Procesory

Intel porzuca platformę dla entuzjastów. Co zamiast niej?

przeczytasz w 1 min.

Intel porzuca platformę dla entuzjastów – już nie będzie HEDT z procesorami Core X. Zamiast niej przygotowuje coś innego.

Mijający rok był wyjątkowo udany dla Intela – wszystko za sprawą świetnych procesorów Core 13. generacji (testowaliśmy Core i9-13900K i Core i5-13600K). W przyszłym roku planowane są kolejne jednostki do komputerów i stacji roboczych. Jeśli liczyliście na nowe modele dla entuzjastów (HEDT - High-end Desktop), to niestety nie mamy dobrych wieści.

Intel porzuca platformę dla entuzjastów. W planach modele Xeon

W sieci pojawiły się nowe slajdy z planami wydawniczymi producenta, które przedstawiają segment mainstreamowych stacji roboczych - do tej pory obecne były tutaj modele Xeon i Core X (w tym flagowy Core i9-10980XE). Teraz szykują się zmiany.

Intel - plany wydawnicze procesorów

Intel zdecydował o porzuceniu procesorów Core X, więc w segmencie stacji roboczych pozostaną tylko jednostki Xeon W – w przyszłym roku producent planuje wypuścić modele Xeon W-2400 (Sapphire Rapids-64L) pod gniazdo LGA 4677.

W planach jest 8 różnych modeli - poniżej znajdziecie ich specyfikację:

Intel - plany wydawnicze procesorów

Układy zaoferują maksymalnie 24 rdzenie/48 wątków. Mamy jednak dobre wieści dla entuzjastów! Topowe modele Xeon W-2400 mają oferować odblokowany mnożnik, dzięki czemu będzie można je dodatkowo podkręcić. Takie jednostki będą sprzedawane normalnie w sklepowych, pudełkowych wersjach. Niestety, musimy się liczyć z wysokim współczynnikiem TDP.

Intel - plany wydawnicze procesorów

Platforma z procesorami Xeon W-2400 zaoferuje wsparcie dla 4-kanałowych pamięci DDR5-4400/4800 oraz 64 linie PCI-Express 5.0. Dostępne płyty główne będą korzystać z chipsetu Intel W790 (układ zapewnai wsparcie m.in. dla PCI-Express 4.0, USB 3.2 Gen2x2, USB 3.2 Gen2 oraz Wi-Fi 6E).

Premiera procesorów Xeon W-2400 i płyt głównych W790 planowana jest na początek przyszłego roku. Nie wiemy jak Wy, ale my już nie możemy się doczekać sprzętu.

Źródło: Twitter @ 9550pro

Komentarze

17
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
  • avatar
    BariGT
    11
    W wolnym tłumaczeniu: "Było fajnie jak mogliśmy przez 10 lat trzymac wszystkich na 4C i dokładać po 2C za 2x więcej kasiory entuzjastom ale się skończyło. AMD tak nas przcisnęło w mainstreamie, że nasze obecne 13900K gniotą poprzednie 18C z HEDT w kazdym teście, a musimy je sprzedawać za 600$ więc po wuja to ciągnąć? " Gdzieś sie pomyliłem?
    • avatar
      danieloslaw1
      3
      no fajnie było łoić debili prockami 12rdzeniowymi albo 8 w hedt? XD Amd wygrało i tyle.
      A co zamiast hedt intela? Co zrobi intel? Głowa w piach i z płaczem mowi: Kupujta amd XD
      • avatar
        brettsinclairdannywilde
        2
        Czekałem na coś nowego pod 2066, ale jak widać po tym newsie nie doczekałem się, a pod 4189/3647 słabo z ciekawymi płytami, a te typowo serwerowe są słabo wyposażone jak dla entuzjasty.
        • avatar
          Kasuja Wpisy Automatem
          0
          @Paweł jak zwykle naplotłeś że aż oczy bolą od czytania.
          HEDT nie jest platformą dla entuzjastów, lecz dla wydajnych stacji roboczych, odpowiednikiem po stronie AMD jest ThreadRiper.

          Generalnie te jednostki nie mają zwyczajnie sensu. Jednak nie wiem dlaczego żadna z firm po prostu nie zrezygnuej z tej linii CPU. Tutaj wystarczy sama linia chipsetów, a do obsadzenia powinny być zwyczajnie serwerowe procesory Xeon lub Epic, zależnie od firmy. Od biedy da się to załatwić kupując w pecetowym rozmiarze płytę serwerową, lub mały serwer pod biurko typu tower zamiast rack. zresztą to żadna nowość, bo producenci już od dawna mają w ofercie serwery typu Rack, ale z dodatkowymi akcesoriami aby można było z tego zrobić Tower.

          Segment entuzjastów @Pawle to są po prostu najwydajniejsze wersje CPU pod standardowe, jednak wypasione płyty dla głównej linii CPU. czyli Intel Gen13 w najwyższych wydaniach, czy Ryzen 7 7K z odblokowanymi mnożnikami. I to wszystko.

          przykro się czyta tą twoją papkę :(
          • avatar
            Eryk333
            0
            Dziadostwo te Xeony będą bez podkręcania ze stalym zegarem tamto HEADT bylo lepsze .
            • avatar
              KMN123
              0
              Dlaczego Intel nie stosuje w tej serii W-24xx P-core i E-core? Czyżby była to technologia "dla ubogich"?...
              Ogólnie też jestem ciekawy testów nowej platformy ale z threadripper-ami raczej nie mają szans, a kosztować pewnie będą podobnie.
              • avatar
                KMN123
                0
                W uzupełnieniu informacji z artykułu:
                Najpóźniej bo w lutym (w okresie między 12 i 18 lutym) zostaną zaprezentowane procesory Intel Xeon W-3400 oraz Xeon W-2400 dla stacji roboczych (rodzina Sapphire Rapids-WS HEDT). Szybciej na rynek zostaną wprowadzone jednak wyłącznie jednostki Xeon W-2400 z maksymalnie 24 rdzeniami, 4-kanałowym kontrolerem DDR5 i 64 liniami PCIe 5.0. Na mocniejsze Xeony W-3400 z maksymalnie 56 rdzeniami, 8-kanałowym kontrolerem DDR5 i 112 liniami PCIe 5.0 poczekamy przynajmniej do kwietnia 2023. Tak więc Intel coś tam w zanadrzu jeszcze ma... Nie wiem tylko jak to się ma do zapowiedzi Intela o wdrożeniu kolejnych litografii. Litografia 7nm+ (Intel 3) jest planowana w H2 2023 dopiero, a bez niej wypuszczenie W-3400 może być wątpliwe.
                • avatar
                  piotr.potulski
                  0
                  Tylko dzisiejsza cena "zwykłej" platformy już właściwie dogoniła niegdysiejsze HEDT.