Laptopy

Laptopy dla czwartoklasistów. Rząd opublikował listę modeli

przeczytasz w 2 min.

Znamy listę dostawców komputerów dla czwartoklasistów.  Pojawili się na niej także producenci i modele laptopów, które już we wrześniu pojawią się w polskich szkołach. 

We wrześniu do polskich podstawówek trafi ogromna dostawa laptopów. Swój własny komputer ma otrzymać każdy uczeń rozpoczynający karierę czwartoklasisty. Wraz z listą zweryfikowanych dostawców znane są też modele komputerów, które mogą zawitać do polskich szkół jako rządowe laptopy. 

Wymagania od laptopów dla czwartoklasistów 

Wymagania rządowych komputerów dla czwartoklasistów znane są od stycznia. Komputery z ekranem Full HD, pamięcią RAM 8 GB, dyskiem SSD o minimalnej pojemności 256 GB i zainstalowanym systemem operacyjnym pozostawały jednak enigmatyczne co do marki i modelu. 

Dopiero lista listą firm, które mogą podpisać umowę na dostarczenie laptopów dla czwartoklasistów rozwiewa wątpliwości. Niemal każdy z 14 zweryfikowanych przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej dostawców proponuje inny model komputera. 

Modele laptopów dla czwartoklasistów 

Konsorcjum firm Advatech Sp. z o.o. oraz  Renopol s.c. proponuje czwartoklasistom: 

 • HP ProBook 440 G9 

Bechtle direct Polska Sp. z o.o. w roli rządowego laptopa dla uczniów widzi: 

 • Fujitsu LIFEBOOK E5412 

 Konsorcjum firm Euvic Solutions S.A. i Infonet Projekt S.A. oferuje: 

 • Lenovo V15 G3 IAP CTO  

Taki sam pomysł na laptop dla uczniów ma konsorcjum firm Galaxy Systemy Informatyczne Sp. z o.o. i MBA System Sp. z o.o. 

 • Lenovo V15 G3 IAP CTO 

GRUPA E Sp. z o.o. oraz   F.H.U."HORYZONT"  proponują 

 • Acer TravelMate P215-5  

Od frmy MMITIS Sp. z o.o. uczniowie mogą dostać:

 • Acer TMP215-54 

Firmy Intaris Sp. z o.o., NTT Technology Sp. z o.o. 

 • Acer  P2 TMP215-54 

 Konsorcjum firm Integrated Solutions sp. z o. o., MAXTO ITS sp. z o.o i COMPUTEX sp. z o. o proponują:

 • Dell Latitude 3540 

Od konsorcjum firm ITPunkt. Sp. z o.o. i PRZP Systemy Informacyjne sp. z o.o. czwartoklasiści otrzymają:

 • Acer Travelmate TMP215-54 

MDP Polska ITS Sp. z o.o:

 • ASUS B1502CBA 

Firm SUNTAR Sp. z o. o. i Egida IT Solutions Sp. z o.o. 

 • HP ProBook 440 G9

x-kom Sp. z o.o. proponuje uczniom

 • ASUS ExpertBook B1502CBA  

Zakład Systemów Komputerowych ZSK Sp. z o.o., Domino Computer Jarosław oraz Bcoders S.A. dostarczą

 • Dell  Latitude 3540

Konsrcjum firm IMAGE RECORDING SOLUTIONS Sp. z o.o. i TERG S.A.

 • LENOVO V15 G3 IAP CTO

(określenie modeli zgodne z listą opublikowaną przez Centrum Obsługi Administracji Rządowej)

Ceny laptopów dla czwartoklasistów 

Program wyposażania w laptopy uczniów klas IV ma trwać stale. We wrześniu tego roku niezbędny jest zakup niemal 400 tysięcy urządzeń, co będzie kosztowało ponad 1 mld złotych. Ostateczne ceny laptopów i wykonawcy zamówienia na rok szkolny 2023/2024 poznamy w lipcu. 

W skali całej Polski czwartoklasiści mogą otrzymać inne modele laptopów w różnych cenach. Zamówienie będzie realizowana osobno w 73 regionach, z których każdy może wybrać innego dostawcę i model urządzenia. 

Źródło: gov.pl

Komentarze

21
Zaloguj się, aby skomentować
avatar
Komentowanie dostępne jest tylko dla zarejestrowanych użytkowników serwisu.
 • avatar
  KENJI512
  13
  Nie rządowe, a obywatelskie, to my je sfinansowaliśmy!
  • avatar
   zack24
   3
   No to jeśli acery oraz hp są w propozycjach to już widzę te palące się do roboty serwisy. No ale trzeba było to guano komuś sprzedać... Brawo, za moje podatki sku...le!!!!
   • avatar
    rahimpfk
    3
    Rozdawnictwo i populizm, zapi**dala nam inflacja,
    jak ma się tu żyć nam dobrze, kiedy rządzi PiSokracja?
    • avatar
     szymk
     1
     Czy państwo (wybrany przedstawiciel) nie może takiego sprzętu załatwić bezpośrednio u producenta? Muszą brać w tym udział pośrednicy, którzy przytulą zapewne sporą część naszych pieniędzy?
     • avatar
      eskowik
      0
      niewiem jakoś mi sie nie podoba ten pomysł niewiem czemu bo w tym wieku miałem tylko dostep do PC i386,jak takie dziecko w tym wieku może mieć swojego laptopa przeciez to jest jakieś chore moze mieć jakis dostep do komputera ograniczony na prawach użytkownika a nie że całego laptopa dla siebie.Niewiem o co w tym chodzi ale to jest jakies absurdalne.
      • avatar
       rafael
       -1
       Ciekawe jakiej wysokości łapówki będą wręczane lokalnie, w regionach, a ile dostali politycy i którzy ?
       Jeśli rzeczywiście są jakieś dzieci, które potrzebują w szkole laptopa a rodziny nie stać, to powinno to być finansowane na indywidualny wniosek i najlepiej w formie zwolnienia podatkowego.
       • avatar
        Lorendos
        -2
        Z serwisowego punktu widzenia ma to taki sam sens jak kupowanie radiowozów od 20 różnych producentów aut.
        • avatar
         sebakaw
         -3
         8 GB na Win11 - komfort pracy fatalny, wystarczy kilka zakładek w przeglądarce, 2 aplikacje i już dysk leci na 90-100% i komputer cofa się w czasie szybkości działania o 15 lat:)
         • avatar
          FunkyKoval
          0
          Dwa dni temu czytałem ten news na PurePC, komentarze pod nim .. .cóż szkoda słów, ma się wrażenie że komentują ludzie prtzegrani życiowo, którym PiS zajdła dzieci a Kaczyśńk it ocih najgorszy koszmar.
          Wchodzę tutaj, bo widże że ten sam news się pojawił, komenatze nie aż takie debilne jak na PurePC ale powiedzcie mi, PO co gadacie banały w stylu: "Nie rządowe, a obywatelskie, to my je sfinansowaliśmy!".

          @KENJI512 - jesteś etatowym spamerem tutaj ale powiedz mi, gdzie w takim razie te pieniądze obywatelskie były, kiedy rządziła Platforma Obywatelska ?

          Każdy świadomy obywatel wie, kto wypracował budżetowe pieniądze, jeżeli ktoś ciągle o tym pitoli, to znaczy że sam tego nie wie i pewnie dopiero co się dowiedział, wiedzę tą traktuje wyjątkowo i uważa, że powinien każdego o tym powiadomić (na swój sposób).
          Nie wiem co w ogóle komentujący jeszcze robią na tym forum, dlaczego nie jesteście specami rządowymi od zamówień, bo widzę, że wiecie zawsze lepiej - skłądajcie CV i pomóżcie lepiej ząłatwiać takie tematy.
          Podpowiem tylko ,że rząd to klient jak każdy inny, zapewne oprócz reguł przetargowych są inne przesłanki dlaczego nie kupują od producenta tylko od dystrybutora czy hurtowni. Wielu producentów nie prowadzi sprzedaży detalicznej, nawet jak ktoś bardzo chce coś kupić, odsyłają do resellerów i pewnie tak samo jest tutaj. Poza tym, zakup od producenta wzbudziłyby znowu wątpliwości czemu ten a nie inny itp.
          NIGDY nie będzie dla wszystkich dobrze, dobrze że jest taka inicjatywa i że Polska przestanie być postrzegana jako rezerwuar siły roboczej dla Niemców do szparagów, truskawek czy innej tego typu pracy.

          Cieszy widząc jak Polska się rozwija a narzekaczom radzę przypomnieć sobie prawie 3 mln emigrantów zarobkowych z Polski do UK, DE i wielu innych stron świata za poprzednich dekad, bo w Polsce "piniendzy nie było i nie bendzie".
          Nie pitolcie o pijaństwie, patologiach itp. bo to zaledwie odsetek przypadków, w znacznej większości dzieciaki będą miały szansę zniwelować dystans technologiczny do swoich rówieśników nie tylko w Polsce ale i z innych krajów.