczego ilość pin-ów musi ulec zmianie? Więcej prądu? A może więcej linii PCIe? W kosztach przełoży się to na cenę nowej MB - jeżeli ktoś będzie chciał upgrade-ować z i13 do i14. Zostaną do wykorzystania DDR5. A czy będzie warto, to zależeć będzie od wzrostu wydajności. Dla 5-10% - bez sensu. Powyżej 15% i ew. znaczącego wzrostu wydajności modułu graficznego - już tak.
      • avatar
       Wenezo
       1
       mogli by dać jakąs insza od razu coś w stylu lga 5600
       • avatar
        losiaczek1
        1
        W czasach kiedy MB potrafi być dużo droższe niż CPU to nie jest dobra wiadomość.
        • avatar
         levusek1992
         1
         Na AM4 po 5 latach zmieniłem procka i FPSy w grach wzrosły kosmicznie :D
         • avatar
          FunkyKoval
          -1
          Zmiany podstawek tak często zapewne wynikaja z braku dalekosiężnych planów INTEL-a, w sensie że nie znaja ani planowanych technologii ani w związku z tym rezerw mocy i miejsca które powinni zrobić.
          Dlatego muszą robić nowe podstawki kiedy wchodzi nowy CPU obsługujący nowe rodzaje pamięci RAM, szyn danych czy zasilania.
          Z tego punktu widzenia oferta AMD wygląda lepiej jak mówimy o dopracowaniu i planowaniu.
          Oferta AMD bardziej dopracowana i kompleksowa, zaplanowali o wiele bardziej szczegółowo produkty które wprowadzają i dalej w przyszłość, tuitaj wychodzi że INTEL wcale nie ma tego w szufladach czym tak sie chwalił.
          Szuflady niestety puste a ja cały czas jadę na 4-tej generacji i7 i ze wszystkim daje radę.
          • avatar
           exodusxxl
           0
           Coś nowego xD To i tak dobrze, że prze 13... Generacji nie wymyślił czary mary i nie zablokował płyt Z690 czy B660, mimo że i tak wprowadził Z790 i B670 :P
           • avatar
            piotr.potulski
            0
            Wincyyyyjjjj podstafkuf!!!